100 000 $ na slunci (1964)

Špeditérská francouzská společnost v srdci Sahary a jeden "nespokojený" zaměstnanec, tomu říkám originální neotřelé zasazení, díky němuž má film velice zajímavou a příjemnou dobrodružnou atmosféru. Dvě hodiny utečou jak nic, trošku zamrzí prostince přihlouplý konec.

Noc hrůzy (2011)

Prvně musím říct, že mě ke sledování "pozval" Farrell. Kdyby tu nebyl obsazen, s velkou pravděpodobností bych si filmu ani nevšiml. A za druhé díky hodnocení a kometářů od "důvěryhodných" uživatelů jsem si od tohoto počinu vůbec nic nesliboval. Snad z těchto důvodů jsem se u filmu celkem pobavil a párkrát i rozchechtal. Na spojení žánrů horor - komedie se dívám vždy skepticky a považuju ho za dost nešťastný ba přímo kontraproduktivní, ale tady to kupodivu funguje. Takže ta hodinka a půl opravdu nebyla ztracený čas a utekla celkem rychle. Odpočinkový film na jedno shlídnutí, sakra proč ne?!

Muži v černém 3 (2012)

Do třetice všeho dobrého a tím bych to uzavřel. Vše bylo vysvětleno (minulost J a K), byly předvedeny ty nejdivočejší fantazie o propozicích a zvyklostech širokého koloritu emzáků a potenciál této ságy černokravaťáků je téměř vyčerpán. Skutečně bych to uzavřel jako trilogii celkem solidních zábavných a nenáročných Sci-fi komedií, ke kterým se možná i rád časem vrátím. Nicméně klidně bych se vsadil že 4.díl vznikne, stejně jako bych se vsadil že to už bude velice slabé, ne-li hotová katastrofa. Tak schválně, za pár let, uvidíme....

Zrození Planety opic (2011)

Klobouk dolů nad tímto výborným počinem. Takhle nějak si představuju Sci-Fi - Akční film dneška. Svému "předkovi" z roku 1968 nedělá ostudu ani v nejmenším a s respektem dotvořil nejdůležitější a nejžádanější část puzzle ságy o Opicích, jež vyšťouchly člověka s přední příčky hitparády predátorů na Zemi. Už teď nemůžu dospat a netrpělivě očekávám pokračování. PS: Nejpřesvědčivější animace živých tvorů jakou jsem kdy viděl.

1492: Dobytí ráje (1992)

The Mission s roku 1986 s De Nirem prohnaná přes kopírku. Téměř stejný námět (s tím že tentokráte se jedná o osudy původních obyvatel Ameriky Severní), stejná pointa, obdobný velký důraz na vizuální a hlavně poslechový zážitek, dokonce i obdobně emotivní. Všechna tahle podobnost by mi nevadila, jenomže už u zmiňované předlohy mi něco chybělo a tady jakbysmet.

Mise (1986)

Na tak silně emotivní film docela slabý emotivní zážitek, alespoň já to tak vidím. Byl jsem "unešen" (tedy spíše neunešen) podobně jako u 1492: Conquest of Paradise. V podstatě se jedná o to samé s jak jinak než vysokou úrovní audiovizuálu a se špičkovými hudebními filmovými skladateli. Irons byl výborný a De Niro standartní (rozuměj obecně velice dobrý výkon, ale znám od Nira i mnohem lepší). Ale něco málo ke stopro-zážitku mi tu prostě chybělo.

Černá smrt (2010)

V celku obstojná syrovost, která je pro filmy z těchto středověkých dob obvyklá a svým způsobem i nutná ( pokud zrovna netočíte seriál o Xeně či Herkulovi :), rychlé a svižné plynutí děje bez hluchých míst a docela zajímavý mix charakterů postav. To vše mi dává dohromady solidní drama, které si mě "udrželo a nepustilo" až do konce. Velice mě potěšil objektivní přístup křesťanství kontra nekromacie, tedy nechť si divák sám vybere kde bylo skutečné zlo a hnus. Konec mě mírně zklamal a připadlo mi, že tvůrce měl spousty cest jak "ukončit", ale vybral si tu spíše méně povedenou variantu.

Velký risk (1960)

Ono to není úplně špatný, hlavně první půle v celku odsejpá v rytmu "escape road movie" se zajímavými nápady, ale druhá polovina se už nějak pomalu táhne a celkově vůbec chybí hlubší souvislosti mezi starými kamarády měnící se postupně v nepřátelé. Filmu chybí celkově i atmosféra, což je opravdu škoda. Ale jako studium Belmondových hereckých debutů se jedná přinejmenším o zajímavou záležitost.

Jurský park (1993)

Jako malý 11-tiletý kluk odkojený na Cestě do pravěku a knihách Zdeňka Buriana se mi splnil sen a hleděl jsem z otevřenou hubou na nevídané audiovizuální efekty. Dnes už se jedná o nostalgickou klasiku a učebnici pro tvůrce, neboť tolika klišé a kýčů se v jednom filmu hned tak nenajde. Tedy z dnešního hlediska takový příjemný nevzrušivý popcorn.

Mňága - Happy End (1996)

Legenda 90.let, muzika mého mládí. Obdobná mystifikace vznikla později o Nohavicovi a Plíhalovi a měla kořeny právě v Mňáze Happy Endu. Byla minimálně stejně tak dobrá jako tato. Pro ty co nezažili, nepochopí.