Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Jednička se mi líbila a po jejím shlédnutí jsem si pokračování nedokázal představit. Po trailerech se situace změnila a já s obavami očekával šílenost největších rozměrů. Nicméně byl jsem zvědavý. Ze začátku jsem to viděl na 4 hvězdy, jako u předchůdce, nicméně s přibývajícími minutami se hodnocení snižovalo až na výsledné 2. Jason Statham jen utíká, řve jako pako a sem tam někomu dá pěstí. A pořád se nabíjí elektřínou. Crank 2 je hovadina, která postrádá smysl i vkus. Snesu hodně, ale mnoho věci, co se ve snímku událo je velice nechutných a hlavně naprosto zbytečných. O naprosto ulítlém konci radši ani nemluvím. Crank 2 je obrovské zklamání a doporučuji ho jen na vlastní nebezpečí. Zábavnost, originálnost a vkusnost jedničky je pryč. Tohle je skoro sračka.

Identita (2003)

Povedená první hodina, které je velice hutná a o děsivoi atmosféru není nouze. Dokud nepřijde dějový zvrat, který mě vyrušil z dosavadního průběhu děje, jsem sahal po páté hvězdě. Opravdu jsem si film užíval a ačkoliv ani onen twist není špatný a vzhledem k příběhu je logický, najednou napětí přeruší a nechá diváka němě zírat dál a přemýšlet jestli to bylo dobře, nebo ne. Já jsem doteď na rozpacích. Nicméně poctivé 4 hvězdy si Identita zaslouží.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Povedené pokračování, které nedělá Cameronovým předchůdcům ostudu ani v nejmenším. Narážek na předchozí dva díly je poměrně hodně a jsou velice sympatické. Rovněž se ukončení, či pokračování dočkali některé dějové linie, což jasně dokazuje ctění předlohy a její pochopení. Vedle povedené akce musím pochválit také příběh, který mě velice mile překvapil. Nechybí ani několik humorných vsuvek, které dramatický příběh odlehčí. T3 na dvojku nemá, nicméně mi k srdci přirostl o něco více, než jednička. Nabízí více akce plus dobrý příběh k tomu, což ho u mě staví na druhou pozici v rámci Terminátorské trilogie.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

S výroky o nejlepším akčním filmu bych byl možná trošku opatrnější, nicméně T2 je bezpochyby plynulá jízda, která i přes stopáž přesahující 2 hodiny uteče neskutečně pohodově rychle. Arnold dovedl svojí roli k dokonalosti, což platí téměř o všech aspektech snímku, které se od jedničky posunuly neskutečně vpřed. Samozřejmě směřuji hlavně k trikům, které jsou na vysoké úrovni i dnes a ve své době se muselo jednat o zjev nevídaných rozměrů. T2 je bezpochyby výborný snímek, nicméně k označení nejlepší akčňák všech dob bych potřeboval trošku více té akce, která je sice špičková, ale nenabažil jsem se jí a chtěl bych jí větší dávku. T2 ještě určitě někdy uvidím, neboť takto kvalitních snímků není nikdy dost.

Občan Havel přikuluje (2009)

Zajímavější než Občan Havel, neboť zde se nezabývá autor politickou dráhou Václava Havla, nýbrž tomu, co jí předcházelo. Práce v pivovaru a vzpomínání na ni je pohodově stráveným časem, který opět ukazuje Havla v nejlepším světle, ovšem to se dalo čekat. Přikulující Havel je příjemný společník a pokud máte za sebou Občana Havla, radím shlédnout i tuto zajímavější variantu Havlova "životopisu".

Batman: Dead End (2003)

Na amatérský krátkometrážní snímek výborná vizuální prezentace, která ovšem nezakryje fakt, že mnohdy se Dead End vleče i na ploše stopáže pouhých šesti minut ( nepočítám titulky ). Začátek do konfrontace s Jokerem je fajn, s příchodem Alienů a Predátorů už je to jen ucházející bitkařeni bez WOW efektu a člověk jen tupě zírá, co bude dál. Konec je poměrně fajn, ale celkově na mě tento projekt působí jen lehce nadprůměrně.

Zná ji jako svý boty (2005)

Nebylo to vtipné a ani příliš dojemné. Snímek, který rozhodně neuspokojí a jeho jediným tahákem je herecké obsazení.

Stmívání (2008)

Stmíváni balancuje na hranici průměru. K dobru se mu toho moc přičíst nedá. Snad jen poměrně cool baseballovou scénu a pár dalších momentek, ovšem negativa převládají. Stmívání selhává v poměrně hlavních oblastech filmového řemesla. Herecké výkony jsou opravdu zvláštní až nepřirozené a musel jsem si na ně půlku filmu zvykat. S herci souvisí i dialogy, které jim jsou vkládány scénáristy do úst a taktéž působí křečovitě. Rozum zůstává nejvíce stát nad vztahem ústřední dvojice. Chemii mezi herci aby divák hledal lupou a už samotný průběh vztahu je divný. Nebo vám snad přijde běžné, že vztah, který na oko příliš nefunguje a ve kterém se spolu pár příliš nebaví, působí zklesle a téměř se bojí políbit přetrvá všechna úskalí, která ho ve snímku čekají? Že by Bella byla schopna kvůli Edwardovi obětovat vše a bezmezně ho milovat po tak krátké době? Celé Stmívání, pominu-li fakt, že se v něm vyskytují upíři, na mě působilo značně nepřirozeně a křečovitě. Po všech stránkách.

Švindlíři (2003)

Velice příjemný snímek, kterému nakonec dávám silnější 3*. Průběh snímku je dost zajímavý, i když působí poměrně nerozhodně. Jakoby tvůrci neměli jasno, jaký žánr vlastně chtěli točit a tak do filmu nacpali ode všeho trochu. Celou dobu jsem sahal i po čtvrté hvězdě, nicméně konec mě poměrně zarazil a ačkoliv není špatný, přecijen mě nakonec donutil přiklonit se k nižšímu ohodnocení. Velice kvalitní jsou herecké výkony, což překvapí obzvláště u Nicolase Cage. Opravdu by mě zajímalo, co se s ním stalo. Dokonce i ve zdejší roli podivína se spoustou zlozvyků působí přirozeněji a normálněji, než v jakékoliv ze svých novějších roli.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Je to někde mezi 2 a 3 hvězdami. Nicméně nakonec volím 3, neboť pokračování české komediální klasiky je příjemným společníkem a má několik dobrých momentů. Zbytek nijak neoslní, nicméně bezproblémově si udrží diváka do konce. Nebýt otravných spolužaček s dětmi tahajících se o Máchu, neměl bych k hercům výhrady. Takhle musím spolužačky označit za otravné, až mnohdy nesnenistělné. Zbytek překvapuje, zejména Michal Suchánek, který zřejmě asi ani moc hrát nemusel. Humor jde stranou a více než smíchu si užijeme existenční problémy protagonistů, kteří nejsou v životech šťastní a nevědí co s tím. Režisér Tauš odvedl slušnou práci a co se týče vizuálu, nelze Sněženkám příliš vyčítat. Milovníci originálu budou nadšení už z návratu svých oblíbených postav a ostatní diváci dostanou solidní snímek brodící se v hodnotách průměru. Nicméně pokukuje o něco výše.