Takoví normální zabijáci (1994)

Šok pro všechny mediální mr**y, zabedněnce a non open minded persóny. Zhmotnělý sen pro všechny pokrytce slédující neúnavně televizní noviny na nově či primě, ukazující "jen a pouze", že všude ve světě je spousta násílí ("..dyť to přece vidíš v telce furt, néé?!). Tady to mají vše v kupě bez cenzury a pěkně syrově a mohou se na to vzrušeně dívat pořád dokola a brblat si svoje kidy: "To je hrozny, jaky se dějou věci". Naštěstí nepatřím ani do jedné skupiny, televizi jsem obrazně řečeno vyhodil z okna již dávno a tak mohu jen konstatovat, že Stone všechny výše zmiňované tenkrát nádherným způsobem urazil.

Bojové nasazení (1986)

Zajímavý koktejl odlehčené valečné akce koketující s komediálním žánrem s Clintem drsným jako osumdesátka šmirglpapír. Škoda jen odfláknuté bojové akce v závěru filmu. Ale ty hlášky cezeny přes zuby, už jen kvůli nim to stojí za to vidět. Z určitéhu úhlu pohledu se dá na Gran Torino pohlížet i jako na druhý díl k tomuto snímku.

Volný pád (1993)

Tento příběh je pro mě velice osobní a v jistém smyslu je i mottem mého života. Boj proti systému (rozuměj státu) a jeho nesmyslných nařízení, iracionálních zákazů a pravidel, jakož i z jeho pohledu neopodstatněná degradace člověka na tupého ovčana bez mozku je mým věčným tématem. Snímek je tak uvěřitelný, že o tom nemůže být ani pochyby. Ostatně podobné životní osudy se skutečně dějí, viz Breivik nebo u nás vykonstruovaná obžaloba pana Laciny.

Honkytonk Man (1982)

Musím se omluvit Eastwoodovi, že jsem měl v hlavě náznaky pochybnosti, zda to s kytarou a vůbec jako zpěvák zvládne, ale klobouk dolů. Tenhle chlap je jednoduše a prostě dokonalej frajer a právem je u mne číslem 1 jako herec i jako režisér. Film je navíc i hodnotným studijním materiálem a představuje zajímavý sociologický a kulturní průhled venkovem USA v 80tých letech z pohledu "obyčejných" lidí.

Pár správných chlapů (1992)

Justiční "obřady a obscénosti" a vše ostatní spojené se soudy, nepatří mezi mé oblíbené téma a vždy když má být hlavní postavou právník, trochu znejistím, protože si vždycky představím ty úlisné úskočné advokáty, které člověk nemusí dokud je skutečně nepotřebuje. Nicméně Tomáš ho tady dokázal ztvárnit celkem uvěřitelně a jeho přínos k zážitku je nesporný. Nicholson byl jako "guma" naprosto vynikající a i ostatní tvůrci se do toho obuli velice obstojně. Celkově tedy palec nahoru a kdybych byl JUDr. asi bych dal i za 5.

Trosečník (2000)

Bohužel tomuto filmu toho dost chybí, například dobrý scénář. Naopak přebývá dost scén tzv. slzavého údolí, kdy divákovi režisér doslova klečí na krku a řve: "Jestli tě to nedojme tak tě zabiju". Holt klasika hollywoodu, co na to říct? Na jedno shlídnutí to ale ujde.

Nepřítel před branami (2001)

Snajprovka ze Stalingradu, vcelku dobře obsazené a hezky zachycené. Ničím nepřekvapí ani neurazí, lehký nadprůměr.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Oproti jedničce minimálně o 3 třídy výš, a to téměř ve všech ohledech. Ovšem až na hudbu, dá-li se to tak vůbec nazvat. Dělal na ní tentýž člověk jako před tím a podle toho to taky vypadá. Melodie jsou místy až nesnesitelně otravné a nepochopitelně asi 10x víc nahlas než všechny ostatní zvuky a ruchy. Často se stávalo, že jsem dialogům nerozuměl ba je téměř neslyšel (originální znění, dabing je na tom možná lépe). Úkazkový případ neuvěřitelně zpackané hudby. Jinak se ale jedná o výborné postapokalyptické dílko z 80. let.

Šílený Max (1979)

WTF?! Ještě že jsem se tenkrát za VHS doby k tomuto filmu nikdy nedostal a zůstal jsem u Brabara Conana, Ramba, Souboje Titánů apod. V té době mohla moje křehká mladá dušička utrpět úhonu nad shlédnutím tohoto režisérova schizofrenického absurdního výplodu. Naneštěstí v tom nebyl sám. Brian May odpovědný za hudební stránku byli spolu se šéfem střihu zcela evidentně na tripu nebo pod vlivem tzv. veselé houby. Jak jinak si vysvětlit hudbu, která nepůsobí jen nevhodně, ale přímo rušivě a úžasné přetáčené automobilovo-motorkové scény, které jako by vypadly z oka těm ve Funesových Fantomasech. A tak jediné co shledávám zajímavým je posledních cca 10 minut, které tak výtečně posloužili k inspiraci v James Wanově dílku: Saw.

Sázka na smrt (1988)

Vcelku důstojné rozloučení se zámořským "Bondem" Harrym. PS: I když mám Carreyho rád, tak ve videoklipu moc Axlovi "do huby nevlezl" a uvěřit mu zpěv bylo nad mé síly, nicméně ostatní bylo zahrané výborně.