Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

gotham

Psychologicky hodně těžký a smutný příběh, který je sice kvalitně natočený a skvěle zahraný Mortensenem, ale umírá na špatný scénář. Ono je totiž hezký, když režisér skvěle zachytí a zobrazí neuvěřitelně příšernou atmosféru téměř zaniklého světa, ale když se v tomhle hnusném šedivém ,,světě" nic moc neděje, člověka to přestane po nějaké době bavit. Sice jakýsi soucit s hlavními postavami se dostaví, ale když to srovnám s podobným Já legenda, tak to přeci jen zaostává. 50% ()

Liger

Cesta měla téměř všechny předpoklady stát se skvělým filmem. Herecké výkony jsou výborné, režie a kamera rovněž povedené, depresivní atmosféra a uvěřitelně zdevastovaný svět. Nicméně obsahuje příliš dlouhé pasáže, kde se zhola nic neděje a kromě ponuré atmosféry s hezkými kulisami zde není nic co by diváka udržovalo při životě. Po skončení filmu se dostaví pocit, že se z toho dalo vymáčnout mnohem více. Milovníkům post-apo tématiky každopádně doporučeno. ()

blanic

Uf.. ten zvídavý, upištěný chlapec mi tak lezl na nervy, že bych ho zpětně nechal s klidnou duší sežrat tou první skupinkou kanibalů. Scénář vypadá, jakoby ho psal neurotik pro náhlou potřebu své léčby... děs. Všechno aspoň zachraňuje vynikající technické zpracování.. ovšem z těch představ, snů a flashbacků se dalo taky více vytřískat. Takže celkem zklamání.. no a co měl znamenat ten prapodivný happyend v titulcích pochopil asi jen sám autor. ()

Max Q.

Velmi depresivní, jde se odnikud nikam, nic se neřeší, snad jen ty postkatastrofické kulisy sem tam zaujmou. Nechtěl bych být v jejich kůži. ()

route60

Deprese dle J. Hillcoata kdy se mu téměř dokonale povedlo převést výbornou knihu C. McCarthyho do filmové podoby, mnozí lidé si stěžují na život ať se kouknou se na Cestu a najdou cestu svou a přestanou si stěžovat to mi věřte! nebo že by né? ()

Mograine

Jak již zmínil pan POMO, smutný krásný film. A dokonce i s velmi příhodným a jednoduchým názvem. Prostě Cesta. Ale popořadě. Velmi emotivní film, na který by se nebál podívat ani cholerický chovanec ústavu v Bohnicích, krásně okořeněný charismatem mistra Vigga Mortensena, a to vše příjemně zalité post-apokalyptickou omáčkou. Stručně a jednoduše, snímek oplývá krásnou smutnou atmosférou a navíc se mi zde líbí překrásný vztah otce a syna. No co dalšího k tomu říci, prostě Cesta. ()

Kub_ees

Takto by to určite vyzeralo v prípade nukleárnej katastrofy. Film dokonale predviedol putovanie v opustenom a nebezpečnom svete po nekonečnej ceste. Plusom filmu je tiež soundtrack. ()

McMurphy

Problémem filmu je hodně slabý scénář a jak už napsal někdo přede mnou - vždy, když se uchyluje k něčemu napínavému, tak to zase vyšumí pryč a jde se dál. Ta cesta otce a syna vlastně tedy proběhla bez větších potíží a nějakého významnějšiho konfliktu. Přitom atmosféra se tak povedla. Stačilo by jen přitlačit na pilu, obsadit známnějšího hl. herce, (nic proti Mortensenovi ale se zajímavějším hercem by ten film možná vyzněl lépe) a když tam srali flashbacky, mohli alespoň vysvětlit, co se to vlastně na Zemi stalo. V půlce filmu jsem si řekl, že už to může zachránit jenom konec ale to se nestalo. Takže hodnotím jen 3* - za depresivní atmosféru, která se povedla zpracovat a za celkově reálné zobrazení postapokalyptického světa. ()

calculus

Když téma totálně deklasuje vše ostatní, asi moc nejde řešit nějaké hvězdičky. Já jsem se u tohoto filmu minul náladou... ()

eSakk

Při tomhle filmu si snad každý uvědomí , co ve skutečnosti má. Krásné vyprávění. Vůbec mi nevadilo , že to bylo natažené. Divák si tak udělal k postavám větší pouto. Prostě nádhera. ()

papuchalk

Myslim, že ten slovenský název Apokalypsa: Cesta smrti je daleko trefnější. Putování hrdinů opravdu v lecčems připomíná slavný film od Coppoly, a Cesta smrti taky dost přesně vystihuje, čeho ti hrdinové na své cestě asi tak najdou nejvíce. Tento film mám v hledáčku už několik let a tak jsem rád, že naše Cesty byly nakonec spojeny. Pokud máte děti, nejde na tento film koukat nezúčastněně. Pokud se snad rozhodnete utěšit, že venku žádná apokalypsa není, stejně se na to nedá koukat nezúčastněně, jelikož do vás bude tepat ten pocit zodpovědností jaký za své děti máte, a za všechny ty příkoří, který se jim dějou, a vy máte povinnost jim každý den zabraňovat. A pak si uvědomíte, že venku Apokalypsa vlastně je, jenom ji berete normálně, protože je to každý den a tak už je to normální. Je to opravdu povedený film, kterému snad škodí jediná věc k pětihvězdičkovému hodnocení, a to že je místy až příliš komorní a tematicky zaměřený jen na každodenní přežívání, což je po dvou hodinách trochu nuda. Ale dají se tam najít i další věci, například jak jdou na jih a myslí si, že tam bude něco jinýho. Celá řada lidí se takhle každej den upíná k něčemu, co je snad vysvobodí, ale ono to tam nakonci prostě není. A to mužou být jak uplný chudáci bezdomovci, tak i nejbohatší lidi na světě, to je uplně jedno, každý se upíná k něčemu jinýmu, co tam nakonec není... velký plus tohoto filmu tedy je, že tam nakonci nebyla nějaká moderní loď s lidma, který je vezmou na palubu, jako to tušim bylo v Potomcích lidí. Pokud máte chuť na komorní apokalyptický depresivní film o pár dobrých hercích, je to fakt pecka. ()

K1NGSLAYER

Viggo Mortensen to snad nemohl zahrát líp. Prostě a jednoduše špičkový herecký výkon. To nejlepší z celého filmu je ta postapokalyptická atmosféra a samozřejmě krajina. Jediná věc, za kterou nedám 5 hvězdiček je až otravné „usekávání“ těch akčních scén. To je tam rovnou nemuseli dávat a bylo by to snad i lepší. První polovina byla taková nudnější, ale není to akčňák, tudíž v pořádku, jen někoho by to mohlo odradit. Velký palec nahoru za kameru a hudbu. ()

Mamutol

Zoufalství, deprese, hlad, špína a každodenní starost o přežití. Má tedy smysl jít na jih ? Já myslím, že ano. ()

vodkasesemte

And if he is not the word of God, then God never spoke. Já to nechápu. Proč si nečtou ve dne, když na to vidí, a v noci nespí, aby nepřilákali pozornost zombie. Požár. Asi někdo jinej si při svíčce četl Malýho prince. They run of food, tak se oběsili. Jsou chytřejší než vy. Mužete je ohlodat. Takovej boží svět. Žádní zmrdi na dohled. Respektive jsou všichni pod drnem, a on by si prostřelil lebku. Musíš bojovat o svý místo na slunci, než se ho zmocní tydle malý čubky. Hele, prepři vyrazili na výlet. I think you are chicken-shit. You never killed a man in your life. Na sále? Víš, kolik mu jich exlo pod rukama! When it comes to the boy I have only one question. Hlavy k sobě. Can you do it when the time comes? They are gonna rape me, and they are gonna rape your son, and they are gonna kill us and eat us. I will do anything. Like what? Theres nothing left to talk about. My heart was ripped out of me the night he was born. I dont want to just survive. Co bys chtěla, malýho kokršpanělka na klíně? Chodit ho venčit do parku s tím spratkem, zatímco by ti starej posílal alimenty? Přemejšleli jste někdy nad tím, vy zmetci, jak to bude vypadat v pekle - až se do něj jednou dostanete? Listen to yourself. You sound crazy. Já vím. Other families are doing it. Že jiný rodiny, mě nezajímá! My nejsme jako ostatní! Kurvičky to budou mít oravdu těžký, až se zatáhne obloha. We have to keep carrying the fire. The fire inside you. Are we still the good guys? At se jde oběsit, děvka. Kulky budou ještě potřeba. Bcs we are good guys and we are carrying fire. It takes a long time to die of starvation. I never thought I’d see a child again, never thought that would happen to me. I knew this was coming, this or something like it. There were warnings. Some ppl thought it was a con. I always believed in it. Did you try to fet ready for it? What would you do? Even if you knew what to do, you wouldnt know what to do (its coming, ne). If there is a God up there, He would have turned his back on us by now. And whoever made humanity will find no humanity here. Do you ever wish to die? Its foolish to ask for luxuries in times like this (škoda, že to nerozvedl, nedává to moc smysl – kdyby se nemohli zabít, třeba díky nějakým implantátum, tak jo). ()

mata77

Z tohoto filmu naozaj nevychádza žiadne pozitívne myslenie a je veľmi depresívny. Na druhej strane na mňa atmosféra filmu pôsobila veľmi autenticky a vyvolala tak silný filmový zážitok. Takto nejako si predstavujem svet, ktorý bol zničený apokalypsou a vlastne ani nie je dôležité, čo sa vlastne stalo. Záleží už len na tom, či sa postavy dokážu prispôsobiť novému rádu. Na sledovanie Cesty by mal byť divák v tej správnej nálade, pretože vo filme nie sú extra prikrášľujúce akčné scény. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)