Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

sochoking

Mne sa dosť lúbil ten prechod od Promethea (z vonku) k Votrelcovi (do vnútra), ked' Ridley Scott už používa klasické žltočierne šráfovanie, zelené lasery a všetko, čo nám malo pripomínať kultovný film zo 79-teho. Dokonca handry a úćes Danielsovej má pripomínať Riplayovú zrejme. Či tak, alebo onak, zmáknuté to bolo podla mňa výborne a bez chýb a ja by som si takýchto -quelov dal kľudne ešte aj desať. P.S. Scénka trvajúca takmer 5 minút s názvom Prologue: Last Supper je z filmu vystrihnutá, avšak je pripomenutá jednou zarámovanou fotografiou posádky, ktorá je zoskupená okolo kapitána lode (James Franco) a silno evokuje "Poslednú večeru", ktorú všetci poznáme. ()

InJo

Inu, komu se líbil Prometheus, tomu se bude líbit i tohle. Díky vysokému rozpočtu má film (opět) super výpravu a solidní triky, takže se na něj většinu času hezky kouká (na plátně vypadá nejeden záběr opravdu krásně). Navíc hudba příjemně variuje původní Goldsmithovy motivy, takže atmosféra se občas SKORO blíží jedničce. Co se týče negativ, ty až obdivuhodně přesně kopírují ty z Promethea. Většina postav je zcela nevýrazná (takže jejich případná smrt nikoho moc netankuje), opět se chovají účelově dementně (proč se obtěžovat nošením skafandrů při průzkumu zcela neznámé planety, že ano), otázky z dřívejška buď zodpovězené (znovu) nejsou a nebo jsou zodpovězené hodně divně/idiotsky. ___ Covenant sice jakž takž funguje jako samostatný film, ale původní vetřelčí ságy je zkrátka docela nedůstojný. A je to hlavně kvůli tomu nepřehlédnutelnému kašlání na logiku a mizernému rozvádění/rozpitvávání vetřelčí mytologie... Bez dalšího prequelu se s naprostým klidem obejdu. 50 % ()

IQ Tiqe

Nic moc. Sice za propojení starých a nových vetřelců velký palec nahoru, ale jinak skoro usínačka. Všechny postavy mi byly víceméně ukradený, takže pak celej film jaksi postrádá smysl, že? ()

Sonnery

Kdyby se postava Vetřelce chovala v jedničce stejně předvídatelně jako děj Covenanta, tak by ho Ripleyová utloukla lampičkou hned po 5 minutách. ()

HoneyBunny

Roboti můžou jít do řiti! Nevím jak vy, ale já na Alieny chodím kvůli vetřelcům, ne kvůli filozofování androidů... Ano, po Prometheovi tu konečně máme něco, co zase vypadá jako starý dobrý xenomorf (navíc ti úplně maličcí jsou skoro roztomilí!). Ano, Ridley Scott umí skvěle natočit napínavé scény a k ruce má legendu Dariusze Wolskiho za kamerou, takže film vypadá skvěle. Jenže jako většina filmů, Covenant stojí a padá na scénáři - tedy spíš padá, protože ten je tu až trapně předvídatelný a nedovede nám naservírovat zajímavý příběh, který by obohatil vetřelčí sérii. Postavy se chovají jako idioti, některé scény jsou plné divných sřoubovaných dialogů (třeba ta úplně první), máme to spoustu klišé. Scott diváky z letargie několikrát vyvede povedenou brutální scénou, ale zkrátka to nestačí. Abyste si spravili chuť, koukněte radši na to, jak mohl původně vypadat Vetřelec 3 a proklínejte blbé hollywoodské producenty: https://www.youtube.com/watch?v=eqBWKdwZsvc ()

Kudly4

Nejsem fanouškem Alien ságy a tenhle film jsem měsíc - dva stále odsouval a jsem rád, že ho mám konečně za sebou. K tomuhle se už nikdy nevrátím. Nesympatické postavy, nezajímavé prostředí, nudný, předvídatelný. Hvězdu dávám pouze za brutalitu, ale to jen opravdu, abych nemusel dát odpad, protože brutalita zde, nepřináší vlastně vůbec nic nového a je to furt ta stejná písnička, stále dokola. ()

Anderton

Po konci Prométea som si hovoril, že sa neviem dočkať príletu na planétu našich stvoriteľov a čo z toho vyplynie. Ale ako sa dalo čakať, smerovanie novej prequelovej série sa vybralo iným smerom a z toho, na čom sa najviac tešil, sme tu mali jeden krátky flashback. Ale zdá sa, že Ridley sa touto tématikou bude zaoberať nabudúce, ak nejaké najnovšie infošky neklamú. Inak po scenáristickej stránke u mňa celkom spokojnosť, Prometheus sa ale zdal o niečo ambicióznejší. Očakával som trochu premakanejšiu atmosféru na planéte a samozrejme dlhšie finále. Ale všetko sa dá brať ako režijný zámer, návrat k určitej špinavosti a priamočiarosti a film celkom slušne šľape. Niečo mu ale chýba a ja si myslím, že po ďalšej časti, na ktorú snáď nebudeme musieť čakať 5 rokov, spätne budem mať radšej aj Covenanta. Potešili drobné upomienky na prvého Votrelca, kto má v čerstvej pamäti, užije si tento film asi viac. 70% P.S. Walter sa stáva akýmsi Daneelom Oliwavom z Nadácie naruby, tiež má veľkú moc, len ju využíva na tak trochu iné ciele. VIDENÉ ZNOVA 7/18: Keďže som už vedel, čo ma čaká, sústredil som sa presne na to, na čo som chcel a čo je hlavné, dokázala ma uchvátiť aj tá, na prvýkrát nedocenená, atmosféra. ()

giallo

A kvůli tomuhle zrušili vysněný projekt Neila Bloodkampa? Že to mělo blbý scénář ? Epic fail. PS: Scott je skvělý režisér, kterému podkopávájí nohy tupé scénáře a Ty CGI vetřelce si mohli odpustit. ()

Frajer42

Spoilery! Už jsem viděl Míšu Fassbender hrát ledacos divného, ale tahle jeho androidí dvojrole asi zatím na žebříčku bizarnosti vede. Zahrát si jednoho teplého a jednoho hloupého androida se přeci jenom nepoštěstí kdekomu. Nápad s pokusem o osídlení planety byl docela fajn. Trošku mě překvapil způsob, jakým probíhal, respektive jakým nezodpovědným retardům byl takový úkol svěřen. Alespoň si mělo tamní domorodé obyvatelstvo na kom smlsnout. Jináč vetřelci konečně vypadali trošku k světu. Strach sice opět nenaháněli, ale vysokou míru zhnusení rozhodně ano. Závěr snímku byl vynikající, i když zcela očekávaný. Prokouklo ho dokonce i 7leté dítě. Tvůrci by se měli zastydět. Celkově nenadchlo, ale ani neurazilo. Lepší tři kousky. ()

boshke

Tak nějak úplně zbytečný film. Naštěstí nejsem fanouškem vetřelčí série, tudíž nemusím ronit slzy nad tím, že to není to, co to bývalo. Dostaneme sice dvojitou porci Fassbendera, slušně podpořenou dobře hrající Waterston (akorát tedy nevím, v jakém paralelním vesmíru jí je 37 a ne těch 15, na které vypadá), pár velice pěkných záběrů a odcházíme obohaceni o "Ahá! Tak takhle to bylo!". Avšak ochuzeni o dvě hodiny. Možná to všechno bude dávat nějaký úchvatný smysl v rámci celé prometheovské série, ale kdyby místo Covenanta Ridley raději tweetnul SPOILER "Vetřelce stvořil robot, kterého stvořil člověk, tedy myšlenka, že se výtvor obrátil proti svému stvořiteli, což je myšlenka tak originální a nikdy nepoužitá a neviděná, že jsme ji prostě museli mít #alien #originalthought #ridleyrulezzz", nebyli bychom o nic ochuzeni. Tedy krom scény, jak se Fassbender líbá sám se sebou a učí se hrát na flétnu Skákal pes... 60% ()

Kothy

Docela příjemné překvapení. Rozhodně mi to přišlo lepší něž Prometheus. Nevím, co od toho lidi čekali. Děj se odehrává 10 let po té a zaměřuje se na kolonizační loď Covenant. Po menší nehodě se odchýlí ze svého kurzu a vydají se prozkoumat jinou planetu. Tam taky začnou všechny problémy. Opět je trochu potíž s tupostí některých postav. Je jich tu až moc. Až na pár děr mi to přijde v pohodě. Ridley Scott má pořád v tomto žánru co nabídnout. Možná už tu není atmosféra Vetřelce, ale nápad to pořád má. Film dokonce klade i několik zajímavých filozofických otázek o smyslu života atd. Skvělý výkon opět předvedl Michael Fassbender. Katherine Waterston a Danny McBride taky nejsou špatní. Končí to dost otevřeně, takže se snad dočkáme dalšího dílu. Jen ten konec je trochu předvídatelný... "Zakázali ti tvořit." Recenze ()

AppleCore

Stojím si za tím, že je Prometheus parádní sci-fi - svým logickým excesům navzdory. Covenant ovšem nejenže boří všechno v Prometheovi nastoleno, ale ničí i jedno z nejikoničtějších monster filmovýho plátna. Do toho scénáristé přisazují tuny dalších nelogičností v čele s neskutečně tupou posádkou, ve který nejde fandit absolutně nikomu. A tak sledujeme bandu idiotů ,kteří se pod parou vlastní tuposti nechávají zabíjet hlava nehlava, Fassbender si za flétny kuchtí příšery ve sklepě a divák jenom zírá, proč se to všechno děje. Osobně jsem chtěl vědět víc o "stvořitelích" a jejich "ráji", spíš než o vzniku vetřelce, kterej vůbec nedává smysl! Scott těžce nedokázal umíchat filozofickou sci-fi s komerčním blockbusterem a vzešlo mu z toho jedno velký beztvarý lejno. ()

Filmmaniak

Z audiovizuálního hlediska špička a potěšitelné je i pokračování v rozvíjení vetřelčí mytologie. To je ale tak všechno. Covenant totiž opakuje mnohé chyby Promethea a přidává několik nových úkroků stranou, které se povrchově zdají být inovacemi, ale ve skutečnosti ještě více odtrhávají Vetřelce coby ikonické monstrum od toho, co dříve znamenal. V prvním filmu z roku 1979 platil za ztělesnění absolutního a takřka neporazitelného zla, z něhož šla hrůza na míle daleko. V Covenantovi je degradován do průměrně efektivního smrtícího nástroje, který nemá šanci nikoho vyděsit, protože za hlavního záporáka je tu tentokrát někdo jiný, čímž je Vetřelec odsunut na vedlejší kolej (a objeví se až v poslední půlhodině). Jinak hrdinové jsou povětšinou představeni jen zběžně a nedostatečně, opět idiotsky lezou po neznámé planetě bez skafandru a film trpí dlouhým rozjezdem i dementním filozofováním, které začíná debatami o smyslu bytí a životním účelu a končí předváděním debatérů, kdo z nich umí lépe hrát na flétnu a citovat literární autory. Tento způsob pojetí vetřelčí ságy zdá se mi poněkud nešťastný... ()

AllShallFall

V žádném případě to nesrovnávám se starým vetřelcem, i přesto, že jsem tam viděl příliš mnoho náznaků. Takže na musím nahlížet jako na pokračování Promethea, který byl pro mě fajn. Nový vetřelec je dobrým pokračováním Prometha. Nabral dobře na otáčkách a pomalu a jistě začíná odkrývat tajemství, které se více blíží ke snímku z roku 1979. I přes pár věcí, které se mi možná zdáli přitažené za vlasy, kdy jsem přemýšlel, jestli se mi má líbit ta myšlenka, jak vlastně vetřelec vznikl, film na mě skvěle působil. Ve své podstatě David si zahrál na Gigera. Bylo ukázáno snad vše, jak vymýšlel vetřelce, jak ho vyvíjel. Vlastně asi tak nějak Giger se dopracovával k Vetřelci, jak jej známe. Ridley Scott stále umí. Nebylo to 100%, ale mě si Vetřelec: Covenant určitě získal. Znovu jsem totiž viděl krvelačné monstrum, co zabíjí bez slitování. Věřím, že ty drobné nedostatky vyplní až po sléze režisérská verze. Stejně tak, jako uplne debilní střih a sceny, kdy z niceho nic je vetřelec velkej a loví a vsichni vědí o co jde. Nicméně mě to zajímá a už teď se těším na rozuzlení celé série a s čím vlastně přijde Scott k napojení na Ripleyovou a Nostromo na LV-426. A . Film není dokonakej, ale je dobrej. ()

Spinosaurus odpad!

Nejdřív si dovolím vysvětlit smysl tohoto filmu. Není tajemstvím, že pánové z Foxu mají díky hollywoodské tvůrčí krizi, která vypukla zhruba od roku 2007, enormní zájem zahájit reboot našeho oblíbeného monstra. S Predátorem jim to již téměř vyšlo a nyní je na řadě Vetřelec. Vydali se tedy za jedním zapšklým staříkem, který poslední roky blouzní o nějakém vetřeleckém univerzu, kterému ovšem rozumí jen on sám, a budí se ze spaní kvůli nočním můrám o Jamesi Cameronovi, který mu před lety úspěšně vyfoukl ono univerzum Vetřelce a předělal si ho k obrazu svému. Zájem studia a Ridleyho Scotta je tedy společný. Zkazit, co půjde, zničit dosavadní univerzum různými nesmysly a docílit tak v horizontu několika let rebootu. Jestli byl Prometheus oficiální (předražený) pohřeb Vetřelce, tak tohle už je jen takové tancování na hrobě. Trvalo mi zhruba 10 minut, než jsem se přesvědčil, že Scott ani po drtivé kritice od fanoušků nehodlá vynechat z lodního vybavení hologramy, senzory na kryoschránkách a další podobné nesmysly, které ve vetřelecké budoucnosti (což je budoucnost 70. a 80. let) prostě nemají co dělat. Prometheus úspěšně vykradl děj prvního AvP a Covenant pro jistotu vykrádá zase prvního Vetřelce (neustálé opravy lodi, poruchy při přistání - bylo to nutné?). Vynechání hlavního zabijáka Damona Lindelofa byl zřejmě jen marketingový trik (film sice má lidi nasrat, ale musí také vydělat). Určitě Ridleymu aspoň radil po telefonu, jinak nechápu, kdo by ty náboženské a filozofické hlášky tam procpal. Veškerý rozpočet na digitální efekty padl na záběry planety a samotného xenomorpha si tak zjevně tvůrci vypůjčili z počítačové hry Alien: isolation (mimochodem skvělá hra). Závěrem jen dodám, že film ve mě tentokrát nevyvolal ani žádné napětí. Doplácí ve finále na to samé, co Prometheus, že se tam vlastně nic neděje. Lidé někam vstoupí, objeví se příšerka, pár lidí zabije, lidé pak zabijou ji. Nejdřív neomorph, pak xenomorph, stále dokola. Snad se časem na tyhle dva filmy ze Scottova trucu zapomene. ()

Ant

Příběhem nijak zvlášť nepřekvapivý, ale atmsférou působivý a dusný thriller s děsivým Fassbenderem v hlavní roli. V podstatě mi to připadalo jen jako taková zastávka v ramci většího univerza, než jako něco co by jeho zákony ustanovené předchozími díly měnilo. Nicméně patřím k těm, co Promethea považují za velmi slušný film a u Covenenta tomu není jinak. Ridleyho styl mi sedí a vždycky od něj raději uvidím další výpravu za Vetřelcem než za rodinnou zábavou typu Marťana. ()

Campbell

Těšil jsem se. Těšil jsem se moc. A první hodinu jsem si nechtěl přiznat že filmu něco chybý, ale pak mě film zlomil. A já zůstal zklamaný. Tohle je pro mě nejhorší Alien film, bohužel. Samotnej Alien se tu moc neukáže a spíše je tu jakási varianta vetřelce. Líbilo se mi sci-fi prostředí které Scott zvládl na jedničku, líbilo se mi jak si tvůrci pohrály s efekty a líbil se mi jak se film pokoušel propojit Promethea. Ale to je asi tak všechno. Co mě totálně štvalo byl Fassbender, je to určitě dobrý herec, ale tady mě tak štval. Proč přidávat do filmu postavu androida který se nechová jako android. A ty jeho kecy o stvoření....To byly tak neuvěřitelně trapný žvásty. A celkově postavy mi byly dost ukradené a jejich chování bylo idiotské, chvílema jsem myslel že díky jejich blbostma koukám na nějakou verzi Pátku 13. Bohužel i když jsem se opravdu snažil cítím zklamání. ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Původní vetřelec se stal již klasikou a standardem, od kterého Prometheus významně odbočil a vydal se zcela novým směrem. Teď, když už se s tím většina fanoušků smířila a čekala na vývoj nastalé situace pozitivně inovativním přístupem scénáristů, tito jako by se zalekli příležitosti dodat dílu nějaký nový nápad a oživit stereotyp, do kterého viditelně upadlo, a jali se zadupat zažehnutou jiskérku naděje v srdcích sci-fi nadšenců. Tento fakt sděluji velmi nerad, ale musím potvrdit, že se vydali cestou nových Star Wars a jen bázlivě sázejí vše na klasiku, která po mnoha letech výrazněji nenadchne. Ke všemu dělají z filmových postav tupé ovce, které směřují neodvratně k halál porážce, a do popředí staví jakýsi existenčně filosofický boj androida se svou rolí v tomto universu. Výsledkem je překombinovaná tyčovina, která se doslova nehne z místa a zabředává v bahně předloh z minulosti. Je to ve své podstatě dost hloupé a k tomu docela nudné. Oprášené scény s novými xichty netěší, ba naopak. Skalní fanda by snad mohl použít termín "zneuctění". Velkým obloukem jsme se dostali tam, kde už jsme jednou byli a už jsme se nechtěli vracet. Zkrátka bludný kruh mainstreamové produkce a továrny na prachy. Kolotoč začíná nanovo. Nelze jinak, než vyjádřit hluboké zklamání a rozčarování. 40% ()

Zodd

Důvod, proč mě to bavilo více než Prometheus, je právě přítomnost alienů a ikonického xenomorfa (víc než jen cameo). Ovšem už fakt stačilo. Díky, Ridley, za zodpovězené otázky, ale pevně doufám v opravdový konec. 2,5* ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)