Lví král

• USA The Lion King (více)

Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být. (Falcon)

Swannie

Veľa som nečakala a ani som veľa nedostala. Hoci som veľký fanúšik pôvodnej verzie, neodsudzovala som ako mnohí tento remake ešte pred pozretím. Beriem ho ako ukážku schopností vizuálnych efektov, ktoré sú naozaj vrcholné, až má človek miestami pocit, že sleduje prírodopisný dokument. Avšak čo z toho? Rozhodnutie uplatniť tu realizmus natoľko, že postavám absolútne chýba výraz tváre, že tam nenájdeme jedinú zmienku nejakého čara alebo mágie, a že ešte aj Simbov chlp sa dostane k opičiakovi komplikovaným prírodným procesom, bola podľa mňa chyba, ktorá vyvrcholila zničením najepickejšieho momentu filmu, kedy som márne hľadala v oblakoch Mufasovu tvár. Pretože týmto sa z rozprávky vytratilo všetko rozprávkové čaro a fantázia, ktoré k nej neodmysliteľne patria, a bez ktorých by som ju svojim deťom nepustila. Zabilo to vo mne emócie, ktoré potom vyvolali skôr nostalgia a silná hudba. Skutočne vydarené, vtipné momenty a odkazy čo ma úprimne pobavili boli asi tri. Inak na tom bol stále najlepší príbeh a hudba - tie tam však boli aj pred 25 rokmi. Akurát Zimmerovi sa podarilo povýšiť svoje dielo ešte o stupeň vyššie, boh ho žehnaj, opäť raz mi privodil správne “zimmeriavky”. Viem si ju však vypočuť aj na nete a tým pádom nenachádzam dôvod, prečo by som sa k tomuto remaku mala ešte niekedy vrátiť. ()

mi.sa

Na jednu stranu se člověk těšil, neb tuhle pohádku jsem jako malá dosti prožívala (nemluvě o tom, jak jsem jako malá běhala na zahradě po čtyřech a hrála si na Simbu) a vryla se mi neskutečně pod kůži (jo, už jako malá jsem měla výborný vkus na filmy!). Ale zároveň mě ovládl i strach, že to poserou. Jak to nakonec dopadlo? Jonovi jsem věřila, po Knize Džunglí, kde ukázal, že ňáký ten cit pro pohádky má (ale stejně se mu první Iron Man povedl nejvíce). A zjištění, že Mufasu bude zas mluvit Darth Vader, bylo příjemné překvapení. Pak přišla Beyoncé, která měla mluvit Nalu, to už se mi ňák přestávalo líbit. Ale i tak jsem se těšila, neb jsem věděla, že ňáká předělávka nemůže zhatit původní animák. V kině před námi seděli malé děti (jo, super nápad vzít do kina v originálním zněním s českými titulky ty prcky, kteří ještě žádná písmenka ani neznají!) a maminky za nimi, které je krmily navařenou pozdní večeří. No nic, film jsem si užila, až na pár detailů. Bylo opravdu fain, že se drželi předlohy. Pár scének udělali úplně přesně jako v originále a to mé srdíčko zaplesalo radostí. Zas některé scény byly zbytečné natahované, jako začátek, kde sledujeme osud malé myšky, která ještě neví, že se setká se strýčkem Scarem (jak kdybychom sledovali dokument se zvířaty). A nebo odfláknutá scéna s písní "Be prepared", to jsem byla opravdu zklamaná. Musím zas souhlasit, že těm zvířátkům opravdu chyběly emoce. Když slyšíte, jak Simba pláče, ale vidíte jen záběr na lva bez špetku smutku, máte rozporuplné pocity. Chtěli to mít, co nejreálnější, ale proč lvům sakra chyběly koule? Proč najednou ty zvířata zpívají a pohupují se v rytmu písně? Jasný, asi to chtěli ňák vyvážit, ale moc to nejde dohromady. Buď tak, nebo tak. A co musím ještě dodat je to, že mi chyběly slow mo scénky. Poprvé kdy to řeknu, že jimy ve filmu opravdu šetřily. Zrovna tady by tomu dalo větší grády, tak jako v předloze. Ale, co tento film opravdu zachraňuje, je Zimmerův dokonalý soundtrack, za který v roce 1994, kdy Lví král poprvé vyšel, dostal zaslouženě Oscara. Ano, bez té hudby, ze které máte goosebumbs, by to dopadlo o dost hůře. Ze světa slyšíte výkřiky, že je to zbytečný film. S tím tak drobet nesouhlasím. Není to samozřejmě lepší, jak animák, kde vše prožíváte a ňáká ta slza ukápne, ale zas pokud někdo ještě neviděl původní verzi, teď se na ni určitě podívá. Říkáte si, že těch lidí musí být málo, ale já zrovna někoho takového znám a věřte mi, že to bylo opravdu smutné zjištění. A o tom, že ani Pána prstenů neviděla... To už mi bylo vážně na omdlení... Nicméně, tento kousek mohl dopadnout o dost hůře, mohla bych se tu ještě rozepisovat dále, ale už tak je tento příspěvek moc dlouhý. ()

gumbo

Musím podobně jako Aladina, jít s hodnocením o něco dolů, jelikož tu máme starší lepší verzi toho samého. Tady se opisuje prakticky na 100%. Bohužel hlavní problém jsou zde postavy. Nedokážou totiž vytvářet emoce. Na emoce totiž potřebujete výrazy a ty vám realistická kopie zvířete neudělá: Navíc jsou zde (stejně jako u Aladina) hudební a pěvecké výkony o level níže než u originálu. 50% ()

Evander

Nejnovější zpracování Lvího krále ve mě vyvolává značně rozporuplné pocity. Na jedné straně stojí nejkrásnější animace, jakou jsem kdy viděl, perfektní kamera, krásné modely zvířátek a starý, dobrý příběh. Na straně druhé pak stojí zejména modernost zpracování, která příběhu vzala jeho pohádkový charakter a mě osobně se vysloveně nelíbí (skoro bych řekl, že mě i uráží), podpořena přepálenou stopáží, a tedy spoustou hluchých míst. Dále se mi nelíbí silně muzikálový charakter, neskutečně a hlavně naprosto zbytečně ukecaná zvířátka, což se, podle mě, vůbec do příběhu nehodí a mnoho dalšího. Inu, je toho hodně, do čeho si kopnout, a tak hodnotím relativně vysoko zejména z nostalgie a respektu k původnímu příběhu. 62% ()

Hapretor

Vizuálně snad nedostižné ... fakt jsem čuměl s otevřenou hubou ... ale ty nevkusné písničky a zbytečná infatilita to strašně sráží dolů ... ach ten Disney ... on si prostě pokoj nedá ... to tam musí ty dementní písničky být pokaždé ??? --- to aspoň jeden film nemůže být trochu jiný ... ach jo ... ()

Rathalos

Vynikajuce spracovanie Levieho krala,pekna animacia,dojimavy pribeh,super kamera,po vizualnej stranke taktiez bezchybne a do toho vsetkeho hrala krasna hudba,mal som pocit ako keby tie zvierata boli ozajstne,zive,cize bez vyhrad pat hviezdiciek...:-) ()

BOURQUE

J. Favreau s Knihou džunglí zabodoval, s kráľom zvierat však nie. Je to veľká otočka naspäť, lebo klasický animák z roku 1994 je nielenže vierohodnejším, ale aj lepším, krajším a čistejším. Ani o tom nemôžeme hovoriť, že tento „animák“ by klasický príbeh nejakým spôsobom doplnil alebo ďalej rozvíjal. Postavy sú bez hĺbky, ich vlastnosti (až na jedincov) nie sú dostatočne rozvinuté. A prečo to roztiahnuť na takmer dve hodiny? V tejto forme zbytočný Disney „remake“, len honba za money. Škoda za to! Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

baiskon108

Animovaný Lví král je pro mě naprostou srdcovkou. A tohle je tak zbytečná kopie, tak totožná, až to bolí. Úchvatný remake jako je Kniha džunglí se už bohužel nekonal, Jone. ()

Olík

„In the jungle, the mighty jungle, the lion sleeps tonight“ . Tak asi všichni víme o co jde. Scar a Zazu a Mufasa a Timon a Simba a Nala a Afrika a Disney a království a vyhnání a pomsta a všechno. Asi většina z nás má minimálně potuchy o původním animáku z roku 94. Pokud se samotným příběhem souzníte, tak v pořádku. Já osobně bych možná vynechal samotnou Musafovu likvidaci, ale jinak určitě zápletka s pointou i message, pro dětského diváka značka ideál. Ale to se pořád bavíme i o roce 1994. Takže, jaký je vklad do hry od Jona Favreaua? Jeho esem v rukávě je právě rozdíl oněch pětadvacet let a současné možnosti jak své předstvy realizovat. Teď už budu stručný a napíšu jenom: “Miroslav Cikán by asi nevěřil, kam až se posunula vizuální stylizace – tohle byla třemi slovy PASTVA PRO OČI”. ()

helloween93

Lion king meets National Geographic, sneb doslovný přepis původního Lion Kinga v nové CGI podobě, která je dechberoucí, ale jak říkal kamarád, emoce těch zvířat prostě nejdou tak dobře vytvořit jako ve staré animované klasice. Přesto i nový remake Lion Kinga má silné emocionální scény, úvodní představení Simby zvířecímu společenství, znovushledání s Nalou, rozmluvy s Mufasou nebo Circle of Life v závěru. Diváky potěší Seth Rogen jako prase Pumba. Jen toho Scara mohli udělat děsivého jako byl v originálu. Opět si vypujčím hlášku kamaráda, když si člověk bude chtít pustit Lion Kinga, raději sáhne po klasice. Lví král se stal druhým nejvýdělečnějším filmem v roce 2019 s vydělky 1,6 miliardy $ a zcela si podmanil letní blockbusterovou sezónu. Disney je opravdu hegemon na poli filmové tvorby a distribuce. //po druhé projekci a zvážení dávám 4* ()

Pat_rick_fan

Treba sa odosobniť. Filmy sa predsa vždy robili AJ pre peniaze a keď sa Disney rozhodol robiť CGI verzie svojich klasických animákov, bolo jasné, že na rad sa dostane aj ten najlepší. Výtvarné a muzikálové hodnoty svojho predchodcu to (chvalabohu) nedosahuje, čo hreje pri srdci moje starosvetské ja, keď klasická, ručne kreslená animácia dáva na frak novej počítačovej. A zároveň je to stále dostatočne emočne pôsobivé (Zimmerov soundtrack), aby to nalákalo novú generáciu detí a značka Levieho Kráľa ostal relevant naprieč dekádami. Teda win-win :) ()

Rikky007

Knihu dzungli jsem zatim nevidel, ale osobne si kladu otazku, co za cil vlastne melo delat tento remake? Demonstrovat nove technologie? Protoze nic vic to neprineslo. Ja cekal osobne alespon naznak invence, ale film nejenomze doslovne kopiroval original, ale jeste se z nej pro snahu o realisticke ztvarneni vztratilo do velke miry to kouzlo a hravost, ktere pohadky maji. Dalsi vec je, ze film utrpel i po vyrazove strance. Protoze prirozene realny pavian, nerkuli lev, moc sirokou skalu mimiky nema. Jako dospelakovi mi to prislo trochu nudne, protoze tam nebyl ani naznak neceho noveho, co by me zaujalo, jako nekoho, kdo puvodni animak zna. A jako dite by me bavila asi vic puvodni verze. ()

geek.ondra

Kolosální průser. Nejde ani tak o to že je to pouze přepis původního animáku (s tím jsem počítal) ale jde o to že Fevreau nepřichází s absolutně žádnými nápady díky kterým by měl mít divák důvod se na tuhle kopii koukat. CGI je zde na té nejvyšší úrovni a je prostě ohromující ale přijde mi že jeho tvůrci se jaksi zapomněly inspirovat postavami právě z toho původního animáku a občas to vypadá strašně vykalkulovaně. K tomu nesmím zapomenout na jedno z nejslabších hlasových obsazení v dějinách Disneyovek. Fakt strašný jak málo dneska lidem stačí ke štěstí 3,5/10 ()

tomik99

Disney již poněkolikáté hraje na nostalgii, aby přišlo co nejvíce lidí do kin a nechalo tam své peníze. A ono to opět funguje. Co si budeme povídat, podívaná je to skvělá a já se bavil náramně. Ale sám si říkám, jaký je vůbec smysl tohoto filmu a co přinesl nového? Ano, sem tam se nějakého toho remaku dočkáme, ale tak doslovný remake jsem ještě nikdy neviděl. Ten, kdo má animovanou verzi stále v paměti, tak jistě mi musí dát za pravdu, že tento remake nepřináší v podstatě nic nového. To, že je příběh stejný, je pochopitelně v pořádku, zůstaly ovšem stejné i písně a i celá řada dialogů. Někdo to může brát pozitivně a já si to vlastně užil, ale má opravdu smysl něco přetáčet s doslovně identickými scénami, písněmi a dialogy? Tady by se asi měl někdo zamyslet. Tentokrát to studiu odpouštím, příště ale už hodnocení může být zcela jiné. ()

Stíba

Ze začátku jsem trochu tápal ale nakonec jsem se do toho dostal a jsem celkem spokojen. Každopádně od animáku bych očekával, že půlka záběrů nebude vypadat tak realisticky jako reálné scenérie a zvířata. Je hezké vidět, kam se technologie posouvají ale mě osobně tohle na zážitku ubírá. Pro mnoho lidí to ale nebude problém, za mě ale rozhodně vítězí klasika z roku 1994. (Cinema City Letňany - 27. 7. 2019) ()

JBMAVERICK

Když znáte písničky slovo od slova, když vám plakát nad postelí visel celý dětství, když je pro vás Mufasa životnim vzorem a mentorem (něco jako Kerchak v tarzanovi), když na hudbě spolupracuje Hans Zimmer s Eltonem Johnem, když vám zkrátka Lví král otevřel cestu k animovaným filmům a filmům obecně, jak jinak se tenhle skvost dá ohodnotit?!?! Všichni tady pindaj, že tahle verze nepřinesla nic novýho, že je to jen hloupá kopie, že to je naprosto zbytečný jenže Lion King prostě nemůže bejt jinej! Lvího krále chceme všichni přesně tak, jak ho od dětsví známe! A tahle verze je přesně taková, je "jen" vizuálně dovedená k dokonalosti. Pecka. ()

joker30

Pôvodný animák je moja naj rozprávka vôbec. Toto už nie je originál, film je to však dobrý, s vynikajúcim pôvodným soundtrackom a ikonické momenty stále dokážu brať dych. Plus hviezdičku dávam za priblíženie tohto príbehu novej generácii . ()

papaguy

Ve Walt Disney dospěli k názoru, že doba dozrála na repete. Remaknuli vlastní film, blýskli se úžasným technickým zpracováním a CGI líbivou animací. Kam dospěl (kýčo)realismus je obdivuhodné. Krásný příběh nezprznily ani fórky o prdění a žirafích hovnech. A nepotopil ho ani výběr českých zpěváků. Který neurazí, ale popravdě ho moc nechápu. Proč taková klasika? Kdyby tam dali Anetu, Dyka... kohokoliv mladšího... mělo by to úplně jiný grády. Dagmar Havlová má super hlas. Ale když namluvila vdovu zesnulého krále - Nalu (v originále lvici Nalu namluvila Beyoncé), to se člověk neubrání vnímat to v sociálně-politickém kontextu. - A tak si říkám, že Scara rovnou mohl dabovat Miloš Zeman. A Timona s Pumbou Mádl s Issovou. ()

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

10.11.2023

Obě letošní hollywoodské stávky už sice skončily, ale škoda byla nenávratně napáchána a studia začínají kalkulovat, jak přeskládat premiéry svých snímků, u nichž se nestihlo dokončit natáčení, nebo… (více)

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

18.06.2022

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

27.08.2021

Oceňovaný režisér Barry Jenkins do svého prequelu Lvího krále začíná obsazovat herce. Prvními posilami se tak stali Kelvin Harrison Jr. (Chicagský tribunál) a Aaron Pierre (The Underground Railroad).… (více)

Nová hraná Sněhurka našla představitelku

Nová hraná Sněhurka našla představitelku