Pátek třináctého 4 (1984)

Sice se výrazně zvýšil počet nahotinek, ale to je tak jediné, co zaznamenalo nějaký pokrok. Jinak je to pro Jasona jenom další otravný den, prostě rutina. A je u toho naštvaný asi stejně jako většina lidí, když jde v pondělí zase do práce...

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Samo o sobě by to nebylo zas tak špatné, spíš tak na dvě hvězdičky, ale Halloween měl H20 skončit. "Zmrtvýchvstání", tedy jeho zdůvodnění, je jedním z logicky nejslabších míst v celé sérii (a to mluvíme o sérii s nezničitelným masovým vrahem). Už jsem si v té sérii zvyknul na mnohé nevysvětlitelné a nevysvětlované paradoxy, ale tohle už útočí nejen na můj rozum, ale i cit. Lepší už by bylo ono "zmrtvýchvstání" vůbec nevysvětlovat, jako v mnoha další případech před tím. Ale stalo se. Prvních pár minut s Jamie Lee Curtisovou vypadá na další dobrý Halloween, ale to potom... Je to, jak když vyrazíte na hory, vylezete z autobusu a všude krásně bílo a vy se těšíte, jak si zalyžujete a pak celý týden koukáte ze společenské místnosti na šedozelenou louku s bílými skvrnami od sněhu a hrajete pexeso. Tady koukáte na partičku "Vyvolených" v domě hrůzy ala hluboké lesy blairské jen bez čarodějnice, ale za to s Míšou Majerů v náladě pod psa, který rutinně bez chuti a bez zápachu likviduje vetřelce ve vlastním domě. Jak řekl klasik: "Nuda, nuda, šeď, šeď."

Halloween: H20 (1998)

Návrat k původní linii, tedy návaznost na druhý díl, je vzhledem k postupné degradaci předchozích pokračování určitě krokem správným směrem. Tento díl chápu jako epilog. Konec, šmitec, šlus a hotovo. Tak proč to má, sakra, zase pokračování? Ve srovnání s prvními dvěma díly je to slabší, ve srovnání s navazujícími je to lepší, takže bych to zhodnotil na takový lepší průměr až slabší nadprůměr. Atmosféra napětí je budována hezky od začátku, nechybí hodně lekaček ve stylu "planý poplach" a nakonec už nastoupí sám Michael, který se přesně drží manuálu "Sto a jeden způsob jak zabíjet nadržené teenagery". Jamie Lee Curtisová nám navíc jako paní učitelka vysvětlí, proč je se zlem třeba bojovat a pak nám to i názorně předvěde. inu takhle i představuji správnou školu, kdy cvičení plynule navazuje na přednášku.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Seriál jde v dobrých šlépějích tradičních českých krimi založených na skutečných událostech. Případy jsou původem reálné a ztvárněním realistické, byť nepochybuji o tom, že obsahují řadu zjednodušení a filmařské licence. Někomu se možná případy zdají moc "jednoduché" (zkuste Agathu Christie), někomu málo tajemné apod. Mně se ovšem zdají dostatečně české, zajímavé a hlavně uvěřitelné. Vraždu tady nespáchá člověk s nejlepším alibi, který je ve skutečnosti bývalým manželem s pozměněnou identitou, který zavražděnou potkal kdysi v Indii nebo něco podobného, ale vrahem je, jak nás policejní statistiky rády přesvědčí, buď někdo z nejbližšího okolí oběti, nebo recidivista. Teď jde jen o to, jak ho chytit a usvědčit. Až by se chtělo říct: "A o tom je náš příběh."

Pátek třináctého 3 (1982)

Když se mě zeptáte, jaký je rozdíl mezi Pátkem třináctého 2 a 3, tak povím pytel a maska. Jinak jsem žádný závažnější posun nepozoroval. Příběh je na jedno brdo, takže zvažuji, zda je to důvod ke snížení hodnocení, ale vzhledem k tomu, že je to de facto to samé, tak asi není důvod. Jako hokejový fanoušek oceňují maskování hlavního antihrdiny, takže hodnocení nechám stejné, čímž si zároveň nechám rezervičku pro další pokračování. Je to prostě jen zábava, která pobaví nejen podle nátury, ale i momentálního rozpoložení. V těchto filmech se více či méně nápaditě brutálně vraždí dopívající mládež, zejména více či méně půvabné slečny, na kterých oko divákovo nejednou se zájmem spočine, ovšem jen do chvíle, než mu je Jason ukáže i z té vnitřní strany.

Pátek třináctého 2 (1981)

Tak k tomuto filmu už jsem přistupoval s tím, že vím, na co se dívám, proč se na to dívám a co od toho očekávám. Ve srovnání s "normálními" filmy by si to pochopitelně ty tři hvězdičky nezasloužilo, ale gymnastického rozhodčího také nepošlete soudcovat krasobruslení. Oproti úvodnímu filmu jednu hvězdičku ubírám, neb ta byla za tajemno, které mám ve filmech rád. Zde je od začátku jasno, kdo vraždí, a i když dlouho není vrah naplno viděn, už to zkrátka nemůže být tak tajemné. Samozřejmě příběhy s vražděním teenagerů v letním táboře jsou všechny na jedno brdo, takže je jasné, že tím film rozhodně neoslní. Je to jen "poctivá" béčková vyvražďovačka, která splnila svůj účel.

Pátek třináctého (1980)

Abych pravdu řekl, donedávna jsem se tomuto žánru vyhýbal, protože mi přišel neuvěřitelně bezduchý a pitomý, takže jsem ani nevěděl, že Pátek třináctého je nějaký jakože "kultovní" film. Nějak se mi nechtělo spát a zrovna to běželo v televizi, a tak jsem se na to podíval. Od začátku do konce jsem měl pocit, že se dívám na poctivé hororové béčko, od kterého jsem nic nečekal a taky nic nedostal, takže nikdo nebyl poškozen. Až na ČSFD jsem se, já neznalec, dozvěděl, že se jedná o první díl známé série a to mě velmi zahambilo (jaktože neznám něco známého), a tak jsem se rozhodl doplnit si vzdělání v oboru slasherů. Film rozhodně nedosahuje kvalit Halloweenu, ale v rámci této série velmi dobré úvodní dějství. Oběti se od počátku nechovají tak stupidně jako v dalších pokračováních a budovaná atmosféra s neviděným vrahem je mnohem působivější než krvavá jatka s maniakem v masce jako v jiných filmech. Chtěl jsem dát tři hvězdičky, ale za tu atmosféru přidám ještě jednu. Chápu, že je to plivnutí do tváře všem kvalitním filmům, které jsem tu čtyřmi hvězdami ohodnotil, ale hodnotit se musí v rámci žánru, a protože má film řadu pokračování, musím mít z čeho ubírat :-)

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995) odpad!

Neznat předchozí díly, dal bych nekompromisně odpad, ale víte co, já ho dám i tak. Jako samostatný film by to byla nehorázná kravina a jako pokračování série je to pošlapání kultu. Nějaké démoligická sekta lékařů, kteří provádí... (co to vlastně prováděli?) příběh dokonale degraduje, takže vraždící scény, které by mohly být v jakémkoliv jiném filmu, nemohou nic zachránit, protože to je, jako když o beznadějně posledním závodníkovi prohlásíte, že měl nejhezčí boty. A tohle přirovnání je navíc dost mimo, protože v tomhle případě by i ty boty byly dost obnošené a otrhané. Jediným pozitivem je, že konec naznačující pokračování žádné pokračování nemá a následující film se vrátil zpět ke kořenům. To ovšem není zásluhou tohoto filmu :-)

Halloween 5 (1989)

Jak předchozí díl fantasticky skončil, tak tento slabě začíná, ještě slaběji pokračuje a... kdyby se dalo napsat, že alespoň končí. Zamotání do příběhu jakých si run a fantaskní démonologie (předzvěst apokalypsy, tedy nikoliv konce světa, ale konce tajemna a napětí v následujícím dílu) bylo krokem ani ne snad vedle, ale přímo do... Jinak vraždění standardní, jen už tu chybí jakékoliv napětí, které by se film pokoušel budovat, takže se od začátku do konce jen kuchá a kuchá, jako při směně na jatkách.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Ta atmosféra napětí a strachu už tu není budována tak pečlivě jako v předchozích dvou dílech (v dalších už pro jistotu není budována vůbec) a film se tak stává jen více či méně navazující sérií více či méně, spíš jen více, brutálních vražd. Na vraždy a jejich oběti by se sázet nedalo, protože žádná sázková kancelář by nebyla tak pitomá, aby na ně vypisovala kurzy (i na Francii proti Rusku v hokeji byl větší kurz, ale zatímco i sborná komanda se někdy zadře, Michael jede jak rudá mašina neúnavně dál). Ovšem závěr je špičkový a je škoda, že mu to předchozích 80 minut filmu trochu kazí.