Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

musculimus

V hodnocení filmu musíme předem vědět, zda vice hvězdiček přidáváme za objektivní kvalitu filmu nebo za téma lesbické lásky. Uměleckost filmu stojí a padá s pohledem na milostné scény. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mít v půlce filmu co 8 minut dlouhé scény hraničící s pornografií mi moc umělecké nepřijde. Upřimně, film prodává téma a modré vlasy. Stopáž je uměle natahována. Možná jsem nepochopil to základní, ale myslím, že šlo vyjádřit totéž v kratší délce a méně expresivních scénách. ()

santosz

Veledílo! Love story 21. století. Konečně oproštěno od dogmatu řady gay a lesbických filmů - přesvědčení o nutnosti zdůrazňování tématu boje s vlastní sexualitou, oproštěno od stereotypních dilemat spojených s otázkou coming outu. Film se taky vyhýbá jakékoliv politické angažovanosti, která bývá často typická pro homosexuální komunitu občas až zbytečně okázalé dávající světu najevo svou odlišnost. Zůstává jen místo pro samotnou lásku. Formálně brilantně vystavěný snímek, který probouzí ty nejhlubší pocity, nad kterými ovšem vládne pocit velkého smutku. Na konci filmu bych nejraději hlavní hrdinku jen tak lidsky, soucitně objal. ()

JoeSO odpad!

Utrpení. Možná, že ostatním se to líbilo, ale mně rozhodně ne. Zdlouhavé, některé scény úplně zbytečné. A hrozná nuda. Asi jsem jiný... ()

kacer4

Film je to výnimočný a určite dlho zostane v mojej pamäti, ale najmä vkôli tým odvážnym scénam. Samotný dej je dobrý, ale ničím špeciálny. Myslím, že film mohol byť kľudne o dobrú pol hodinu kratší. Naopak mi chýbala trochu scéna, že by Adelininy rodičia zistili, že namiesto fajky líže. Na konci filmu som nikomu nefandil, kočkám som to sprial, ale bolo mi celkom jedno, či zostanú spolu alebo nie. No posledná scéna na výstave vo mne rozprúdila emócie. Adele si zapamätám vďaka jej slušnému telu, ale hlavne ako Tú s tou otvorenou hubou. V celom filme ju mala zavretú asi dva krát. Ale aj tak mi bola sympatickejšia ako Emma (a nie preto, že mala lepšie telo). A možno teraz vyzniem ako že študujem teológiu, ale bolo mi trochu lúto tých báb ako osôb. Neviem, či je to dobrá reklama do života. ()

ProfiDivak

Na prvé pozretie zdĺhavé a únavné, ako by som sám bol súčasťou pracného zobrazeného sexu (pritom je logické že nemôže ísť o 100% dogmatickú scénu, ale hovorí mnohé). Na druhý raz množstvo nových emócií a dojem Kechicheho pravdivosti, hĺbky a pozorovateľskej nezaujatosti. Ja osobne pri dojmoch v týchto veciach končím, preto musia byť silné. ()

Jenn

Protože miluju modrý vlasy (a modrou barvu v každý scéně), protože miluju Lykke Li a protože mám sama homosexuální vztah. Tak nějak jsem tušila, že to nedopadne dobře, kdekoliv se objeví péro, dopadne to katastrofálně. Nicméně i tak jsem si ten film a rty Adele docela zamilovala. Jen mě zaráželo chování ostatních, po té, co se hloupým způsobem dozvěděli o orientaci Adele. Příliš hraný (a homofobní k tomu). ()

Johanita

Neuvěitelně realistické! Od začátku až do konce má člověk pocit, že tohle všechno se doopravdy stalo. Nikde se to zbytečně nezadrhává, hezky to plyne... krásný tak trochu netypicky romantický příběh. Hlavní hrdinka neuvěřitelně autentická uplně ve všem. Takovou nudli u nosu jsem snad ještě ve filmu neviděla. Moc se mi to líbilo a i přesto, že film trvá až obscénně dlouho, podívala bych se znovu. Jediné, co mě dost šokovalo byla syrovost erotikých scén. Jako pěkné, neříkám, že ne... ale s manželem jsme se museli několikrát ujišťovat, že se nám to samo nepřeplo na nějaky béčkový erotický film... :) ()

Saren

Nejsilnější erotický náboj nenabízí Adele prostřednictvím fyzického aktu, nýbrž konverzace s náznaky na schodech. Od neopakovatelného kouzla prvních okamžiků přes vnitřní pnutí a nejistotu do procitnutí v sžíravém konci. ()

podoustev

Příšerně dlouhý, příšerně psychologický, příšerně emočně vyšťavující. A pro mě příšerně silný a nezapomenutelný zážitek. Hluboká a zevrubná sonda do života mladé holky. Minimum slov, maximum brilantně zachycených myšlenkových procesů a hlavně všech prožívaných emocí… Ona délka, která by mě u čehokoli jiného zabila, mi v případě Života Adele přišla tak akorát na to, aby film divákovi řekl to všechno, co chtěl říct. Poklona slečnám Exarchopoulos a Seydoux, dovedu si živě představit, že při takovém výkonu absolutního vžití do postav téměř musely ztratit vlastní identitu. ()

jjjerry

Za mě příliš dlouhá stopáž. První díl mně přišel o poznání lepší. V druhé části, vypadalastále hrozně mladě i když už to mělo být několik let později. Adèle Exarchopoulo hrála suprově a byla mně hrozně sympatická narozdíl od Léa Seydoux, asi to bude postavou a ne herečkou...ale ke konci mě hodně lezla nanervy. Celkově dobré téma a příjemné překvapení. Lepší jak nějaké odstíny šedé:-) ()

StrixCZ

Syrově autentická a zároveň příjemně civilní záležitost, která navzdory tomu, co tento film asi nejvíce proslavilo (ano, přiznávám, i pro mě to byl prvotní důvod, proč mě zaujal :) ) nestojí pouze na explicitních milostných scénách dvou krásných holek - které v kontextu celého filmu nejen, že nepůsobí samoúčelně, ale v tomto tříhodinovém snímku nijak výrazně nevyčnívá ani jejich (za jiných okolností velmi dlouhá) stopáž. Celek je každopádně alespoň pro mě velmi silný a výkony hlavních představitelek jsou jedny z nejpřesvědčivějších, co jsem měl zatím možnost v žánru milostného dramatu vidět. Vytknout nemám co ani po řemeslné stránce - naopak musím vyzdvihnout výbornou kameru, která svou "blízkostí" často pomáhá vcítění se do emocí hlavní hrdinky. Velkým překvapením pak pro mě bylo uvědomění, že tento snímek si celé tři hodiny vystačí bez hudby (pokud není přímo součástí dané scény), která by se snažila tyto emoce nějak umocňovat nebo popohánět děj a tempo filmu - a přesto nesklouzává do nudy - každá scéna má svůj význam. Jedinou výtku si tak dovolím směrem k režisérovi, kdy mám určité morální dilema s oceněním "umění", kterého je dosaženo za cenu psychického traumatu herců (respektive v tomto případě hereček - viz zajímavosti). Pokud mám však hodnotit samotný film, tak nemůžu, než dát plný počet... ()

bonovox

Veľmi silný film o láske dvoch dievčat naprieč dospievaním. Je to natočené veľmi kontaktne priamo na tvár. A hlavnou devízou sú dve skvelé talentované herečky, ktoré skvele zahrali všetky druhy emócií a aj odvážne sexuálne scény. Málo chýba k dokonalosti. ()

Willynka

Ač má film děsivých 179 minut, tak jsem si celou dobu přišla jako ve svěrací kazajce. V neustálém napětí, čekající, kdy konečně přijde uvolnění ve formě nějakého konfliktu - zvratu, zvyklá na žánrová klišé. Nakonec jsem byla mile překvapená civilností, a i když jsem po první hodině a půl chtěla zbrkle film hodit do trojkového koše, ve finále jsem byla smutná, jak to končí a že to končí. Erotické scény, ačkoliv by se o potřebě jejich množství a explicitnosti dalo dlouho polemizovat, bokem. Láska málokdy dopadne tak, jak si ji člověk v telecích letech představuje. ()

kolodej1

tak to je fakt pecka. Nevedel jsem moc, co od toho cekat, k filmům o vztahu v rámci jednoho pohlaví jsem dost rezervovaný. Kdyby to bylo o dvou klucích, tak bych na to koukat nevydržel, ale jako hetero chlapovi je pro mě pohled na milující se holky příjemný. Možná, že pro některé hetero holky to mohlo být nestravitelné a naopak by v pohodě daly příběh o zamilovaných klucích, nevím. Každopádně jsem nelitoval a vůbec mi nevadila ani tříhodinová stopáž. Některé věci zde byly netradiční, jednak hlavní hrdinka Adele je přítomna neustále, v jednotlivých scénách a dialozích se kamera většinou zaměřuje na obličej Adele a diváci tak mohou vnímat její pocity, radost, touhu, nejistotu, překvapení, bolest, smutek. Nutno říct, že tomu hodně pomáhá i skvělý herecký výkon, člověk se může snadno vcítit do pocitů Adele, protože z té její tváře je celá škála pocitů velmi autenticky rozpoznatelná. Díky tomu jsou pocity z filmu silnější a vše působí zcela uvěřitelně, není tam nic falešného a vykalkulovaného. Překvapila mě explicitnost sexuálních scén, ani to nebývá zvykem, zvlášť, když se v posteli jedná o lesbický pár. Na druhou stranu tam nebyly samoúčelné, protože beze slov výborně dokreslovaly hloubku vztahu, kterému Adele propadla. Byly to tři hodiny strhující podívané, i když se tam neodehrávají žádné akční scény, jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední rok viděl. Mimochodem, musím souhlasit s tím, co říkala Adele ve filmu jedna holka, že má v obličeji cosi tajemného. ()

universal

První pornografický film ze života, který není porno. Citlivě a přitom živočišně natočený film o velké lásce, naplnění a ztráty. přesně tak, jak to chodí v každodenních životech, akorát s dvěma holkama. Tři hodiny jsou, dle mého názoru moc, ale vydržel jsem a nelitoval. 9/10 Příběh lidí. ()

clint123 odpad!

Odporné, nechutné, stupidné, dekadentné ...už ani neviem čo napísať, takýto film môže natočiť len sexuálny úchyl z kdejakými úchylkami,.....toto nie je drama či romanca, ale erotický film či dokonca lesbické porno...... pre mňa nechutné, zvrátené a odporné! ()

Kozlowski8

Intimní příběh mladé dívky, zachycující období, kdy dospívá v ženu a hledá své vlastní já, svoji identitu, sexuální orientaci a své místo ve společnosti. Styl, jakým je zpracován - dlouhé a velice detailní záběry kamery, přibližující výrazy obličejů i samotné sexuální scény - působí velice autenticky a naturalisticky a obě mladé herečky (především Adéle Exarchopoulos) tento pocit svojí přirozeností přivádějí k dokonalosti. Nejhezčí je první hodina, kdy dochází k tomu hledání  a sbližování se obou dívek. Potom už je to trochu bez šťávy a bez emotivně výživnějších momentů, které by se nějak vymykaly běžným životním situacím. Hezký film, ale příběhově příliš jednoduchý, monotónní a ohraničený. 65 %. ()

F2003F

Najreálnejšie znázornenie pravej lásky. Veľmi silný zážitok, miestami až neznesiteľne presný. Záver v kaviarni vedie ako jeden z najsilnejšie emotínych a prepracovaných dialógov vo filmovom umení minimálne posledne dekády. O perfekcionisticky precízne detailných NEsamoúčelných záberov alebo ohromujúcich výkonoch pohľadne charizmatického ústredného dua, ktoré si ma získalo strhujúcim vžitím do svojich nevšedne spracovaných pútavo prevedených úloh sa snáď ani netreba rozpisovať. Nádherná Adèle má neskutočné čaro a výrazné herecké vlohy, dokáže úderne vrelo presvedčiť aj prostým pohľadom či výrazom a zároveň tým naostro predviesť každú vhodnú emóciu danú a žiadúcu pre prebiehajúci dej. Zamrzí, že po jednom desaťročí od uvedenia sa skutočne presadila len nemenej talentovaná kolegyňa. Francúzi pamätne bodujú s ďalšim stopy zanechávajúcim (trojhodinovým!) kusom a obrovským zážitkom. V rámci priamočiarej romantiky ide za mňa o celkovo najsilnejšie dielo žánru s najviac sympatickým párom. Smekám ()

sudruh sustruh

Skrotená hora, ale v opačnom garde. Skrotená hora po uvedení do kín spôsobila búrku, zatiaľ čo Život Adele posunutím hranice zobrazovania erotiky menšiu revolúciu (čo na to Lars von Trier?), vrásky na čelách kritikov-cenzorov a po premiére v Cannes zopár bezsenných nocí strihačov. Príbeh o láske, aj napriek tomu, že ako téma pre film pôsobí všedne, si takýmto spracovaním zaslúži minimálne pozornosť. Explicitne a otvorene zobrazené sexuálne scény (ktoré však v žiadnom prípade nepôsobia prvoplánovo a film na nich nestál, aj keď si pochopiteľne tieto scény vyslúžili najväčšiu pozornosť médií a verejnosti), nevyznievajú obscénne a vulgárne. Nazývať teda film pornografiou ? Podľa mňa vôbec nie, i keď je pravda, že každý má inú mieru tolerancie, no názor si musí spraviť každý sám. Miesto pornografie sa hodí skôr pomenovanie telesná láska. Príbeh o láske, citoch, intimite, žiarlivosti, nevere, výčitkách, sklamaní... tým Život Adele v skutočnosti je. Veľký rešpekt a uznanie si zaslúžia hlavné dve predstaviteľky za to, s akou odvahou sa pustili do naplnenia scenára. Tri hodiny filmu ubehli veľmi rýchlo, sám som zvedavý na konečný výsledok po zásahu strihačov a uvedení skrátenej verzie do oficiálnej distribúcie. Päť hviezdičiek za filmy nezvyknem dávať často, v tomto prípade si ich film právom zaslúži, rovnako usporiadatelia Artfilmu, ktorí značne riskovali a film zaradili do programu festivalu aj napriek tomu, že skoro do poslednej chvíle nebolo isté, či sa im ujde kópia pre projekciu. ()

Jurcekk

Adéle Exarchopoulos prakticky nezíde z plátna a jej výkon je mimoriadny. Neprehráva. Je autentická až dokumentárna. To je to čo robí z filmu zážitok. By som to prestrihal kľudne. Ale odsýpa to nenudil som sa. Vedľa nás sedeli štyry čurdy v jej veku pri sexi scénach sa pohihňávali a potom odišli. Tiež ma napadla skrotená hora a to sa mi páčilo viac. ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)