Zack a Miri točí porno (2008)

Zábavný film o ľuďoch, ktorí vidia v porne riešenie ich finančnej situácie. Ale každopádne je to film o veľkom priateľstve ľudí, ktorí veria v to, čo robia. I keď koniec je taký sentimentálny a typický americký. Ale zachránil to aj bonus medzi titulkami.

Varúj...! (1946)

Ono je to taký jalový film s príšernými hereckými výkonmi inak výborných hercov. Možno za to môže povojnová situácia, roztrieštenosť názorov a skúseností českých a slovenských tvorcov, kto vie. Oficiálne prvý slovenský zvukový film, ale na ten prvý dobrý slovenský zvukový film si diváci ešte nejaký rok-dva počkali.

Sladký čas Kalimagdory (1968)

Odvážne filmové dielo s vynikajúcou hudbou, natočené v západonemeckej koprodukcii, ktoré kupodivu málo ľudí pozná. Ja som ho prvýkrat videl asi v 12tich rokoch a rád si ho pozriem kedykoľvek a na mladučkú Moniku Zinnenberg sa veľmi dobre pozerá. Jediné, čo mi na tomto filme vadí, je kamera.

Tisícročná včela (1983)

Veľmi nadhodnotený film, ktorého námet je síce veľmi dobrý, ale jeho spracovanie ho značne pochovalo. Tak ako pri ostatných Jakubiskových filmoch, aj tento trpí otrasnými postsynchrónami a nekvalitným zvukovým mixom, full framovou kamerou, Hapkovou hudbou hranou nevhodne zvoleným orchestrom, odpudivou pesničkou spievanou Gombitovou, atď atď... bolo by toho dosť. Herecké výkony je tu škoda hodnotiť, nakoľko drvivá časť hereckého ansáblu nie je slovensky hovoriaca a slovenskí herci sa ani neunúvali poriadne si striafať do úst (viď vyššie spomenuté postsynchróny). Typické Jakubiskové snové sekvencie sú ale na druhú stranu v tomto filme spracované tak, aby to chápal aj väčšinový divák, čiže to nie je žiadna "haluška".... Ale nemôžem proste tento film hodnotiť vysoko. (Videná kinoverzia o dĺžke 161 minút)

Tootsie (1982)

Dustin Hoffman ako postaršia slečna? Prečo nie? Hláškujúca transkomédia s nesmrteľným barrandovským dabingom, srdcovka z môjho detstva.

Rabín Jákob (1973)

Ak by mala mať jediná Funésovka kultový status, tak je to jednoznačne Dobrodružstvá rabína Jacoba. Kvôli tématike sa nemohol distribuovať v ČSSR a svoju premiéru sa dočkal až po smrti Filipovského, kedy ho v TV odvysielali v pôvodnom znení s titulkami. Vtedy si aj veľa ľudí povedalo: Škoda, pretože vtedy bol Funés v plnej sile na maxime a také množstvo gagov s vynikajúcou hudbou sa tak často nevidí. Trošku ma mrzí, že mnohí ľudia tu hodnotia skôr dabing, ako film samotný, ja viem, Krampol ani zďaleka nie je adekvátnou náhradou Filipovského, ale pochopte, že udalosti nedovoľovali tento film uverejniť v čase, keď Filipovský bol schopný dabovať. Ale svoj kultový status si v našich končinách vyslúžil aj inak veľmi odvážnym činom, keď ho v roku 1997 dala TV Markíza nadabovať do slovenčiny (vôbec prvý "zrozumiteľný" dabing na území bývalého Československa). Vtedy to bol dosť ostro kritizovaný a odsudzovaný čin, dnes však mnohí Česi ocenili slovenský dabing ako výborný a dávajú mu prednosť pred oboma českými dabingami s Krampolom, čo ma veľmi teší. Film som prvýkrat videl v roku 1990 na ZDF a už vtedy ma veľmi uchvátil. Tu niet o čom, pre mňa najlepší film s Funésom.

Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001)

Druhé pokračovanie síce malo zopár múch, ale ešte sa dalo pozerať a nechalo aj otvorený koniec... ale toto? Toto je urážka pôvodnej predlohy a veľmi sa čudujem Clavierovi a Renovi, že do toho išli... proste WTF?

Sladké starosti (1984)

Nečudo, že tento film patrí medzi najlepšie slovenské filmy natočené vôbec. Vynikajúca komédia o šikovnom, ale nemotornom cukrárovi sa jednoducho vydarila. Skvelé hlášky, vynikajúce herecké výkony na čele s Hrycom a Horváthom ml., výborná Herzova réžia a nezabudnuteľné Debušé - píše sa to Debouche. :D

Kapitán Dabač (1959)

Nie som síce na vojnové filmy, ale tento patrí k tým najlepším slovenským filmom vôbec. Perfektné herecké obsadenie, pútavá stavba príbehu, napoly v štýle hollywoodskych filmov, napoly rýdzo slovenský. Maestro Chudík so svojim minimalistickým herectvom ma totálne uchvátil. (Videné na reštaurovanom DVD od SFÚ - perfektný obraz a slušný zvuk)

Kniha džunglí (1967)

Stačí len, málo, málo mať, len chvíľu jesť a chvíľu spať... Stačí? :)