Takoví normální Američané (2013) (seriál)

Pilot: Špionážní seriály mám ráda, ale tenhle je poněkud sterilní. Částečně za to může návrat do minulosti, protože The Americans není o nějaké slavné historické události nebo postavě. Studená válka a KGB jsou uzavřené záležitosti. Homeland a Hunted jsou dostatečné důkazy, že se dá natočit moderní současný špionážní seriál. Dále za tu sterilitu může scénář, protože hned v pilotu jsou odhaleny všechny karty. Víme, kdo hraje za jakou stranu. Obávám se, že seriál nemá být o tom, jak přechytračit nepřátelské agenty, ale o tom, že i běžný spící agent KGB má právo žít svůj americký sen. 5/10

Citadel (2012)

Film můžeme pojmout jako horor, kde vás chtějí sežrat příšerky žijící v opuštěné pýše socialismu. Anebo jako podobenství o temné stránce naší civilizace, kdy odpad společnosti je čím dál tím mladší a oprsklejší. Živí se naším strachem a nabývají na síle díky naší bezmocnosti.

Stud (2011)

V hlavní roli penis M. Fassbendera. :-) Nic nemám proti formě, je to poctivá filmařina, kde žádný detail není náhodný, ale obsah stojí za prd. Možná chce autor nechat důkaz pro budoucí archeology, jaké že to starosti měla naše civilizace, než padla. Hlavní hrdina i Fassbender trpí jako zvíře, a to přesto že je to neskutečný sobec. Jeho sestra není na tom o moc lépe. Není to žádná generační výpověď, protože tento patologický jedinec NENÍ archetyp úspěšného mladého muže. A to ani v New Yorku. Závěr: umělecké porno 5/5, film s morálním přesahem 1/5.

Obchodník s hrůzou (1993)

Nezbytné věci patří mezi mé nejoblíbenější "kingovky". Filmové adaptaci se podařilo zůstat věrnou předloze, což není vůbec na škodu, protože větší hororovost by posunula film do béčka. Největší devízou je Max von Sydow v roli ďábelského našeptávače, ostatní herci pak jenom přicmrndávají. Zatímco román začíná pozvolna a zlo se plíží městečkem Castle Rock nenápadně, film musí kvůli stopáži zrychlit, kvůli čemuž nevynikne atmosféra obchodu "Needful Things". Konec je zase příliš explicitní. Za zmínku stojí soundtrack nabitý klasikou.

Seriózní muž (2009)

Nevím, co jsem od toho filmu čekala. Od Coenů jsem viděla maximálně Tahle země není pro starý a Seriózní muž mě utvrdil, že bratři Coenové netočí pro mne. Absurdní židovská rodinka mě bavila, přestože tam není ani jedna postava, se kterou by se dalo soucítit nebo alespoň ztotožnit. Absurdní, to je přídavné jméno celého filmu. Nějaký umělecký dojem to ve mně zanechalo, proto 6/10.

Královská aféra (2012)

"Ten pan král si moc dovoluje", jak se říká v klasické pohádce. Příběh je i pro neznalé Dánské historie průhledný od začátku až do konce. Přesto se mi líbilo ztvárnění nezvyklého milostného trojúhelníků. Kostýmy chválit nebudu, to je snad v historickém filmu samozřejmost. Atmosféra se rovněž povedla, i když se většinou díváme očima královny, která mezi lidi moc nechodí. Občas bych uvítala temnější atmosféru, protože například o páchnoucí Kodani se jenom mluví, epidemie neštovic probíhá v klidu a útisk obyvatel znázorňuje jediná pohozená mrtvola. Největší chválu si zaslouží herecké trio, hlavně představitel Kristiána.

Symptom Pandorum (2009)

Vzali kosmickou loď , přidali amnézii s paranoidní psychózou a smixovali se skřety půjčenými z Pána prstenů. Tenhle paskvil by podle zákonů hollywoodské produkce měl skončit v odpadu, ale scénárista je génius, protože mu to funguje a film má hlavu a patu! Pandorum bych přirovnala k Vetřelci 3 s lepší psychologickou rovinou. Jako horor film moc nefunguje, protože je tam akorát pár lekaček a pár lidožravých příšer, ale se scifi jsem naprosto spokojená. Vytkla bych akorát slabou práci s hlavními aktéry, které divák nemá kdy poznat a oblíbit si.

Válečný kůň (2011)

Bála jsem se, že mě Špilberk bude nutit spotřebovat balení kapesníčků, ale naštěstí byla dávka patosu snesitelná. Příběh o ztraceném koni by se mi líbil i bez zobrazování "krutosti a nesmyslnosti války". I přes válečné hrůzy, které jsou spíše upozaděny, je to pohádka pro celou rodinu, kde místo velryb, kolií a klokanů hraje hlavní roli koňský superhrdina, který vždy ví, co se po něm chce. Nic Spielbergovi nezazlívám, jsem ráda, že takové filmy mají pořád místo i ve moderní filmařině.

Ripper Street (2012) (seriál)

Hodnocení pilotu: Vystřihneme-li dobové reálie, dostaneme průměrnou kriminálku. Možná by pomohlo pomalejší tempo, protože tehdejší doba nebyla tak uspěchaná jako ta naše. Hudba se velmi povedla.

Dredd (2012)

Nenadchl ani neurazil. Posapokalyptické prostředí, kde lidé žijí asi z fotosyntézy a nikdo nejde vystřílet slumy plné přežívačů. Předlohu neznám, ale kdyby mi někdo tvrdil, že je to podle videohry, sežrala bych mu to i s navijákem. Chybělo už jenom naskakování hitpointů po "vyléčení" střelného zranění. :-) Škoda, že filmaři nerozvinuli víc prostředí, protože takto film vypadal opravdu jako střílečka bez možností ovládání. "Ma" byla zajímavá záporňačka a taky se mi líbila droga, i když nechápu, proč by si někdo tu svoji mizérii ještě chtěl zpomalovat. :-)