Naušika z Větrného údolí (1984)

Tento film se dost podobá Miyazakiho pozdější Laputě, do které mu sice ještě něco chybí, ale ... co si budeme říkat. Dokonalý fantastický svět vymyšlený do těch nejpodivuhodnějších detailů uhrane okamžitě. Možná je to celé moc zmilitarizované, zekologizované a akční, ale kdo vidí do Japonců? A kdo do nás samotných? Takovéhle anime jsou čiré jak nezkalená voda. A nejlepší je LIŠVERKA!

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Laputa je především velice náladový dobrodružný velkofilm. Zároveň je ale kreslený, japonský a od Miyazakiho. Je dost podobný "Naushice", ještě o něco lepší, moc chytlavý, napínavý, roztomilý, za srdce beroucí, upřímný, naivní, okouzlující.

Blood: The Last Vampire (2000)

Kratší a krvavější japonský animovaný film, který celý spěje k jedné opravdu podivuhodné myšlence.

Cesta do fantazie (2001)

Poslední báječný film velkého vypravěče. Oceňuji hlavně rafinovanost, komplikovanost, ale zároveň lyriku a krásu světa, který Miyazaki utváří v každém filmu. Tohle je film z kategorie nejkrásnějších snů.

Metropolis (2001)

Hodně silný dobrodružný film, jaké dnes točí snad už jen v Japonsku, a to je ještě k tomu kreslí. K bravurnosti Miyazakiho ale ještě ta hvězdička chybí.

Metropolis (1927)

Kultovní klasika v každém smyslu slova. Dnes už si asi nikdo nedokáže představit, jak moc byl ten film objevný. V roce 27 ještě ani pořádně neexistovalo ponětí o tom, jak má vypadat "velký" film. Tohle ale velké je. A kouzelné.

Betonová zahrada (1993)

Strhující film s naprosto dokonalou zhuštěnou atmosférou a podivným, ale podivuhodným příběhem bolestivě krásného mládí a lásky. Charlotte Gainsbourg jako všestravující ale cituplný holčičí vamp je dokonalá. Vyvrcholení filmu, byť sebevíc zřejmé, pro mne bylo snad nejsilnějším filmovým zážitkem vůbec (tj. nejsilnějším zážitkem, který ještě může člověku dát film). Krásná náladová hudba. Báječný obraz. Výjmečně silná adaptace už tak vynikajícího příběhu. Dvacet hvězdiček!!!

Černí baroni (2004) (seriál)

Trapná záležitost. Nudná a zdlouhavá. Oproti Syrového filmu jsem čekal větší věrnost knižní předloze, ale dočkal jsem se pravého opaku. Každá jedna zápletka je nějak pozměněna (či spíše znásilněna) tak, aby zapadla do celkového, nijak neodsýpajícího unaveného proudu. Terazky som aji nudným kokotom ...

Černí baroni (1992)

Vzhledem k novému seriálu celkem povedený film. Hlavně z hlediska herekcých výkonů. Landovský, Schmitzer, Hrušínský, Postránecký, Donutil, Poloczek ... Sice je to všechno trochu jinak než ve knížce a vůbec celé tak nějak "hlubokomyslnější", ale má to svou kvalitu. Plno dobrých momentů. Na svénáři se navíc podílel sám Švandrlík.

O svatební krajce (2003) (TV film)

Pohádka, která ve mně zanechala dojem, že kdyby nebyla bývala byla tak děsně odfláknutá, mohla by aspirovat na 100%. A to i když nemám princezny Issové a Issovou samotnou vůbec rád. Ale takhle - byl to jen stín celovečerní pohádky.