Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jedna z perel české kinematografie z bezchybným obsazením i těch nejmenších roliček, mám na mysli třeba Kadlika, ale takových je jich tu celá řada.

Lolita (1962)

Stanleyho první film, do kterého mu už nikdo "nekecal" a mohl hercům doslova "šlápnout" na krk a vymačkat z nich vše jako z tuby zubní pasty. Přesně tak na mě působí výkony Masona a Winters, kteří při některých scénách museli potit krev a zažívat vlny frustrace nad neustálým opakováním dlouhých a vypjatých scén, ovšem výsledek stojí za to. Výjimkou je snad jen Sellers, který byl, jak známo, obdobně puntičkářský jako Kubrick a jeho herecký um působí velice nenuceným dojmem. Nejdůležitější rozhodnutí muselo padnout při výběru Lolitky. Ovšem z výkonu 14-ti leté Sue Lyon jsem byl skálopevně přesvědčen, že výběr byl neuvěřitelně podařený a přesný. Subjektivně tedy vidím opět špičkově odvedenou filmařinu, jak je to jen u pana Kubricka zvykem. Důvodem o jeden díl nižšího skóre než maxima je jen a pouze samotný námět, tedy knižní předloha. Příběh prostě a jednoduše není příliš zajímavý a vtahující jako téměř všechny pozdější v Kubrickově tvorbě.

Náhlý úder (1983)

Jakoby chtěl Eastwood před touto epizodou říct: " Tentokrát si vezmu Callahana pod taktovku sám. Je na čase vrátit se zpátky k původnímu konceptu. Dirty Harrymu sluší nejvíce kabát krimithrilleru a tak to taky bude! " Myslím si, že se mu to podařilo velmi obstojně. S ohledem na dobu vzniku přidal i slušnou porci zobrazeného násilí a taky konečně vzal do ruky něco jiného než S&W 29 .44 Magnum.

Obchodník se smrtí (2005)

Sqelá kamera a výborně servírovaný příběh, skutečná lahůdka a i když je v mnoha situacích děj po americku přitažený za vlasy (neuvěřitelná klika Yuriho vyhnout se jakémukoliv "problému") nedá se prakticky od děje odtrhnout ani na vteřinku. Troufám si konstatovat, že se tato záležitost stane klasikou a Nickymu zajistí "nesmrtelnost" i přes jeho faux pas v podobě účinkování ve velkém množství snímků vyráběných na hollywoodském továrním pásu.

Mrchožrouti (1984)

Již minimálně po třetí vidím film se stejnou zápletkou (Kellyho Hrdinové, Tři Králové...) a po několikáté vidím Belmonda krást (Velký Šéf, Bezva Finta...), ale tentokráte je to oproti "konkurenci" maličko slabší podívaná. Přesto stále koukatelný kus, s několika více či méně vtipnými momenty. "Nehoda" ředitele banky více než povedená. Plyne z ní doporučení v blízkosti elektrického napětí močit přerušovaně.

Násilník (1976)

Slabší a odlehčenější než předchozí díly, přesto stále dobře koukatelné. Tyne Daly byla překvapivě příjemným oživením postavy Harryho parťáka " na jeden díl ". Zajímavost: Clint si v tomhle snímku odjede " zastřílet " na Alcatraz. Zřejmě v té době ani netušil, že se tam za 3 roky se štábem vrátí.

Magnum Force (1973)

Znám několik lidí. Jsou to sběratelé rozsáhlé ságy filmů o Jamesi Bondovi. Jsou to fandové, nic proti nim. Mají rádi "svého" Bonda. Já ne. Mám Callahana a k jeho filmům se budu vždycky rád vracet. " Man's got to know his Limitations! "

Útěk z Alcatrazu (1979)

Po shlédnutí tohoto filmu konečně chápu to přemnožení všemožných adaptací s vězeňskou tématikou (viz Lima). Tady je toho všeho původ, odtud byla čerpána většina inspirace. Tím však nechci tvrdit, že vše po "tomhle" byly jen vykrádačky. Pouze to poukazuje na nesmrtelnost a kvalitu tohoto díla.

Do naha! (1997)

Neobvyklá zápletka této britské taškařice a sqelý Carlylův sarkasmus dodávají filmu neobvyklou příchuť, při níž se opravdu nudit nelze.

Agent z Hong Kongu (2001)

Agent z Hongkongu je lapidárně řečeno slátanina, téměř nic ve filmu "nefunguje", nepovedená choreografie, téměř nevtipné momenty, katastrofální střihy, které dělají z diváka debila a překombinované a těžko uvěřitelné postavy. Ze stopáže stojí za to vidět ztěží 20 minut, nic víc nic míň.