Prvotní strach (1996)

Jeden z mála filmů, kde Gere hraje opravdu roli, na kterou má, sedí mu a nejedná se o "béčkový" film. Samozřejmě Norton tímhle vyšplhal do závratných výšin, ale to už je tu zmíněno mnohokrát.

Dva mezci pro slečnu Sáru (1970)

Trochu cáklý western, ale .. nakonec právě Eastwood svou klasickou (nejtypičtější) rolí vytváří věrohodné prostředí divokého západu. Okouzlující Shirley MacLaine pak pouze zdvihá hodnotu, již tak kvalitního snímku.

Tvrdé palice (2008)

Ryzí komedie, která se opravdu povedla. Vzájemné vtípky a narážky Clooneyho a Zellwegerové (ale nejen jejich) drží vysokou laťku a přestože se humor někdy až střeštěností vymyká, baví opravdu až do konce. Navíc tenhle snímek je teprve druhým, kde se Zellwegerová zdá být snesitelná, a to je co říct!

Serpico (1973)

Neuvěřitelný příběh, kterému Al Pacino propůjčil svou duši. Opravdu! Takhle přesvědčivý herecký výkon přeplněný emocemi, jež diváka ihned strhnou, se jentak nevidí. A co víc, ještě podložený skutečnými událostmi, které tak snímek posouvají na úplnou špičku filmové tvorby. Možná nejvyšší cenu však má pro ty, jejíchž osud se zdá být podobným jako policisty Serpica, kteří se stejně jako on snaží o poctivou práci, a kteří naráží na podobně nesmyslné překážky hatící veškerou pozitivní energii a nasazení. Právě opravdovost a možnost přirovnání se k hlavní postavě (jakožto poslu hesla: "Nevzdávej se toho, co je správné, ať to stojí co to stojí!") se poprávu promítá do hodnocení celého snímku.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Nic naplat, takovéhle snímky u mě prostě nebodují. Akčností mnohem lepší než "Oddysea", avšak ve výsledku něco stejně zdlouhavého a podivného, co (i přes moře působivých efektů) zanechalo jen a pouze letmý prchavý zážitek.

Madisonské mosty (1995)

Průměrný snímek se skvělým hereckým párem v hlavní roli, který odvedl svůj klasický, nenapodobitelný výkon. Bohužel napětí a poutavost, které jsou v mnohých komentářích vyzdvihovány, se mi zkrátka najít nepodařily. Zároveň smutný, leč neoddiskutovatelně správný konec nutně sráží nadšení. Inu, dalo se to hned od začátku čekat. Poselství však zní jasně a možná i za něj je potřeba film náležitě docenit.

Koupili jsme ZOO (2011)

Příběh, u kterého znáte (tušíte) předem konec, se již nemůže spoléhat na překvapení. O to víc je pak nutno opírat se o kouzlo okamžiku, o znamenité výkony herců, o originální hudební podkres, atd.. V tomto případě to sedlo dobře, leč třeba Scarlett Johanssonová se mi tu úplně nezdá. Nejde vůbec o její výkon, spíš si ji neumím v reálu jako zootechničku vůbec představit. Na druhou stranu finále snímku v podobě "Jak jsem poznal vaši matku" se opravdu jen tak nezapomíná.

Cesta (2009)

Temné, vážné, tvrdé a přesvědčivé. Viggo Mortensen se v těchto zvláštních rolích vyloženě našel. Pravda, že Smit-McPhee hraje dost prostě a naivně, ale ve výsledku to snímek tolik nehatí. Nakonec i samotná "lidská spíž" dá ihned zapomenout na nějaká ta lehká herecká zaváhání.

Moneyball (2011)

Příběh je fajn, výkony taky dost dobré, ale něco mi tam ještě chybělo. Samozřejmě souhlasím, že Brad Pitt hraje přesvědčivě a zkušeně, ale ten náboj, který bych si představoval u ostatních kolegů není takový, jaký by vás strhl a plně začlenil do příběhu. Dokonce bych si dovolil říct, že se celý snímek skládá z řady výborných dílků, které jsou však spojeny nutnou, ne tolik zajímavou "omáčkou". To jediné se tak úplně nevyvedlo.

Umění lhát (2009)

Hlavní tahoun filmu je Ricky Gervais, to je jasný, ale bohužel ostatní mu v tom vůbec nepomáhají. Navíc příšerná Garnerová a umělohmotný Lowe.