Ad Astra (2019)

Ad Kastra. Ano, je to malinko bez koulí... Je to hodně psychologické a zápletka je zajímavá až do chvíle, kdy má dojít k jejímu rozuzlení - celou dobu se čeká nějaké mysteriozní vysvětlení toho, proč otec zůstal ve vesmíru, nekomunikuje a hraje si s antihmotou, čímž ohrožuje celou sluneční soustavu. Pak se ale ukáže, že taťkovi jenom zahrabalo. Anebo jsem to jenom celé blbě pochopil. Vizuálně je to ale místy velmi opojné - hned úvodní scéna je uchvacující. Jen je to dějově poněkud vyprázdněné, ale pořád mnohem lepší než soudobý a tematicky (trošku) příbuzný First man, u kterého jsem se kroutil nudou.

Rambo: Poslední krev (2019)

Pravda, není to úplně vánoční film, ale zato je to skvělý akčňák s brutálním a zcela uspokojivým závěrem. Velmi důstojné završení jedné velké legendy!

Nebe (2002)

Zcela nepravděpodobná romance postavená na tom, že se policajt po třech větách zamiluje do domnělé teroristky. Skvělý námět, který je ale uchopený rozvláčně a nezajímavě. Hlavní dějové zvraty jsou zcela nevysvětlené. Není jasné (ani v náznaku), jak policie na pachatelku vůbec přišla, ani jak ji následně vystopovala. Skoro jsem dal tři, ale vlastně jsem se celou dobu nudil.

Králové hor (2015)

Úžasné prostředí neidentifikovaných velehor s úžasnými záběry orla sklalního. Příběh jednoduchý až banální, ale ta kamera... Jako rodinný film na Vánoce paráda.

Manželské etudy: Nová generace - Zuzana a Lukáš (2019) (epizoda)

První opravdu nesympatický pár, pro který je na prvním místě vlastní kariéra. Zajímavé přitom je, že v tomto ohledu pociťují rivalitu i vzájemně mezi sebou, což je zarážející. Lukáš je od pohledu nepříjemný - nemusí ani nic říkat, je to prostě energií, která z něj vyzařuje. Říkat prvňáčkovi při jeho prvním vysvědčení "vole" a dát mu za něj iPhone je dokonalá ukázka jeho rodičovské mimózy, stejně jako soudně usilovat o to, aby dostal půlroční dceru do střídavé péče. Ale abych nekritizoval jenom Lukášove, tento pár se rozhodl vyřešit manželskou krizi druhým dítětem, což je katalogová pitomost, na které se museli shodnout oba.

Osm statečných (2006)

Skvělý rodinný film bez laciných efektů, zato s úžasně "hrajícími" psy.

Hlubina (2002)

Dobrý koncept i příběh, který potápí špatná režie (a CGI na úrovni počátku devadesátek), takže člověk má pocit, že to má dvojnásobnou stopáž a kouše se nudou.

Manželské etudy: Nová generace - Petra a Viktor (2019) (epizoda)

Další docela pohodový pár, ve kterém je žena tlumičem emocí a celkem umně stabilizuje situaci. Díky tomuto dílu jsem si uvědomil, jak úžasné je žít v bytě s veškerým komfortem počínaje indukční deskou a tepelným výměníkem konče. A taky v místě s plnou občanskou vybaveností.

Manželské etudy: Nová generace - Alena a Bernard (2019) (epizoda)

Úplně pohodová dvojka lidí, kteří jsou vlastně nevděčným objektem dokumentaristicko-voyerské kamery, protože neprožívají žádná dramata, pře, rozbroje ani divoké životní kotrmelce. Prostě "taková normální rodinka". Pokud se to někomu nelíbí, ať si pustí Adams Family a neprudí.

Řbitov zviřátek (2019)

Film se v zásadě drží předlohy. Samozřejmě je notně vykrácený a leccos se mohlo udělat trošku lépe, ale skoro jsem dal čtyři. Vlastně úplně nevím, proč jsem je nedal.