Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

filmmovier

Na tenhle film jsem narazil čistě úplnou náhodou. A náhoda to byla velmi zajímavá a já jsem za ní rád. Obohatil jsem se o další film skvělého režiséra Alexe Proyase (jak říkám, ten chlapík by měl točit častěji) a navíc byl svědkem něčeho, co se podobalo Vráně. Tu nezmiňuju náhodou. Ta atmosféra je tak strašně podobná... déšť, temné město, divní lidé, gotická atmosféra, která vám způsobí napětí v zádech, působivá a velmi, velmi depresivní (zdůrazňuji). Zajímavá mysteriózní sci-fi s velmi zajímavou zápletkou, sice to mělo pomalejší rozjezd, ale ta druhá polovina, to byly skoro vizuální orgie. Úžasně šílený, kulhavý Kiefer Sutherland, zpívající Jennifer Connely, napínavé, skvěle natočené scény a hlavně Oni. Ti jsou nejlepší, a hlavně scény s nimi jsou velmi působivé. Hudba je výborná a i když mi příliš nesedl hlabní hrdina, nakonec jsem si ho docela oblíbil. Jako celek to Vránu asi nepředčilo, ale s atmosférou je na tom minimálně nastejno. Příběh je na jedničku, o depresivní, gotické atmosféře už radši nebudu mluvit, herecké výkony jsou úžasné, natočeno je to brilantně, dabing není špatný a Proyas to zase vychytal. Takže 85% a možná, že si to dám brzo znova. Divnej film v tom úplně nejlepším smyslu slova. Oni... jsou tady. ()

chelseaman22

Smrtihlav je zrovna ten typ filmu, který je divný, avšak spíše nepříjemně divný (či dokonce podezřelý). Kiefer Sutherland předvádí takový herecký výkon, že jen velice těžko lze s určitostí určit, zda je genius či podivín bydlící u své otylé matky. Současně je nutné vyzdvihnout animační stránku filmu, kterou lze do jisté míry přirovnat k Počátku. 63% Celosvětový příjem k 27. 7. 2018: $27,200,316, což je 1,01 násobek rozpočtu ()

senor

Sice to nemá na své tématické předchůdce Brazil a zvláště Blade Runnera, ale i ten pokus natočit sci-fi co to bere spíše intelektuálně, než přes různé triky, je sám o sobě chvályhodný. V kině to mohlo být fakt pěkné. ()

Sfinkter

Určitá atmosféra se tomu upřít nedá, zvláště kvůli permanentní tmě, ale ty tři hvězdy jsou díky Jennifer. Ten motiv s molem na pobřeží mi dost připomněl podobnou věc z Rekviem za sen, zajímavé, že tam hrála také Connelly :) ()

Honzíno

Z části jsem zahlcen lítostí, z části vím, že to nejde jinak. Dark city vlastní mé velké smypatie, ale přes všechny klady to víc jak silné tři nejsou. Je možné, že kdybych ho nezhlédl v české (opravdu hodně špatně nadabované) verzi, že hodnotil bych lépe. Scénář, námět i příběh patří mezi ty samozřejmě skvělé. Místy ale pokulhává režijní stránka a zřetelná je též často béčkovost, jež jde výjimečně Dark city na škodu. Je až úsměvné jak se bratři Wachowští nechali inspirovat některými scénami a pasážemi (finální souboj, myšlenka vyvoleného - neoriginální od svého vzniku, výtvarné ztvárnění...) Cizinci vypadají též jako borgové. Raději však Smrtihlav než Já, robot. ()

JimmyII

Originální, fantasmagorický a temný příběh zasazený do podivného retro sci-fi města, ve kterém vládne věčná tma a ti bílí Cizinci. Alex Proyas natočil brilantní, depresivní snímek plný temných a mysteriózních záběrů. Skvěle zahrané (hlavně Kiefer Sutherland a William Hurt ve svých rolích excelují), nasnímané a podbarvené tajemnou hudbou, která do každé scény dokonale padne. Má to svoje mouchy, ale za těch posledních patnáct minut dávám pátou hvězdu navrch, yes? ()

Gothar

Temnejšie, depresívnejšie a vizuálne zaujímavejšie ako Matrix (porovnaniu som sa rovnako ako ostatní nevyhol, lebo sa to snáď ani nedá). Hudba je skvelá, trochu divadelne pôsobiace kulisy film oživujú a jednoducho to na mňa všetko veľmi poctivo zapôsobilo. Koniec som čakal iný, ale nevadí. 80% ()

Jizni Tlapa

Další filmový úkaz, který Vás buď dostane, nebo otráví. Já jsem bohužel spočinul na straně odvrácené, a tak mi vjemy zraku a sluchu dovolí hodnotit pouze 40% a sice za způsob zpracování a výkon hlavního hrdiny. Vše ostatní (srozumitelnost příběhu, scénář, hudba, vedlejší role,....)již bylo za míru snesitelnosti a průměrného diváckého zážitku. ()

Mrkvič

Zajímavý film s úžasným nápadem. Proyas je tajemný jako vždy a temnost filmu nepramení jen z všudypřítomné tmy. Jen je to asi místy trochu nudný, když jsem na chvíli usnul před lety i dnes. Škoda, že takový film toho při dalším shlédnutí už víc nenabídne. ()

Dado

Porovnanie Dark City s Matrixom tu využíva vďačne každý druhý užívateľ, ja si v tomto smere vystačím s krátkym konštatovaním. Proyasov film ma možno zaujal svojím námetom o niečo viac, na poli celkového spracovania ale od Wachovských utŕžil výraznú, hoci nie úplne zdrvujúcu porážku. Spracovanie chladného, temného sveta, ktorý skrýva tajomstvo väčšie, než si ktokoľvek z nás na začiatku dokázal predstaviť, je podmanivé, rovnako chladný a navyše neprístupný je však aj samotný príbeh, ktorý kúsok po kúsku skladá skvelý Rufus Sewell. A kým spočiatku sa až nepríjemne ťahá, v závere je priam nečakane unáhlený a ani zďaleka nie tak rozvinutý, ako by si zaslúžil. Túto dieru by zrejme s prehľadom dokázalo zaplátať pokračovanie, ktorého sme sa však nikdy nedočkali a film ako samostatný celok tak vo mne zanechal po boku viacerých kladných pocitov aj pachuť nedotiahnutej roboty scenáristu. (60%) ()

Raven0

Matrixu jsem nadělil tři hvězdy. Tohle dostává dvě. Nevím jestli jsem film špatně pochopil, ale mě to opravdu vůbec nebavilo. Příběh se mi zdál téměř až hloupí. Atmosféru to možná jakousi mělo, ale já si teda žádnou nevybavuji. Prostě šíleně nudné béčko, které nemá žádný originální nápad, který by se dal hodnotit kladně. Zlatá Vrána. ()

Jazzzz

No tak tohle byl zase jednou skvělý filmeček... Skvělá kamera, atmosféra, děj... Tak proč jen 4 hvězdičky? Přeci jenom mi trochu vadilo, že jeden ubožáček dokáže zlikvidovat rasu o tisíce let vyvinutější... Jeho síla a moc se rovnala božské - dokázal tvořit a měnit se mi moc nelíbila... To že jí měli ti mutnati - ok - ale dali se určitě zničit i jiným způsobem... Možná trochu zlehčená myšlenka hledání lidské originality a lidské duše pomocí transformace vzpomínek je velmi originální... Tento film vřele doporučuji těm kdo mají rádi ponurou temnější atmosféru! ()

LadyDevil

Jajaj, to mi jednou bylo zas doporučeno něco, co neocenim:-D Myšlenku to má sice zajímavou, ale tím klady z mojí strany končí...zlouni ufouni, co lítaj, měnící se město, lítající kudly a vůbec planeta ve tvaru města uprostřed vesmíru, hehe, tak to nééé - pro diváka, kterýmu je sci-fi žánr cizí, jako jsem já, je to jako špatná groteska, potom taky ta "temnota" filmu, nebralo mě to, na sto honů vzdálený mojí povaze. Dovedu si představit, že by se podobný téma dalo natočit způsobem, který by mi sedl - víc reálně - a byla bych nadšená, lidská paměť a duše, to jsou vždycky zajímavý témata a ráda se nad nima zamýšlím..ale takhle, takhle ne.. ()

majxik

Film s pohlcující temnou povahou, který vás do svého příběhu vtáhne a nechá vás ho prožít spolu s hlavním hrdinou. Tak bych tento film popsal jednou větou, ale abych to trošku rozvedl, líbí se mi na tomto snímku to že je poměrně depresivního žánru, a je i přes šedost působivý po vizuální stránce v tom směru že vám dokáže navnadit správnou náladu. ()

lennyd

John Murdoch (Rufus Sewell) se probouzí v prázdném hotelovém pokoji, kde nachází také mrtvou dívku. Ze své minulosti si ale vůbec nic nepamatuje, ale je si téměř jistý, že on tu dívku nezabil. Nyní je třeba co nejrychleji zmizet, dříve než na místo dorazí policie ... a nebo, co je horší ... ONI. Oni, kteří silou svých myšlenek noc co noc mění osudy tisíců obyvatel města, oni, jejichž rasa vymírá, oni, kteří se chtějí naučit znovu žít. John Murdoch se ale jejich plánům vymyká, a tak se stává hrozbou pro celý plán... Dark City (český název _odmítám_ používat) patří k mým nejoblíbenějším filmům - ať už to je temnou atmosférou (kde slovo "temný" je ještě velmi slabý odvar toho, co se děje na obrazovce), výborným příběhem, hereckým obsazením (Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, ale hlavně krásná Jennifer Connelly), vše vedené pod dokonalou taktovkou Alexe Proyase. Tento film prostě nemá chybu (snad jen to, že "hranice" města jsou odhaleny zbytečně brzy - nechal bych to překvápko až na úplný konec, podobně jako ve 13.patře)... ()

Monoxid

Inu, jsem rozmazlená a hodnotím to prostě jako průměrnou scifárnu s antiutopistickými rysy, navíc řešící behavioristicko-aristotelská dilemata. Ale na hodnocení přidávám, protože jsme se s kamarádkou zase jednou (naposled jsme spolu koukaly na Spalovače mrtvol) pořádně zasmály. ()

Teebo

Svou nemalou nápaditostí velmi svěží film, který udržuje divákovu pozornost dvěma složkami - detektivní (co se tu stalo) a fantazijní (co všechno je tu možné). Stylisticky velmi povedené (i včetně potěšujících drobností jako "closed - open" výloha) a silně připomínající Burtona - zejména u scén v podzemí to musí člověka uhodit do očí, ale i samotné město je velmi gothamovské. Bohužel se to v závěru trochu zvrtne, jinak bych se nebál napsat "nejlepší burtonovský film, který jsem zatím viděl", ikdyž Tim s ním nemá nic společného. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)