Žhavé výstřely (1991)

Mohli trošku přitvrdit, třeba z patriotismu a US Army si zrovna moc nestřílejí. Navíc na Top Gunu bylo toho daleko víc, co se mohlo zesměšnit. Nicméně vtípky jsou šílené, žádná profláklá filmová klišé nezůstala ušetřena.

Deutschland 83 (2015) (seriál)

Pilot 60%: Po amerických pokusech zavzpomínat na studenou válku, přichází německá obdoba o mladém muži, který se proti své vůli stává špionem na Západě. Reagan by rád rozhazoval atomovky a Německo je příliš blízko. Má to naprosto neakční civilní podobu, nestřílí se tam ani nic nevybuchuje. Bohužel herci ani režie mě na další sledování nepřesvědčili.

Popelka (2015)

Taky jsem zmlsaná opravdovostí a vtipem Třech oříšků. V USA verzi máme klasicky plno počítačových efektů, rožtomiloušká žvížátka a bohaté kostýmy. Nikoho nepřekvapí, že i když král pozve celou zemi na bál (kde by se tam ty všechny panny s doprovodem vešly?), přijdou jenom ty, co mají na panské šaty. Nikomu nepřijde divné, že při odbíjení půlnoci se Popelka stihne se všemi rozloučit, pronést pár mouder, poztrácet střevíček a ujet pár kilometrů v kočáru. Nikomu není líto, že dívka si chtěla vzít na ples šaty po mamince a místo toho dostala úplně jiné modré, protože verze z 1950. Nicméně kvalitní herci a přidržování se klasiky z toho dělají koukatelnou záležitost, která však zapadne mezi padesáti jinými popelkami.

Killjoys: Vesmírní lovci (2015) (seriál)

Pilot 50%: Je to dělané pro děcka, tudíž herci jsou našamponovaní, aby vypadali cool i v tom největším sajrajtu. Postavy nejsou pravděpodobně 4%, přesto spolu nespí ani ve stylu "friends with benefits". Scifi tam moc není, ale herci se tváří, že už někde hráli, takže je to vcelku koukatelné. Pokud tam bude i nějaký děj a nejenom epizodní lovení zločinců, mohlo by mě to bavit, ale jenom že není z čeho vybírat. Celá první série 65%: Děj je nakonec chytřejší, než to vypadalo, dokonce i na nějaké dospělácké vztahy dojde, takže beru zpět, co jsem psala o pilotu. :-) Občas to sice je sociální agitka, ale líbí se mi temné ladění.

Dark Matter (2015) (seriál)

Pilot 40%: Na nový seriál z vesmíru jsem se těšila, ale takový pilot dokáže od sledování odradit. Herci nevědí, jak svoji novou roli uchopit, takže tu máme trošku víc androidů, než bylo plánováno. Vymydlenost postav mi taky vadí, ale na to si člověk musí zvyknout. Pomalý rozjezd taky nepomáhá, protože až v posledních minutách vidíme záblesk nějaké zápletky. Nicméně bych tomu ještě pár dílů dala, protože seriál může příjemně překvapit. Celá první sezona 80%: Nakonec je to překvapení sezóny od Syfy. Zápletky nenudí a není to tam zaplevelené politickou korektností ani cudností teen filmů. Finále jako z Deseti malých černoušků Agathy Christie. :-)

The Whispers (2015) (seriál)

Pilot 80%: První díl je tak napěchovaný záhadami a otázkami, že buď nás čeká nový Lost nebo totální propadák. Málokterý pilot mě přímo nadchne na sledování, ale tento ano, za což může hlavně správné nadávkování seznamky s postavami a děje, který balancuje na vodách scifi. Držím palce, ať se seriál vyvede.Celá sezóna 75%: Nakonec se to vyvrbilo jako povedená (a nevím, jestli chtěná) analogie islámského jara. Která společnost asi tak přežije, ta která raději obětuje celé lidstvo, aby zachránila jedno dítě nebo ta, která obětuje tolik dětí, kolik je potřeba pro dosažení cíle? Děti jsou v tomto seriálu malí bohové, jenom se jim klanět, což mě iritovalo. Scénáristé jím dodali schizofrenní povahy: dětskou ustrašenost, mluvu právníků a inteligenci kombinovanou s bezmeznou důvěrou a naivitou. Hlavně od Minx bych čekala dospělejší chování.

Pachuť pomsty (2014)

První polovina jede jako po másle a vypadá to na hru na kočku a myš. Jenže pak se začnou dít věci, nad kterými se rozum zastaví. Bývalý Dexter se vydává na dobrodružství, aby objevil chybějící pojítka, ale na konci filmu jsme tam, kde v první třetině. Jako bychom sledovali dva nesourodé filmy. Každopádně jako exkurze do vidlácké části USA, kde muž s pistolí je zákon, to bylo zajímavé.

Americký sniper (2014)

Mix vojenského rekrutačního videa o chlapíkovi, kterému už chybí jen nasadit svatozář, a fňukání manželky, že ten její je pořád pryč. Filmový Chris Kyle by si zasloužil svatozář už jenom proto, že to s tou otravnou semetrikou vydržel. Zbytek je oslava hrdinných Američanů, kteří nasazují životy v cizích státech, aby nemuseli bojovat třeba v New Yorku. Věřím, že takový voják se pak z mise sesype, protože musí chránit svůj život, život kamarádů a ještě neudělat politickou chybu (zastřelit nouplízáka, co místo AK-47 drží korán). Eastwood se vyvaroval patosu a přináší nám uvěřitelný příběh plný hrdinství a obětování a nepochybuji, že v rekrutačních střediscích se šikují fronty nadšených Texasanů, aby vystřídali Legendu. Zlobivých států je po světě stále dost.

Dřív než půjdu spát (2014)

Když už se rozhodli hodit knížku S. J. Watsona na plátno se vším všudy, nemuseli postavy kvůli Nicole Kidman omlazovat, protože tam na těch 50 let vypadá. Je to důstojná adaptace se zkušenými herci, ale chybí tomu šťáva, emoce. Nicole bere své prokletí příliš vyrovnaně, nedělá jí problém spát "cizím" chlapem... Samozřejmě by ji mohl znásilnit, když se spoléhá na to, že si to nebude pamatovat, ale z deníku pochopíme, že je to milující, tolerantní a chápavý manžel. Knížka mi přišla místy zdlouhavá, a tak shrnutí do filmu mi vyhovovalo. Z námětu a hereckého obsazení se dalo vytřískat víc než z Gone Girl (který sklouzává do absurdity), ale Joffe není Fincher.

Teorie všeho (2014)

Film se měl jmenovat Svatá Jane a ne Teorie všeho. Jako oslava osudem (bohem???) zkoušeného žijícího vědce se film povedl, ale doufám, že po Hawkingově smrti natočí něco víc realistického a nezávislého na postavách. Velká chvála za to, že tvůrci odolali obsazení role nějakou přeplacenou celebritou, protože Eddie je perfektní.