Kalifornie (1993)

Road movie je žánr, který mi sedí. Brad Pitt společně s Juliette Lewis předvedli velice slušný herecký výkon na špičkové světové úrovni. Early, ztvárněný už zmíněným Bradem Pittem je člověk, který trpí psychickými 🚬 a vražednými výpadky 🔪👊 (díky dětství, ve kterém vyrůstal) a úžasně k němu ladí, naprosto primitivní, naivní a hloupá Adele (Juliette Lewis). Za mě je Brad veliký frajer, s tím, jaké herecké kousky má schované v kapse, jen 2 roky po tomto snímku ztvárnil úplně jinou roli, detektiva Milese v jednom z nejlepších a nejznámějších filmů, "Sedm". Společně se tak tento pár vydá se spisovateli a dokumentaristy o sériových vraždách, Brianem a Carrie, napříč cestou do Kalifornie, ale samozřejmě se něco cestou bude dít... Brian, kterého si zahrál David Duchovny, je vlastně "vypravěč" celého filmu. Jak už jsem zmiňoval, silniční filmy jsou něco pro mě, děj je takový odpočinkový, ne nudný, ale nemusíte u něj nějak zvlášť přemýšlet. 😀 Místa natáčení bych pozdvihnul, krásná typická Amerika, vůně amerických aut a benzínu, čerpací stanice, motely, bary či kavárny, pouště... 🚗🇱🇷🛣️🏜️⛽☕🍩🍺🚦Prostě dodalo to filmu šmrnc. Nějaký drobný nedostatek tam byl, ale to byla jen slabá vada na kráse. 😌 Nedělá mi proto problém se usadit na krásných a zasloužených 84%.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

No, tady se jen lehce rozepíšu :D ... Tento nekonvenční styl filmu mi svým dějem strašně sedí k Timu Burtonovi, protože má podobně specifické trháky, i když ten spolupracuje především s Deppem. Teď se vrátíme k filmu ... Narozený, ale zároveň i velmi starý Brad Pitt dospívá, a tím se stává mladším. Jednoduše, zraje jako víno. Na začátku je výborně zamaskovaný, opravdu nešel poznat :D. Celkově mě tento film velice potěšil, jeho příběh byl dokonale promyšlen, super makeup a nemám moc, co bych vytkl. Snad jen to, že se děj lehce na začátku táhnul ... 80%.

Pustina (2016) (seriál)

Tento seriál už dobrý rok znám, avšak na krátký článek jsem si vzpomněl až teď. Za mě rozhodně nejlepší Český seriál VŠECH DOB (společně se Záhadou hlavolamu z r. 1969). Když se do něčeho pustí HBO, stojí to opravdu za to! Stejně jako Hořící keř, unikát. Neskutečný herecký výkon předváděl po celou dobu herec HR Jaroslav Dušek, který by si zasloužil i ocenění, ale nestalo se tak. Kapitán Rainer, ztvárněný Leošem Nohou, byla velice těžká role i po psychické stránce, ale tento herec ji dokonale zvládl. Trochu mě tedy překvapil závěr osmého dílu, ale přesně to vystihuje novou generaci. Výchovný ústav byl taky velice nabízivé místo do kompozice a herci tam předvedli taky velice zajímavé kousky. Cina, další ztvárnění na jedničku s hvězdičkou, to samé Křenková. Fascinující scénář, kamera, ponurá hudba, krajina, ohyzdná těžební oblast hnědého uhlí. Celý nápad režisérů a jak ho chopili za správný konec provazu, je opravdu špičkou i mimo naší republiku. Seriál byl promítán i v kanadském Torontu a myslím, že také získal i nějaké ocenění v Londýně, stejně jako u nás Českého Lva. Naprosto jedinečné ve všech směrech!!! Jen bych vytlkl to, že seriál má pouze 8 dílů a láká svou návazností a napínavým dějem, shlédnout do dvou dnů. 😁Nebudu se více rozepisovat ...95%👌

Santa je pořád úchyl (2016)

Určitě byla jednička o něco lepší, ale vzhledem k tomu, jak v této době dopadávají pokračovající díly, se mi to velmi líbilo. Perfektně ztvárněná role od Kathy Bates, jež hrála Santovu mámu. Bylo to prostě pokračování parodie na Vánoce, která mi opět naladila tu atmosféru, konec mě tedy trochu dojal. Dnes hodnotím 65%.

Krajinou domova - Panenská říční údolí (2017) (epizoda)

Protože mám v údolí Jihlavy už asi 14 let chatu, beru to jako vynikající reklamu na tento kraj. Na Jihlavě a Oslavě toho mám trochu procestováno, Dyji a Rokytnou moc neznám. Občas se tam více řeší otázky přírodopisného zaměření. Výborná práce kameramana a režiséra. Hodnotím tento díl možná z protekce krajiny, kde se často vyskytuji, ale zaslouženými 90%.

Zobani (1993) (TV film)

Asi né moc známý film Zobani o pravdivé a perfektně zpracované vojenské šikaně. Dobře zahraná role od Etzlera, ale ten děj mě sem tam nudil. Kamera teda děs a bída. Po zvážení hodnotím film rovnými 50%.

Panic je nanic (2006)

Co se týče mého hodnocení, v žádném případě nesouhlasím s názory drtivé většiny, která hodnotila max. 1*. Nemyslím si ale, že tento snímek Iva Macharáčka by měl mít nějaké ocenění. Film o třech puberťácích, kteří jsou na prázdninách na venkově, podobné o trochu lepšímu filmu Rafťáci. Na mě to udělalo horší průměrný dojem, dokonce jsem se i chvílemi zasmál. Hodnotím 40 %.

Rváčův deník (1995)

Čekal jsem dobrý film, ale takhle nadprůměrný film o drogách snad ani neznám. Opět výborný DiCaprio. Tento poučný film založený na opravdovém příběhu hodnotím zaslouženými 85%.

Na cestě - Na cestě po Podhorácku (2012) (epizoda)

Protože v tomto regionu mám chatu, konkr. v Kramolíně, dávám za tento dokumentární díl 5*. Dobrá práce kameramana. Jen škoda, že tam občas byly trochu zbytečnosti, např. pálení čarodějnic. Mohly tam být třeba nějaké památky např. rozhledna Babylon, něco více o el. Dukovany, hrady, Oslava, zámek Jaroměřice, atd. Přesto dávám z milosti k regionu plný počet hvězd a 84%.

Motel smrti (2007)

Klasický, ale dost slušný pro mě horor. Akorát většina filmových motelů v reálném světě neexistuje, nemění to ale můj názor na film. Film by se většině zdál naprosto průměrný, ale mě takovýto druh filmu s motely, atd. prostě vyhovuje. Nejlepší scénka byla, když David telefonoval v budce a rozjelo se po něm auto, to byla nečekaná akce. Ještě ty podzemní tunely stály za uvedení, dávám 75%.