Nirvana Unplugged In New York (1993) (koncert)

Nikto si v novembri 1993 nevedel predstaviť, že hlučná, rebelantská grunge kapela môže zahrať jeden z najlepších koncertov priamo v sérii Unplugged v komornej atmosfére. A vida, zrodil sa z toho, trúfam si povedať, najlepší koncert z celej série. Záznam koncertu si veľmi rád vypočujem zo zlatistého priesvitného vinylu, ktorý si strážim ako oko v hlave.

Gran Torino (2008)

Azda najúprimnejší a najdospelejší film, ktorý bol natočený za poslednú dobu. Všetci už tu napísali na toto dielo všetko, ja len dodám, že Clint Eastwood si nemohol vybrať lepší scenár pre svoju hereckú labutiu pieseň. Bravó!

Hluboké hrdlo (1972)

Prvý pornofilm, alebo prvý film s nefalšovanými sexuálnymi stykmi, ktorý nebol klasifikovaný ako výchovný film pre mladomanželov a bol distribuovaný v kinách. Z dnešného hľadiska nie je skoro vôbec dráždivý a vzrušujúci, pravdupovediac je hlúpy, ale už len pri predstave, že i 20 rokov po natočení tohto filmu boli v pornofilmoch populárne bobry, bizóny a baranice, a Linda Lovelace sa tu v roku 1972 (!) predstavila úplne vyholená, dodáva miernu, i keď nebadanú nadčasovosť. A zažiť feláciu Lindy Lovelace, muselo byť fakt ako štart rakety. :)

V Hlubokém hrdle (2005)

Vynikajúci dokument o prvom pornofilme, ktorý bol distribuovaný v kinách (a zarobil nemalé peniaze) a o jeho "legacy" v "slobodnej Amerike". Samotný Deep Throat síce neuspokojí oko a dušu (pornofilmy stárnu), ale tento dokument je tak dobre natočený, že nezostárne nikdy.

VyVolení (2005) (pořad) odpad!

Prvá relácia, ktorá sa stala predlohou absolútneho televízneho hnoja, ktorý poteší len ľudí s nízkym inteligenčným kvocientom, s plytkým umeleckým cítením a nulovým vkusom.

Dievča za milión (2004) (pořad)

Hudák bol výborný, na niektoré dievčatá sa dalo aj pozerať (počúvať už nie), ale význam tejto relácie mi tak trochu unikol. A vlastne, ono ten "podstatný" výsledok bol riadny fail. Taký zbytočný program.

Akira (1988)

Čo napadne 13 ročnému chlapcovi, keď uvidí vo videopožičovni novú videokazetu s animovaným filmom, ktorý je ale v oddelení s hranými filmami a na zadnej strane je zvýraznené "Mládeži do 16 let nevhodné"? Že to musí vidieť. Písal sa rok 1994, Intersonic naslepo vydal na VHS film, o ktorom vtedy málokto niečo vedel, ale z ktorého sa stal kult i napriek tomu, že to kazil dabing so siedmimi hercami (ale na druhú stranu s úchvatným zvukovým stereo mixom) a variabilné aspect ratio. Kazetu som potom o niečo neskôr z požičovne odkúpil (v bežnom predaji nebola) a dodnes ju uchovávam. A viem prečo.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Jedničku som nevidel (chválabohu), toto som musel doslova pretrpieť s mojou polovičkou, ktorá to chcela vidieť. Vyšumelo z hlavy, nepamätám si z toho filmu ani mená postavičiek. Proste zlé.

VALL-I (2008)

Neodcudzujte film len preto, že sa v ňom o dušu "nekváka" ako v iných. Práve v tom vidím to čaro filmu, že dialógov je tu na celú stopáž poskromne a celková komunikácia Wall-Eho a Eve sa dá zhrnúť: jedno slovo = jedna veta. Pixar ukuchtil príbeh tak silný, že dal dušu strojom a ja som tomu uveril. Kopec gagov odkazujúcich na nemé grotesky, kopec emócii a poriadna dávka robotickej romantiky. A ako čerešnička na torte emulácia anamorfotických objektívov. BRAVO! :)

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Ja by som tento film nevnímal až tak zle, ako drvivá väčšina komentujúcich. Áno, scenár je miestami hlúpučký, ale inak ide o slušnú akciu. Mám rád tento film a rád si ho z času na čas pustím.