Krakatoa, na východ od Jávy (1969)

Veľmi zvláštny film o ničom a o všetkom. Tvorcovia nejak nemali jasno, akým smerom sa má film uberať. Namiesto toho sa v prvej polovici staneme svedkami multižánrovej prehliadky a potom v druhej polovici sa film hraje na niečo, na čo ani nemá. Dobre ozvučená slučka výbuchu sopky už bola ku koncu veľmi otravná. A navyše je to až príliš televízne a tvorcovsky lacné na to, že bol film natočený na 70mm (!) formát.

Ranař (2011)

Pot, ľad, krv, vymlátené zuby, prasknuté lebky... Sean William Scott ako milý, prostý človek so železnou päsťou, to ma dostalo. I keď mnohí komentujúci priraďujú tento film ako zmes Rockyho a Forresta Gumpa na ľade, tak musím uznať, že určitá paralela tam je. A Allison Pill veľmi presvedčivo a úprimne zahrala svoju úlohu. Super :)

The Doors (1991)

Film som videl viackrát s tým nešťastným "kúpeľňovým" dabingom a moje hodnotenie bolo len 4*, ale pred chvíľou som ten film dopozeral v pôvodnom znení a musím jednoznačne dať maximum. Val Kilmer ako Morrison je proste neskutočne vynikajúci.

Umělec (2011)

Veľa nemých filmov pre masy v neparodickej polohe natočených v zvukovej ére nebolo. Preto tlieskam tvorcom za tento film. Aj hlavne preto, že v dobe, keď kráľujú v kinách širokouhlé, pestrofarebné, 3D filmy so šesť (a viac) kanálovým zvukom, prišli tvorcovia s čiernobielym, nemým filmom v akademickom formáte (1,37:1) s hudobným doprovodom, ktorý až tak priestorový zvuk nemá. Oscar zaslúžený.

Dvanáct křesel (1933)

Pre dnešného diváka nepozerateľný film, ktorý je k dispozícii vďaka veľmi poničenej, dotrhanej a nekompletnej kópii. Na tento film sa nedá pozerať inak ako na "študijný" materiál o histórii kinematografie. Kiežby sa voľakde objavila kompletnejšia kópia filmu, aby sa dal vnímať aj dej.

Vlčie diery (1948)

Opomeňme modely tankov (videl som aj horšie miniatúry a išlo o kinematografiu americkú), opomeňme nízku kvalitu obrazu a zvuku (originálny negatív neexistuje a autentické zábery SNP boli točené na 16mm), toto je jednoznačne divácky najúspešnejší slovenský film a toto prvenstvo mu už žiadny slovenský film nevezme. Je pravda, že by sa dal film skrátiť aj trebárs o 20 minút, ale stavba samotného filmu (typicky Bielikovská) a herecké výkony (Dibarbora FTW) posunuli tento film veľmi vysoko. U mňa to ale za 5* nebude, na to mi v tomto filme niečo chýbalo.

Letec (2004)

Zaujímavý filmík, i keď si myslím, že jeho vizuál mohli tvorcovia natočiť autenticky za tie peniaze (myslená simulácia 2-strip a 3-strip Technicolor). Ale bližšie mal k vizuálu Howarda Hughesa skôr ten chlapík s fúzikmi v tom bare než DiCaprio.

Casino Royale (2006)

Trúfam si povedať, že najlepšia bondovka za posledných 40 rokov.

Mrazík (1964)

Nesympatický, odpudivý, otravný, nepríjemný a donekonečna furt reprízovaný film, ktorý som nikdy za celý svoj život nebol schopný pozrieť raz na jeden šup. Najhorší import zo sovietskej kinematografie. Hviezdička za Nataliu Sedychovú a dabing.