Bitva u Midway (2019)

Na Rolanda Emmericha dost netradiční film už v několika ohledech: 1. Podle skutečnosti - i když ne první, pak nejspíš nejvěrohodnější a bez hry na city, film působí spíš jako rekonstrukce, s postavami si nehraje a je vyloženě o akci a vysvětlování jak to všechno bylo. Žádná romantická vsuvka. 2. Bez extrémního vlastenectví - Emmerich, ač Němec, vždy ve svých filmech velebí USA víc než rodilí Američané, zde se tomu vyhnul. 3. Bez dostatečných zdrojů peněz - ano, když se řeklo jméno Roland Emmerich, vždy jsem věděl, že jdu na digitálně nadčasovou akční smršť, zde mi přišlo, že se úroveň triků měnila. Začátek v Pearl Harboru vypadal doslova úsměvně, úroveň se zvedla až v hlavní bitvě. Tak či onak se mi film líbil. Nebudu tu s nikým diskutovat o historické přesnosti, ale na to, abych si ucelil o co vlastně v bitvě u Midway šlo, to bylo naučné dostatečně.

Sestra (2018)

Tento příběh se skutečně stal na americkém středozápadě v polovině 70tých let. Teda vlastně v Rumunsku a 50tých letech. Mám v tom zmatek. Skutečně mi to připomínalo Věřte nevěřte, hlavně kvalitou zpracování. I když ve Věřte nevěřte ty minipříběhy měly kolikrát lepší atmosféru a byly děsivější. V tomto filmu bránu do pekel otevřela bomba z 2 světové války. No a pak už tu bylo splácané úplně všechno. Bože, to byla píčovina, Amen!

Le Mans '66 (2019)

Rivalové 2.0. Trochu jiná doba, úplně jiné prostředí. A nedokážu vám říct, který z těch filmů je lepší, každopádně je to paráda.

Poslední aristokratka (2019)

Ani knižní předloha není žádné literární veledílo, ale je to přesně ten typ knížky co si chci otevřít po náročném dnu v práci, kdy už fakt nechci přemýšlet nad něčím zásadním a už vůbec filozofovat nad tíhou bytí. Navíc slušně pobaví. Film na mě působil podobně. Vtipu bylo méně, nemůžu říct, že bych se vyloženě potrhal smíchy, ale byl prostě milý. To je to slovo, které mě napadlo, když jsem odcházel z kina, že to bylo milé.

Terminátor: Temný osud (2019)

Myslím si, že nebylo třeba T3 předělávat. Osobně mám ten díl rád a považuji ho za důstojné zakončení naprosto parádní původní trilogie. Z jeho konce jsem hotový dodnes. Jestli mi připadá tento nový díl lepší? Nepřipadá. Ale to vůbec nevadí, protože se zcela určitě jedná o nejlepší díl právě od T3. Teď pozor, zbytek komentáře může obsahovat spoilery. Je to prostě další díl Terminátora se svým klasickým konceptem a parádní porcí akce. Bylo tam pár věcí, které mi přišly vyloženě pitomé: Naprosto přehnaná scéna s pádem letadla, zabití Johna Connora z již změněné budoucnosti (proč?) a následné polidštění terminátora, který ztratil účel (totální sračka). V každém případě i tak se jedná o velmi dobrý díl. Jen se modlím ať už tuto sérii neoživují, myslím, že už stačilo.

Čarodějovy hodiny (2018)

Vcelku slušná, hororově-pohádková, podívaná s velmi sympatickou dvojicí herců Jack Black a Cate Blanchett. Atmosféra je působivá, děj minimalistický, ale povedený. Pokud někdo čte mé příspěvky dovolil bych si malé doporučení: NEKOUKAT S DABINGEM! Nejsem radikální odpůrce dabingu, ale tohle byl fakt průser. Naprosté neumětelství dětských dabérů vyloženě rvalo uši.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Je to taková splácanina série o Megažralokovi (v áčkovém hávu), Čelistí a Útoku z hlubin. Ke konci jsem měl obavu, zda tam nebudou chtít zakomponovat ještě Pearl Harbor a Armageddon. Naštěstí to nedopadlo tak blbě jak se může podle mých prvních dvou vět zdát a s vypnutím mého nejkritičtějšího myšlení to bylo dobře koukatelné. Vidět znova bych to nicméně nemusel a taky si myslím, že za měsíc nebudu vědět, že jsem něco takového viděl, protože už 12 hodin po shlédnutí jsem si jen těžko vzpomínal jak to s tou parybou vlastně dopadlo.

Suburbicon: Temné předměstí (2017)

Film o divném městě plném nesympatických lidí a o takové menší rodinné zabíjačce. Líbí se mi ten nápad, líbí se mi i jak to bylo natočené, ale přistihl jsem se, že mi to místy připadalo velmi nudné.

Nadaný žák (1998)

Solidní thriller o velmi nezvyklém přátelství dvou totálních psychopatů. V mrazivé atmoféře, podpořené skvělmi hereckými výkony, jsem opravdu napjatý čekal, jak se tento prapodivný vztah vyvine. O nic jiného v příběhu v podstatě nejde a já myslím, že to úplně bohatě stačilo. Do páté hvězdičky tomu moc nechybělo, ale přece jen tam to "něco" scházelo.

John Wick 3 (2019)

U Johna Wicka se nebavíme o klasickém akčňáku, kdy si při nějaké vyhrocené akční scéně řekneme, že už je to přehnané. Už od prvního dílu tvrdím, že Wick by pravděpodobně vyhrál světovou válku úplně sám. Ale tady u třetího dílu už musím jakoukoliv racionalitu ve svém mozku vypnout úplně. Vlastně bych se nedivil, kdyby John Wick ve čtvrtém díle uměl létat a kapesním nožíkem zboural celé NYC do základu. Kromě opravdu extrémní přehnanosti mi film připadal i zbytečně překombinovaný a chování postav taky občas nelogické. Ovšem pořád je to svižná jízda, kde jsou akční scény vyloženě radost na koukání, jen je to prostě o něco horší než předchozí dva díly.