Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

KuZd

Nejlepsi film, ktery jsem videla. Mozaika pribehu, ktere se prolinaji, zapadaji do sebe a vytvari tento nadherny a dokonaly celek. Film o vire pro siroke publikum, spojeny biblickymi citacemi a s poselstvim, ze vse co se kolem nas deje, proste neni jenom nahoda. ()

Voloda737

Úžasne zvláštny film, na ktorý sa len ťažko zabúda. Nikdy som nevidel niečo podobné... Výborná réžia viacero sa prelínajúcich príbehov dopĺňajú výborné herecké výkony a skvelá hudba. Mrzí ma len jedna vec - PREČO SOM SI TENTO FILM POZREL AŽ 9 ROKOV PO PREMIÉRE!!! ()

vojo

Hmmm, čo sa dá o tomto povedať... Pre niekoho zúfalá nuda, pre druhého celý čas neuveriteľne pulzujúce zobrazenie každodenného trápenia nazvaného život. ()

tragos

Závěrečná zpověď Johna C. Reillyho, "Tiše vás soudím!" a neskutečně uvěřitelná chemie, která z plátna srší od první vteřiny, kdy se na něm objeví společně právě Reilly a Melora Walters. Tři hodiny uběhly jako voda, ale podruhé bych se do toho nehrnul. ()

misa_laska

S prvními minutami mi bylo jasný, že po něčem takovém musí přijít něco naprosto nesrovnatelného se vším, co jsem kdy viděla. A pak jsem celé tři hodiny nespustila oči z obrazovky, doslova očarováná - ono to opravdu trvalo tak dlouho? To snad není možný. Třetinu filmu jsem měla zalitý oči slzama a těžko se mi usínalo. Řekla bych, že nejlepší snímek, co jsem viděla, strašně ráda bych se podívala znovu... Ale ještě je brzy, to až zas budu myslet, že se mam blbě, tak to se pak podívam, abych si uvědomila, že na tom můžou bejt i jiní hůř. Nejdepresivnější film podmaněn krásným hlasem Aimee Mann. ()

finn

Jestli Magnolia leží nebo stojí, pak přesně tam, kde bych to od ní mohl chtít :) Vynikající zážitek, možná dokonalý, kdybych se smířil s deštěm tolika žab z nebe. Perfektní ozvučení (sice mě několikrát napadlo, co proboha dělá tahle hudba u téhle scény, jenže za chvíli už bych těžko vymyslel lepší variantu) a pefrektní scénaristiké momenty (Cruisova replika při rozhovoru je zmiňovaná zcela po právu) podpírané výkony herců mi zaryjí tuhle podívanou hluboko do hlavy. ()

sandis

Nelhat a nic nezatajovat, to dává u lidí, jež jsou si v životě nejbližší, smysl. Ačkoliv mě nijak nenadchla scéna s žábami a stejně tak mě nepříliš nadchnul mohutný nádech patosu ve 3/4 filmu. Musím říct, že poměr zážitek/čas, stále nebyl špatný. Ačkoliv nějkteré pasáže filmu neměly, ač nechtěně, daleko ke grotesce, celkové vyznění filmu, stejně tak několik dalších myšlenek a point, které v sobě obsahoval, vychází pro mě téměř na výbornou. 9,3/10 ()

*Colorado

Tak dobře to začínalo a sklouzlo to relativně do průměrnýho filmu. Myslim si, že ten nápad s náhodou (kauzalitou) by se dal využít lépe, kdyby bylo věnováno více prostoru právě tomu tématu. Tady jsou v popředí především proplétající se příběhy a pak hlavně herci a jejich skvělé výkony, zvlášť ke kterým nemá cenu cokoliv dodávat. Délka filmu mi také nevadila (to se mi to v poslední době hezky sešlo). Ale tak nějak tomu chyběl děj, nic zvláštního se nedělo a právě to mi přijde jako zásadní nedostatek (vzhledem k tématu v podobě náhody). Až na tento pro mě zásadní nedostatek jde ale o kvalitní snímek a pokud se nedopustíte té samé chyby jako já v podobě velkých očekávání podpořených vskutku zajímavým počátkem filmu, tak budete na výsost spokojeni. ()

JirKrato

Nepopsatelný filmový zážitek......... Jen napíšu : Lidi nenechávejte se dále odrazovat délkou filmu. Film je i přes svoji délku neuvěřitelně dějově zahuštěný. Prvních 20 minut se na Vás nahrne pět ( doufám že se nepletu ) příběhů, ale pak už jen obdivujete herecké výkony, hudbu, režii a doslova čekáte čí příběh budete sledovat v dalším střihu. úžasné ( první film který hodnotím 100% ) ()

crha

Pár dojmů to ve mě po těch třech hodinách zanechalo. Třeba touha šikanovat toho malého tlouštíka z TV soutěže (kdyby byla k dispozici i Julianne Morre, tak bych se nezlobil). Dále, že 188 minut je fakt docela doba. Že Cruise je vlastně borec. A že Crash je stokrát lepší. Takže celkově docela poučné. 60% ()

agassi68

Toto treba vidieť viackrát. Prepletenec osudov je totiž dosť zložitý. Anderson to ukočíroval s prehľadom a u mňa sa dostal na úroveň Nolana. Herecký výber bez chyby a platí to aj o najmenších roliach. ()

Puddle

Ne, není to dlouhé a spletité, kvůli vší chytrosti a kvůli tomu, že by všechny ty malé dílky tvořily nějakou úžasnou skládanku. Je to pouze rozbředlá sračka, která se snaží utvářet falešný dojem hloubky a umělecké hodnoty dlouhými zbytečnými pohledy postav (z nichž některé jsou vyloženě do počtu a vůbec ve filmu nemusely být), stupidně povrchními dialogy o tom, jak moc máme lásky, ale nemáme ji komu dát a v neposlední řadě zpomalenými záběry na déšť padajících žáb, které celému tomu nonsensu nasazují korunu. Myslím, že nějaký cit pro pro poetičnost ve mně je, rád hledám skryté významy, ale jaksi musím cítit, že to má pointu a není to všechno jen tak na oko... Jedna hvězdička za jakžtakž zábavnou první půlku, poté už to bylo naprosto k nesnesení. ()

Rockerman

Od tohoto filmu jsem si hodně sliboval. Dostal jsem to? Ano, ale na mě toho bylo moc. Příliš těžce stravitelný pokrm nám přichystal pan režisér. U tohoto filmu si neodpočinete ani chvilku, a to nenarážím na délku filmu, která je také dost nevídaná, ale spíš na obsah. Na několika mini příbězích rozehrává děj plný různých vin, křivd a promarněných životů, ale odpuštění se zde nedočkáte. Jak to říká ten policajt v závěru: "Můžu někomu odpustit, ale je to těžký, co se může odpustit", zvláště když už je mnohdy pozdě. Zhruba o tomto tento film je. Jsem rád, že jsem jej viděl a že jsem si mohl takto zapřemýšlet o tom, o čem ten život vlastně je. Přesto jej už na 99% znovu neuvidím, protože na mě působil dost depresivně. ()

mourinho

Samozřelmě, že je to skvěle zahrané, skvěle zrežírované, ale plný pečet dát nemohu, protože jsem se tak nějak nedokázal vcítit úplně do všech postav a jejich osudů. Některé scény fantastické, jiné zase slabší, nicméně tu šílenou stopáž scénář v pohodě utáhl a moji pozornost udržel. No a žaby rulez!!, to je jasné. ()

Bejbinka

"V knihách se píše, že minulost je za námi, ale stále si jí vlečeme s sebou." V tomhle filmu je spousta postav, který můžeme soudit za to, jaký vedou život. A že toho litují...a my, jako diváci se z toho máme poučit. Zkurvenej život a mizérie...to vám pak přijde život sakra dlouhej. Tenhle film nám toho má hodně co říct. Donutí vás zamyslet se a pak dál...přemýšlet na tím svým životem. K čemu jste došli? Přesto mi ale film neutíkal, některé příběhy se mě dotkly, ale celkově to na mě působilo hrozně strojeně a přehnaně. I tak dám 3+ = 4 :o). ()

fisikk

Děj plyne a plyne, začínají se přiostřovat a vysvětlovat podrobnosti. Diváka to vtáhne do děje natolik, že si přeje vidět jen tu svoji (většinou) jednu postavu, jak to s ní dopadne, a najednou se stane taková hovadina (mám na mysli ty žáby), která v mých očích tento film neskutečně shodila. Snažím se dívat na to s odstupem a jinak tak skvělé dílo nezatracovat úplně, ale jako milovnici těchto úžasných obojživelníků mě to přeci jen poznamenalo. ()

Adm.Nelson

Moje osobné dva okvetné lístky z tohto filmového kvetu sú ten Macyho a Reillyho. Fantastická záležitosť, ktorú si rád púšťam znova a znova. 10/10 ()

GOREGASM

Magnolia je jedním z nejpozoruhodnějších filmů historie, který vnímám jako nenapodobitelně vybroušenou symbiózu zvuku a obrazu (když si všechny postavy předají pěveckou štafetu u "Wise Up" pláču radostí), nebo jinými slovy fascinující a emocionálně odzbrojující mozaiku lidských osudů, která jednoduše nemá slabinu. Přes na první pohled ukrutnou stopáž, je opět na první pohled nesourodá dějová mozaika odvyprávěna srozumitelně, přímočaře a s nekompromisním tahem na divákovy smyslové receptory, přičemž PTA naplno ukazuje, že je skutečný kouzelník a herci pod jeho rukama doslova potí zázraky. Explozivní dávka emocí, které nechá PTA několikrát pozvolna vygradovat až k neopakovatelnému žabímu finále provětrají divákovu tělesnou schránku způsobem, který rozhodně nepovažuji za náhodný. 100% ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)