Rudá vdova (2013) (seriál)

Pilot:Hlavní postava je nemastná neslaná, a na to, že má otce ruského mafiána, si žije život nudné ženy v domácnosti, naprosto nezatížená rodinným byznysem. Nemastný neslaný záporák jí dělá motivační proslovy ve stylu "ty na to máš". Tohle má být rodinný seriál o tom, jak je OK být kriminálníkem, pokud se jedná o ochranu rodiny? Díky pěkně, ale pokud mám fandit zločincům, raději zůstanu u Dextera, který má alespoň zajímavější děj.

Kletba z temnot (2012)

Vymítání zlého ducha je tak omleté klišé, že by se stavba filmu dala učit na střední filmařské škole. Nemám však důvod dávat horší hodnocení než 7/10, protože herci hrají kvalitně a na horor možná až luxusně procítěně. Casting holčiček se povedl a efekty s dibbukem taky ujdou. I bez nechutností (polykání můr neplatí) nebo lekaček se dá natočit kvalitní žánrový horor.

Argo (2012)

Argo se nestal filmem roku jen tak náhodou. Jednak zpracovává politické téma "podle skutečné události" a jednak je řemeslně zvládnutý. A to i přesto, že nezažijeme herecký orgasmus, protože v hlavní roli hraje napětí a samotné postavy jsou upozaděné. Afflecka by taky neubylo, kdyby do hlavní role neobsazoval sebe, ale soustředil se výlučně na režii. Děj je klišovitý, ale nervy drásající a hlavně logický. Nic se ve filmu neodehrává bez předchozí rozumové analýzy a divák může předvídat další kroky aktérů. Závěrečné drama může vypadat směšně, ale je divácky vděčnější, než kdyby vše hladce prošlo. Docela mě mrzelo soustředění na šest "šťastlivců", kteří si cpali břicha na kanadské ambasádě, zatímco po dalších padesáti ve věznici ani pes neštěkne. Ale o nich ten film nebyl, i když zachraňování šestice mohlo působit jako plivnutí do tváře té méně šťastné padesátce.

Mistr (2012)

Nemyslím si, že bych film nepochopila, ale nelíbil se mi. Phoenix hraje trosku, kterou vyplivla válečná mašinérie a starejte se teď o sebe, hošánci. Hoffman zase hraje mesiáše, který rád zachraňuje lidi a miluje býti středem pozornosti. Jakmile se ti dva setkají, Mistr má Vánoce a může se vrhnout do záchrany. Jenže žádná z postav se za celou obří délku filmu nikam neposune, nedojde k žádné katarzi. Dívat se na Romy v Chánově, získám alespoň pocit marnosti, ale film mi přinesl jedinou emoci - nudu. Kdyby tam alespoň naznačili ty válečné hrůzy, které údajně hrdinu poznamenaly, ale ve flashbacích vidíme akorát pohodičku, tabáček a domácí alkohol. Body jsou za herecké výkony, hlavně Joaquin Phoenix dokázal zahrát svoji postavu tak, aby vypadala dostatečně citově odtažitě.

Chata v horách (2012)

Není to komedie, není to parodie, přesto jsem se královsky bavila. Jde vidět, že když se chce, dá se natočit nekonvenční horor plný klišé, který není trapný.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Kdysi uměli Amíci točit romantické komedie, u kterých se divák zasmál. Délka je sice přehnaná, z krás Itálie uvidíme hlavně interiér hotelu, ale vše vynahradí inteligentní humor a sympatický ředitel hotelu, který umí zařídit i modré z nebe, pokud je o to požádán. Snímek je i nadčasový, když si americký pohlavár stěžuje na polední siestu: "Cpeme vám finanční pomoc, abyste si čtyři hodiny odpočívali." Plný počet bodů za to, že Italové mezi sebou nemluví anglicky a za inteligentní humor. A to přesto, že nejsem fanoušek mimomanželských poměrů.

Perverzáci (2011)

Nápady na horor se sexuální tématikou super, ale zpracování je ubohé, protože režiséři (hlavně ten poslední) se snaží o poetiku a umělecký pohled, na který není prostor. Prostřední povídka je nejslabší, první špatně zahraná a poslední zase nejnatahovanější, ale stálo za to počkat si na závěr. Škoda, že neukázali víc, protože v první povídce zase mohli ukázat méně a béčkový závěr ji uškodil.

Grave Encounters (2011)

Ano, je to kopie Blair Witche. Ano, není to moc strašidelné. Ale bavila jsem se po celou dobu, hlavně v první části, kde ještě o nic nejde. Navíc si nepotrpím na lekačky, a tak jejich nepřítomnost je plus. Partička je příjemně otravná a tudíž si zaslouží všechno, co se jim stane. Některé scény jsou špatně vypointované, třeba vyřezaný nápis na zádech by si zasloužil větší pozornost. Také bych vynechala strašidla s roztahovací hubou a ponechala pouze nehmotné přízraky a neurčité strašení, které fungovalo v Blair Witch.

Predátoři (2010)

Zápletka je bohužel předvídatelná, od začátku je více méně jasné pořadí, ve kterém hrdinové odpadnou a kdo přežije. Boje s příšerami nepřinášejí nic originálního, prakticky všechny scény jsme už mohli někde vidět. Vzhledem k tomu, že jsem neměla přehnaná očekávání, hodnotím snímek jako průměrnou nenáročnou podívanou.

Mass Effect: Ushinawareta Paragon (2012)

Raději bych, kdyby to netočili a neanimovali Japonci, ale darovanému koni se do huby nekouká. Trošku to kopírovalo děj ME2, a tak bych zvolila jiný konec, který by nepopíral dějovou linku Mass Effectu. Film je nabitý akcí stejně jako herní trilogie a postavy si tu najdou čas i na nějaké vtípky a emoce. Nechybí důležitý herní prvek - rozhodování osudů kamarádů. Je to film pro hráče a nemá cenu hnidopišit nad animacemi. Nehráči si mohou stále užít akční stránku i bez hlubší znalosti světa ME, obzvláště pokud mají rádi japonské animáky. Pořád hodnotím film výše než knížky, které mě nudily.