Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

MI-380

Příjemné překvapení. Vysoce nadprůměrné SF, myšlenkově i vizuálně, s přiměřeným napětím a výbornou gradací děje. Hereckou slabinou je pouze mladičká Jennifer Connelly, zároveň je ale její tvářička jediný světlý bod ve všudypřítomné temnotě. 85%. ()

ghatos

Občas skvělé, občas průměrné, občas odpadní. Velmi zvláštní snímek, jehož dominantou je ústřední myšlenka (dala by se i úžasně rozvinout), ta byla maximálně filosofická a epická. Mnohem horší jsou akční scény a dialogy. Nevyrovnané...54%. ()

J-o-k-e-r

Když se podívám na rok vzniku, myslím, že v té době muselo jít o docela převratný a nápaditý film, jímž se pak leckdo nechal inspirovat. Ta samotná myšlenka se mi strašné líbí, atmosféra naprosto houstnoucí - neznámé městečko, neustálá tma,...Ruffi asi v nejlepší roli. Sice mi trochu trvalo než jsem se našel, ale přece jen jsem byl na konci filmu spokojený. ()

Dreadd

Další Proyasovo sci-fi z míst, kam Slunce nesvítí (doslova, není to eufemismus), přináší neméně hutnou a vtahující atmosféru jakou jsem obdivoval už u Vrány. Jediné, co kazí vizuální požitek jsou naprosto laciné efekty při „ladění“. Film pravděpodobně inspiroval sourozence Wachowské, ale i Darrena Aronofskyho (nebo se snad Jennifer Connelly ocitla dvakrát na stejném místě náhodou?) a na rozdíl od Vrány přináší hloubavější příběh, nicméně stále velmi přímočarý, s minimem vysvětlujících odboček. ()

wenca

Miluju temná města přesně jako v Dark City. Miluju Gotham Tima Burtona a vše podobné.. protože o takových městech mám od mládí noční můry. Styl vyobrazení filmového města ve Smrtihlavovi je opravdu zvrácený, architektonika budov, automat na jídlo.. vše je udělané precizně a zapadá do hlavního tématu filmu. Celkově není moc co vytknout.. ()

Zagi20

Na rok 1998 slušný úlet. V tom nejlepším smyslu slova. Z, mírně řečeno, divného námětu dokázal Proyas vytvořit fantaskní svět jehož pravidla postupně odhalujeme spolu s hlavním hrdinou. Nemůžu říct, že bych se do toho nějak moc zažral, ale fascinuje mě, jak něco tak přepáleného jako (SPOILER ALERT "vesmírné město plné lidí, ovládané mimozemšťany se schopnostmi frekvenčního měniče, kteří každou půlnoc, po té co lidé ve městě záhadně usnou, vyměňují vzpomínky, a tak studují lidskou duši" KONEC SPOILERU) může ve výsledku vypadat tak reálně a smysluplně. 77% ()

Danikaa

Tento film som videla už niekoľkokrát, fascinuje ma jeho pochmúrna atmosféra, dej, scenéria. Napínavé od začiatku do konca. Rufus Sewel a Kiefer Sutherland - super. ()

jefff

Temné sci-fi od režiséra Vrány. Musím říct, že se mu dílko opět vyvedlo. Film srší nápady a fantasií, nechybí mu strhující tempo ani nedostatek akce. Výhradu bych měl pouze k obsazení. Rufus Sewell není zrovna žádný prvotřídní herec a ani bych neřekl, že je nějak zvlášť sympatický. To na tom však nemění nic, že je to parádní podívaná, která skouknutí zaslouží. 90% ()

Styxos

Ďábelsky se tvářící Rufus Sewell, policajt William Hurt a kráska Jennifer Connely - tito tři herci dělají pod vedením vrchního turistického průvodce Alexe Proyase skvělou exkurzi do noirového Dark city - města plného deprese, kde mají všichni vymyté mozky (naštěstí) a jehož cesty jsou dlážděny beznadějí a stylovou gotickou temnotou vyrobené z kvalitní detektivky, sci-fi a hororu. Tato turistická výprava by se neobešla bez hudby Trevora Jonese a hlavně bez výbušných nápadů, nad kterými mě jako správnému a pozornému turistovi přecházel zrak. Dovču do Dark city si budu dávat pravidelněji, protože jsem se tam cítil fakt skvěle a každému návštěvu tohoto okouzlujícího města vřele doporučuji. Rozhodně však doporučuji si pobyt prodloužit Director´s cutem, nevím sice jaká je ta kratší cesta, ale jak je známo, delší pobyt je vždycky lepší a příjemnější :-) ps: kterej blb zase vymyslel ten otřesný český název??? pps: Kiefera "24hodin" Sutherlanda bych fakt nepoznal ()

IMPAIRED

Předchůdce Matrixu. Pár scén se až nepříjemně podobá.. A je to stejně dobrý film jako Matrix. Matrix je všude. Matrix.. x... x... ()

Kangaxx

Sci-fi žáner rozhodne nepatrí medzi moje obľúbené, avšak za originalitu a atmosféru prostredia dávam 3*. Škoda len, že po sľubnom úvode film už len stráca na kvalite, záver je predvídateľný a príliš "klasický" vo vzťahu ku zvyšku filmu. ()

Fony

Dobrý nápad, který byl však špatně uchopen a nedotažen jak po obsahové, tak po formální stránce. Takhle Smrtihlav vypadá jako lepší béčko z 80. let. ()

jenik71

Od začátku do konce jedna nekonečná nuda, která mě příliš nezaujala. Tak velké celkové hodnocení na tomto webu je pro mě nepochopitelné. Smrtihlava jsem nějak nepochopil a ani teď o to nestojím. A porovnávat to s Matrixem je úplný hřích, i když uznávám, že námět je vlastně podobný. Matrix je ovšem svojí kvalitou úplně někde jinde. ()

iantomasik

Tenhle film je především vizuální báseň. A, už kvůli prkenným dialogům, je snad lepší, jej s vypnutým zvukem i sledovat. ()

VooDoom

Zde je vidět rozdíl mezi dnešními filmy a filmy z doby Smrtihlava. V tomto snímku jsou plně dostačující efekty a myšlenka. Dnes se filmaři honí za 3D a dalšími efekty, ale scénář a nějaký smysl je fuč. Je to velký bussiness a vše se momentálně točí kolem peněz. Vylákat člověka do kina za efekty a novými technologiemi, ale příběh je nulový....Nečekal jsem od tohoto filmu žádné zázraky, ale příjemně mě překvapil. Dávám zasloužený plný počet. ()

standsiller

Podmanivá atmosféra zmätku čo o nočnej hodine nedovolí iba tak sa svojvoľne presúvať po byte. Zmätok totiž predstavuje poriadok noci. ()

giovanni3

Zvláštní film od kterého jsem čekal temnou mysteriózní zábavu a místo toho jsem dostal 100 minut tmy a šedi. Herecké výkony mne nijak neuchvátily a i ten děj nebyl bůhví co. Závěrečný souboj byl také nic moc. Jako hlavní klad beru atmosféru, kostýmy a úplně poslední minuty filmu. Každopádně jsem zklamán, že jsem zvažoval i 2*, ale nakonec dávám 3*. ()

ethos

Sci-fi ma v poslednej dobe velmi zaujalo, ale len tazko sa dostavam k tym hlbsim kuskom. Ano transformeri a Vojna svetov pobavili ale neboli velmi komplexni, animatrix bol zas natolko komplexni ze mi usla pointa. Toto bolo presne medzi. Prepracovana zapletka aj akcne najma atmosfera bola dobra, trosku mi vadil ten hlavny herec. Nie ze by to zle zahral ale mal z neho prilis van damovsky dojem. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)