Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Psychous

Skvělé prostředí, dost dobrý výkon Vigga, nicméně celkově ono poselství, že lidé se chovají po odebrání vlády a pravidel jako zvířata šlo podat o dost lépe. Na film jsem se strašně těšil a čekal nějaké hlubší poselství, bohužel mě to přišlo jako solidně zazděný námět. Pokud takovýto námět nevyvolá emoce, je to prostě fail... 65% ()

Carnosaurus

Tvůrcům se podařilo úspěšně vystihnout charakter knižní předlohy a vše je podbarveno nádhernou hudbou Nicka Cavea a Warrena Ellise. Pomalejší spád vůbec filmu neuškodil a ty retrospektivy nemají chybu. Opravdu silný emotivní zážitek okořenění kanibalismem a postapokalyptickou vizí našeho světa. Co víc si člověk může přát? John Hillcoat po vynikajícím Proposition ještě přitlačil na pilu a ve spojitosti s tímto filmem se nezdráhám použít slovo "dokonalý" ()

henrykz

Bože, tohle bylo tak hrozně smutný. Ten konec byl vážně nečekaný. Nedovedu si ani představit, jaké to je žít za takových podmínek. Opravdu skvělý snímek! ()

wesker

Ačkoli jsem tento film viděl již před nějakým časem tak ve mně uzrál a z původních 3 jsem dal 4 protože tento druh filmů mám opravdu rád a tento je natočem spíše komornějším stylem.Žádné vysokorozpočtové nesmysly typu Emmericha ale slušivý a emotivní námět postapokaliptického světa se svojí zrůdností lidských zvířecích pudů. ()

Muf911

Ač mám katastrofické a postapokalyptické filmy rád, tak tohle jsem nevydžel. Pořád jsem si to přetáčel a nemohl jsem žádnou scénu dokoukal do konce. Má to moc těžkou atmosféru. Asi je to záměr tvůrců, ale kdo se na to má dívat! ()

Rieux

Existencionalna drama Cesta je pribeh o dvoch ludoch, otcovi a synovi, ktori si aj v tych najtazsich casoch zachovavaju moralne hodnoty, udrziavaju lasku a spolocnymi silami sa snazia prezit este aspon jeden den. Priznam sa, ze som zatial nedocital knihu a teda mi zrejme nenalezi porovnavat filmove a knizne spracovanie. Pribeh je smutny, plny zufalstva a odhodlania, no chyba tu nejaka peripetia. Sledovat viac ako hodinu prakticky to iste nie je az taky pozitok ako o tom citat niekolko dni. Nie, nie je to zly film, Viggo hra perfektne, rezia bola zvladnuta, Nick Cave vystihol atmosferu - sice popravde on v takej mozno aj zije - a pribeh je silny, to nepopieram. Avsak napriek vsetkym tymto kladom ma po case film zacal nudit, jedine co ma zaujimalo bolo ako sa to skonci a aj to ma nakoniec neuspokojilo. Mozno je na tento snimok potrebne mat syna a vediet sa vcitit do Viggovej koze, do otcovskej lasky, mozno staci iba uplne ponorenie sa do myslienkovych prudov o laske a preziti, neviem... Ak ale mam hodnotit film ako taky, neponukol mi nic uchvatne kvoli comu by som ho niekomu odporucil. Jste mily, ale ne! ()

blezg odpad!

Nejzbytečnější film o ničem na celém světě. K tomu depresivní nota, k čemu je dobrá deprese? K hovnu! Navrch ta příšera Viggo, hrůza běs... ()

MUNRO

Jedna hvězda navíc,za výborně zvládnuté postapokalyptické prostředí,které je opravdu dokonalé.Jenomže samotný film je jedna velká rozvleklá nuda.Knihu,která sloužila jako předloha neznám a ani bych ji číst nechtěl. ()

jirkahorn

Toto je naprosto uzasny snimek, ktery je stojici i lezici vpodstate na vykonu dvou hercu. Z nich ten detsky si zaslouzi uznani a ten dospely je vyborny prakticky ve vsem. Je to skvele zahrane, rezirovane precizne, kamera posloucha rezisera i strihac to taky vubec neudelal spatne :-) Tento film umi zahrat na emoce, umi byt velmi cennym kouskem ve sbirce kinematografie a zaroven umi byt i snimkem, na ktery se da dat podivat bez vycitek znovu a znovu. Klobouk dolu ;-) ()

kverula

Nebylo těch apokalyptických scénářů už trochu moc? Pokud divákovým výsledkem má být totální deprese, pak jest učiněno za dosti. K úctě Viggo Mortensena za tři. ()

sergiokish

Skvělý,postapokaliotický film,fascinujicí prostředí.Chyběla akorát podrobná vysvětlivka proč to šlo z lidstvem tak z kopce.Jinak vážně úžasný film,stojí to za to se na něj podívat. ()

kolly13

Lehce pod očekávání, přesto spokojenost. Viggo Mortensen ukázal své filmové herectví v plné palbě. Ponurost prostředí a skoro beznadějné putování se záblesky naděje udržované otcovskou láskou při životě. Čekáme, co bude u cíle, zda to všechno mělo smysl či ne. Scéna, kdy Viggo vleze do ledové vody pro zásoby a nemá moc vyhlídky na něco teplého do/na sebe, brrr, skvělé! V podstatě si scénář s námi hraje a předkládá staré cliche, že i cesta, může být cíl, což zde není pravda. Kniha je lepší, ale to už tak bývá, že vlastní fantazie se těžko překonává. ()

DonFrolimo

je to doslovný, ale kurva dobře. jasně, sem tam zbytečnosti, co nejsou ani v předloze, přesto mě to - a stydim se za to - dojalo. pro mě jedna z mála adaptací, která obstála. ()

sankacoffee

Turistický průvodce po post-apokalyptické Americe. Nechoďte po cestě, jinak vás čmajznou a sežerou. Běžte přes pole nebo přes lesy až do země zaslíbené. Malé upozornění, až se tam vychrtlý Aragorn dostane, možná budete rádi, že už to máte za sebou. Smutný, atmosférický film o ničem. ()

hastafix

Asi sem jeden z mála bláznů kterému to příjde optimistické, ale když svět spěje do totální šedavé záhuby a z lidí se stanou horší bytosti než-li zvířata, je dobré vědět, že v té mrtvé temnotě je nějaká čistá duše v podání přesvědčivého Kodiho, a někdo koho drží naživu jen láska a to k synovi. Zážitek z filmu umocňuje skvělá kamera a asi nečíst knihu dám tomu plný počet. ()

Cid

Depresivní reklama na sebevraždu. Možná jsem až příliš obyčejný a konzumní člověk, ale nějak mi ušlo co tím chtěl vlastně básník říci. Ano je to smutné, pomalé, citlivé,ale také nechutné, hnusné a absurdní. Postapokalyptický svět jako vždy nefunguje, z lidí se stávají sebežroucí mršoidi a ten zbytek konzervožroutů (mimochodem i ta konzerva má datum spotřeby) putuje neznámo kam a neznámo za čím. Víra v lidstvo zase nepřekvapila a tak jdu spát s pocitem, že si dám sakra pozor na sousedy, protože v případě velkého BUM mě asi samou láskou sežerou. ()

Kozlowski8

Svět postihla zkáza, vyhynuli zvířata, rostliny a většina lidí. Ti, kteří zůstali, umírají hladem. Rozmáhá se kanibalismus, je stále větší zima. Mnoho lidí vidí východisko z utrpení, strádání a živoření v sebevraždě. Odchod ze světa si zvolila i žena muže, který společně s jejich snem podstupuje dlouhou cestu na jih - k oceánu - s nadějí na lepší budoucnost. Je těžké rozpoznat, co je zlo a co snaha v nouzi si uchovat život. Otec se snaží syna varovat před důvěřivostí a naivitou, které mohou být smrtelné. Smyslem jeho života je svého syna ochránit a dovézt do bezpečí. Velice věrohodný Viggo Mortensen i malý Smit-McPhee, výborná kamera a především ta šedivá a velice depresivní atmosféra, která provází celý film, tvoří celek, který rozhodně stojí za to vidět. 70%. ()

hony23

Nastal konec světa, pryč jsou rostliny, zvířata, přežívá jen pár lidí, kteří zoufale hledají potravu a uchylují se ke kanibalismu. Touto pustou krajinou putují otec se synem a snaží se najít někde na Zemi místo, kde se dá normálně žít. Problémem filmu je však až úmorně pomalé tempo, v kterém je tento příběh vyprávěn. Spoustu času zabírají vzpomínky, zřejmě nejnudnější pasáže filmu. ()

kramatos

Parádní postapokalyptický survival film, který efektně prasí dementní manželka se svojí cestou tam a nikdy zpět a možná ještě méně inteligentnější přecitlivělej a ufňukanej PAPA synáček el stupido. Naštěstí Viggo je vynikající, stejně jako krásně depresivní atmosféra. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)