Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

tomaszon

Kdo se chce podívat na horor, tak rozhodně nedoporučuji toto dílko.... Nevím, kde na to autor obsahu přišel. Každopádně jako drama působí výborně. Skupinka pánů v letech, kteří se musí vyrovnat nejenom s peřejemi řeky. Atak prostých vesničanů není nikterak drtivý, ale se zanechanými šrámy se vyrovnává každý po svém. Sedmdesátková kamera, krásná příroda... ()

w.w.

Mal som veľké očakávania,ale neprišlo to...síce ten rozbeh vyzeral fajn a napätie sa stupňovalo,ale stále som čakal boj na život a na smrť,ale okrem jednej akcie ma to sklamalo. Myslím ,že keby nikoho v lese nestretli tak to aj tak dopadne rovnako. Základné pravidlo prežitia v divočine spočíva v tom, že keď získam zbraň, nemôžem sa jej predsa zbaviť a to hneď dvakrát (ak nie som Robin Hood) Keď som videl tie vypracované ruky Burta Reynoldsa, čakal som že porieši aj 10 chlapov a nie že raz vystrelí a potom už len polihuje..Škoda, inak by to bol celkom fajn film ()

Esquirol

Mám ráda, když jsou thrillery nebo horory stavěny spíše na lidské psychice než na hektolitrech krve či stovkách zabitých. A toto tenhle film má, což je jeho velká výhoda. Tahounem celého filmu není ani tak skutečné nebezpečí, jako spíše ten nepříjemně se vkrádající pocit, že tu někde čeká. A následně pak proměna všech zúčastněných, kteří takové nebezpečí prožijí na vlastní kůži. John Boorman umí dopře pracovat s atmosférou a Jon Voight a Burt Reynolds zase umí svoje role dobře "zpracovat". Dohromady to tvoří moc zajímavý, pár místy i dost drsný, pokoukání! ()

davebono

Hodně dobrý thriller, který drží diváka v neustálem napětí. Atmosféra mi připomínala Osvícení a to je velká poklona. ()

zipS

Po tych hodnoteniach tu na csfd som si nie isty, ci nahodou neexistuju dve verzie deliverance. Suhlasim s komentarmi, ktore tomu dali 2* pripadne 3* .. Jedna hviezda za Burta, ktory toho vo filme moc "nestihol" a dalsia hviezda za tu uvodnu banjogitarovku. Inak je to len taka slama s dialogmi odveci a trestuhodnej zlej kamere.. tu je vidiet najma ked traja splavuju rieku v jednej kanoi alebo strih pocas lezenia po skale, uff... Spoiler: Aj Vas by napadlo na vrcholku skaly ledva sa drziac vytiahnut cely obsah penazenky len tak do vetra? :) ..o tom otrasne zrezirovanom analnom znasilneni pomlcim ()

gizi

Výborně odvedená filmařina po všech stránkách. Obdivuhodné, jak se dařilo točit v té řece. Scénář i provedení velmi reálné, nic "americky" přehaného. Kdo vydrží začátek (který se zdá dost obyčejný) a shlédne snímek do konce, udělá dobře. 80-85%. ()

kotrlak

Když si chcete v klidu sjet řeku v bohem zapomenutým "middle of prdel", tak nenavazujte přátelský vztahy s místníma troglodytama co se po generace jebou mezi sebou. Tihle degeneráti maj prostě trošku jinej smysl pro humor.... ()

Feacher

Velmi zajímavý film.. pěkně vymyšlená zápletka, která byla, i přes na můj vkus dlouhý úvod, dobře zpracovaná... Nejen že to nebyla nuda, ale také se ve filmu velmi často objevovala různá filosofické i psychologická sdělení, což je vždycky přínosem... Za mě pěkných 80% ()

Bedro

Super kamera odvážne výkony (najmä pri splave rieky), ale príbeh sám o sebe je pomerne jednoduchý. V čase vzniku a v kine určite zaujal, ale dnes mi príde zbytočne rozťahaný. ()

vincbenet

Opravdu výborné. Velice věrohodný, psychologický thriller. Skvělá atmosféra a špičkové herectví všech zúčastněných. ()

iamblichos

Nemam v podstate co vytknut. Najma ked narocne sceny hrali vacsinou herci bez stuntmenov-dokonca i John Voight pri vystupe na bralo. Thriller, akych je bohuzial malo. ()

whoof

Určitě tenhle film má nesporné kvality, ale mě to proste tak nějak nedostalo, podle komentářů zde jsem čekal, že to bude pecka u které budu učurávat strachy, ale pocit strachu nebo napětí jsem nějak nepocítil ... asi už tyhle starší kousky akorat neumím tak ocenit ()

bocy

Film bol v celku dobrý, na to, že je natočený v roku 1972. Tri hviezdičky preto, lebo bol už dávno prekonaný :-) ()

botswana

Nadčasový snímek o výletu s překvapením pro všechny zúčastněné. Čtyři kamarádi/známí chtějí sjet divokou řeku předtím než se z ní a lokality ve které se nachází stane jezero. Čtyři typičtí měšťáci (z nichž pouze jeden cítí splynutí s přírodou) působí v prostředí, kde se zastavil čas trošku nepatřičně a pokud by věděli, co všechno je čeká, nechali by si na dobrodružství zajít chuť. První střetnutí s místními horaly, kteří by z fleku mohli hrát ve filmu hory mají oči proběhne v přátelském duchu, podbarvené nezapomenutelnou hudební souhrou, kdežto při druhém střetnutí se projeví primitivismus místních obyvatel v plné síle. Jednomu z vodáků místní šupáci uštědří dost nepříjemný sexuální zážitek, za což si jeden z nich po právu vyslouží šíp do zad. Druhý (z kterého by mělo radost pět z pěti zubařů) uteče s puškou do lesů, ve kterých se vyzná i poslepu a to rozpoutá zoufalý boj naši čtveřice o život a boj budou svádět nejen s nelítostnou přírodou, ale i s vlastním svědomím a morálními hodnotami.Nejzajímavějším bodem celého příběhu je, jak se původně jasně dané role tvrďák-kliďas-pohodář-obtloustlý vtipálek v extrémní situaci mohou úplně změnit a jak se pod tíhou okolností musí někdy ze siláka stát slaboch a ze slabocha silák. Zkrátka výborná dobrodružná podívaná, která má i po tolika letech co říct. ()

JoudaCZ

Akce s poselstvím... Začíná to jako ekologická agitka a stejně tak i končí, mezitím solidní survival thriller. Tak se dá vnímat tento film. Lze to ale i jinak - studie ambivalentnosti světa. Čistá energie zlikviduje řeku. Drsní domorodci spolehlivě dodrží dohodu s odvozem aut. Chlap s hubou plnou respektu k přírodě bez mrknutí zabije chlapa a zahrabe ho v lese... Každopádně ale dobrá zábava, napínavá a nikoli banální. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty