Španělská princezna

• USA The Spanish Princess (více)
USA, (2019–2020), 15 h 15 min (Minutáž: 54–60 min)

Předloha:

Philippa Gregory (kniha)

Charlotte Hope, Elliot Cowan, Stuart McNeil, Ruairi O'Connor, Richard Pepper, Alan McKenna, Bradley Birkholz, Olly Rix, Laura Carmichael, Jack Baggs (více)

Série(2) / Epizody(16)

Osmidílné historické drama Španělská princezna pojednává o Kateřině Aragonské, krásné mladé španělské princezně, které je již od dětství zaslíben anglický trůn. Přijíždí proto do pošmourné, deštěm bičované Anglie se svým pompézním a rozmanitým královským dvorem včetně dvorní dámy Liny, pocházející ze subsaharské Afriky. Stane se princeznou z Walesu, ale po náhlé smrti prince Artura, za něhož se provdala, vše nasvědčuje tomu, že je pro ni trůn navždy ztracen. Kateřina však tvrdí, že její manželství nikdy nebylo naplněno, takže je stále pannou. Začne se zajímat o nového dědice, charismatického a umíněného prince Jindřicha, který bude jednoho dne vládnout jako král Jindřich VIII. (HBO Europe)

ElleMcDee

Když si pouštím historický seriál, vždy se předem připravuji na to, že v něm bude celá řada historických nepřesností. Tvůrci Španělské princezny to však dotáhli na úplně nový level. Nejspíš zapomněli zkontrolovat věk hlavního hrdiny, protože Jindřich VIII. zde rozhodně není desetiletým chlapcem, jakým při prvním setkání s Kateřinou byl. A že tu máme několik černochů, nad kterými se v Anglii v 16. století nikdo nepozastavuje, to je také směšné, ačkoliv ne překvapující a zřejmě si na colour blind obsazení v historických filmech a seriálech budeme muset zvyknout. Herecké výkony jsou poměrně plytké, nikdo nijak neohromí, Pokud jste tudorovským obdobím nepolíbeni a nejste náročný divák, pak se vám Španělská princezna líbit může. Mě se však nelíbila. ()

Lailath

Pokiaľ sa na seriál pozeráte ako divák neznalý histórie, alebo teda konkrétne tohoto historického obdobia, je to pecka. Veľmi pútavo natočené, nie sú tam žiadne nudné miesta, dokonca ani herecké obsadenie mi nevadilo. Možno kúsok zo začiatku práve hlavná hrdinka Katarína, ale zvykla som si, a nakoniec som bola vlastne aj spokojná. A ako taký divák by som dala hneď plných 5*. No ja som tá druhá skupina, ktorá miluje históriu, dovolím si povedať, že som aj celkom znalá. A hlavne toto obdobie mi je srdcu blízke. A tu nastáva kameň úrazu. Pre mňa je to skôr fantasy ako história, s ktorou to má naozaj veľmi málo spoločné. Chápem, že určité veci treba zmeniť alebo pridať, aby to bolo pútavé pre diváka tejto doby. No Katarína bola veľmi zbožná duchovne založená žena. A tu na mňa pôsobila skôr ako vypočítavá kurtizána. Chorobou, na ktorú zomrel Artur, sa nakazila aj ona. Obidvaja ležali s horúčkami, Katarína sa z toho dostala, princ zomrel. Takisto nedodržané záladné zvyklosti, ako napr. že dáma z vyššej spoločnosti sa určite nepohybovala po dvore a hlavne v noci bez doprovodu. Tu to bolo úplne bežné. Poprípade vychádzať na ulicu medzi ,,žobrač,, úplne sama, ako to tu Katarína bežne robila, by určite nebolo mysliteľné. Celé zobrazenie Londýna a dvora pôsobilo až moc čisto. Anglicko v 16stom storočí bola veľká špinavá stoka a hlavne Londýn. Katarínina sestra Jana Šialená mala svetlé vlasy, nebola bruneta. Atď, atď...Je tam toho viac samozrejme, nejdem vypisovať všetky dobové prešľapy. Ale bavilo ma to priznám sa, je to natočené pútavým spôsobom. Takže sa odosobním od historických faktov, beriem to ako fantasy s nádychom romantiky a dávam 4*... ()

veruna.b

Jako velká fanynka Anny Boleynové jsem se na seriál o "Káče" fakt těšila.. musím ale říct, že seriál mě hodně bavil a chvílemi jsem se přistihla, že postavu Kateřiny A. obdivuji. Další velmi silná žena v York-Tudorovské dynastii. Seriál Tudorovci Kateřinu vylíčil jako pošahanou katoličku. Tento seriál nám představuje silnou Kateřinu, která více než v Boha věří především v samu sebe. Za mě 5 hvězd! Jsem zvědavá, jestli bude HBO pokračovat dál. Můj sen je, že přes Jindřicha VIII. přejdou přes Alžbětu I. až po Alžbětu II. To by bylo geniální! a že by bylo co točit! Tahle rodina má na rukou tolik zářezů, že se o tom dá natočit tisíce hodin skvělého materiálu. ()

JanniV

Černoška jako dvorní dáma? Ve Španělsku na konci středověku? To jako fakt, jo? Ať už jdou s tímhle fanatickým korektismem fakt už do prdele, ty vole... ()

vopajslikova

Přihlouplá současná telenovela vydávající se za historické drámo. Druhá řada je ještě horší, středověk stejný jako brnění z plastu - dementní dialogy, feminismus, kult dítěte a další současné trendy filmové tvorby. ()

Naive

Jak se mi první 2 sěrie líbily (Bílá královny, Bílá princezna), tak mě Španělská princezna zklamala. Na to, že dostupná historie kolem anglického trůnu je pestrá sama o sobě, si mohli tvůrci odpustit naprosto nesmyslné události, zvraty a zejména snahu o tzv. korektní obsazení postav. Přítomnost  nebělošských postav mezi anglickou aristokracií je tak do očí bijící, že úplně zkazí celou sérii a pak člověku nezbývá, než hodnotit jen výpravu a povedené kostýmy. Slabé 2* ()

totleben

Některé události a postavy byly změněny.Tento serial je již moderní a pokrokový, kvoty na soudruhy jiné barvy pleti byly naplněny,že to dělá celou serii nevěrohodnou asi nikomu nevadí.Výběr herců taky žádná hitparáda.Herečka co hraje sestru Meg - G. Henley /skotská královna/ krále Jindřicha VIII. je slušně řečeno velmi,ale velmi nevzhledná. ()

SoulAsAGem

I když hodnocení jednotlivých sérií ukazuje opak, pro mě jednoznačně lepší byla 1. Zde se setkáváme s mladou Catalinou Aragonskou, budoucí královnou Anglie, jako s mladou sebevědomou, ženou, která dostojí svého poslání stůj co stůj. Rod Tudorovců je velmi chladný a nemilosrdný, co mladá Catalina zjišťuje velmi rychle, stejně tak, že zde je to králova matka Lady Margaret, která všechno řídí pevnou rukou. První série má mnohé co nabídnout, zajímavé postavy, láska Cataliny s Henrym, politika, intriky a zrady. Když byla naživu ještě stará královna matka (Lady Margaret), strašně jsem si přála, aby už ta babizna zaklepala bačkorama, nicméně musím přiznat, že po její smrti serial rapidně klesnul na kvalitě. Byla velmi důležitou postavou, která dost držela mou pozornost a v průběhu seriálu ve mě vyvolávala různorodé emoce, takže to celé mělo šťávu. Henry VIII byl jako mladý princ pozoruhodný, ale jako král na mě působil velmi nepřesvědčivě a nejsem si jistá jeho obsazením v seriálu, nakolik ve skutečnosti král Henry VIII vládl pevnou rukou, byl přísný, nemilosrdný a doslova si dělal co chce, když se později dokázal pasovat na nejvyšší hlavu církve. Tyto jeho vlastnosti a povahové rysy v seriálu chybí. Trochu si pohrávám i s myšlenkou, že příběh Cataliny Aragonské mohl být vyprávěn až do jejího konce, jsem toho názoru, že jsme pd tvůrců mohli dostat ještě samotnou anulaci sňatku s Henrym a sňatek s Annou Boleynovou, který dokonce udělal z princezny Marie bastarda a následná smrt samotné Cataliny, která mohla být i příčinou smrti dalšího Henryho nenarozeného syna? ()

Yzzyoff

Proč někdo vůbec chce zpracovávat historii, když jí absolutně odmítá dodržovat? Chybí jakákoliv snaha dodržet dobové oblečení, zvyky, nebo chování aristokracie ve středověku. Dialogy smrdí papírem, a Kateřina postrádající hlubší psychologizaci působí jako velmi laciný prototyp „silné ženy“, který se omrzí po třech dílech. ()