Rain Man (1988)

Zaslouženě čtyři Oscary (film, režii, scénář, herec v hlavní roli). Barry Levinson to zrežíroval velmi dobře. O výkonu Dustina Hoffmana se nemá cenu zmiňovat (Oscar), ale kdo mě v tomhle filmu překvapil nejvíc je Tom Cruise. Ten mi tenkrát dokázal, že hrát umí perfektně. Další kdo tam hrál parádně byla Valeria Golinová. Působivý film.

Král rybář (1991)

Terryho Gilliama mám rád už od doby Monty Pythonů. A tenhle film se mu fakt povedl. Taky výkon ústřední trojice (Mercedes Ruehlová, Jeff Bridges a Robin Williams) stojí za zmínku. Ruehlová dostala Oscara. Tenhle film jako by se ani nenatočil v Hollywoodu. Honba dvou zkrachovalců za Svatým grálem je zkrátka perfektní.

Cesta do pravěku (1955)

Jako malej kluk jsem tenhle film strašně žral. V dnešní době ty triky už asi moc dětí nezaujmou, ale v době mého mládí to byla absolutní bomba. Výkony partičky kluků jsou obdivuhodné a práce Karla Zemana na scénáři i jako režiséra jsou zkráta velmi dobré. Mám tenhle film rád.

Vynález zkázy (1958)

Co k tomuto filmu říct? Snad jen paráda. Karel Zeman byl jedinečnej. Fantazie. Herci tak to byla další perfektní část tohoto filmu. Navrátila jsem snad vůbec neznal, ale nejvíc mě překvapil Tokoš v roli asistenta Harta. Další co je perfektní je kamera. Tarantík má vůbec na svědomí spoustu mých oblíbených filmů.

Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

V tomto dílku spojil Karel Zeman všechny cesty námořníka Sindibáda do jednoho filmu. Je to hroznej nářez a tohle je jeden z filmů, který si těch 100 % zaslouží. Tady sedí všechno, ale přeci jen bych vyzdvihl Jana Třísku - úžasný výkon.

Dobrodružství námořníka Sindibáda (1971)

Zeman byl génius. Tenhle filmeček jsem viděl jako malý dítě a pamatuju si ho dodnes. Proč ho dneska nedávaj v televizi je mi záhadou. Krměj nás sračkama a takovéto filmy naším dětem nepustěj. Jan Tříska byl perfektní a dodnes když slyším jméno Sindibád mám ho spojen s jeho hlasem. Úžasný krátký animovaný film a první díl Sindibádových dobrodružství. Všechny filmy o dobrodružství námořníka Sindibáda jsou shrnuty do filmu "Pohádky tisíce a jedné noci".

Cesta do zatracení (2002)

Dobrý komiksy jde zpracovat do dobrých filmů? Ano, ale je k tomu potřeba schopný režisér a většinou také spolupráce scénáristy komiksu se scénáristou filmovým. Tenhle film se povedl. Hanks jako skoro vždy odvádí perfektní výkon. Newman je zkrátka legenda a jen jeho přítomnost na place prakticky stačí. Jede Law podal taky dobrý výkon. Mendes věděl co chce natočit a udělal. Kamera Conrada L. Halla byla perfektní. Zima, déšt, pošmourno a beznaděj. Paráda.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Tak jsem dokopal k sepsání komentáře k novýmu Maxovi. Bylo to fakt dobrý. Miller v sobě tuhle vizi živil hodně dlouho, šel si za tímhle filmem přes všechny překážky a povedl se mu. Vizuální stránka je úžasná, hudba taky. Dávám pět, ale sere mě že Max hraje druhý housle. Tenhle film se jmenuje Mad Max a ne Imperator Furiosa. Taky mě dost štve neúčast Mela, ale s tím už nic neudělám. Přesto si dovedu představit i jiný herce než Hardyho (třeba Sharlto Copley - ten byl jako Kruger pěkná svině). Celkově ale paráda a díky Millerovi to jde všechno v pohodě překousnout. Taky potěší návrat Hugha Keayse-Byrna do role zloducha v Maxovi.

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (2010)

Tak a kapitán Nascimento nám povýšil a i jeho řešení přešaltovalo na jiný level. Jako Tenente-coronel je ještě nekompromisnější a už neřeší jen bandičku vyfetovanejch dealerů. Korupce je zřejmě v Brazílii rozlezlá víc než v ČR. Wagner Moura je ještě lepší než v jedničce (škoda, že neni víc k vidění), Padilha tomu dává minimálně stejný grády. Mám rád takovéto filmy.

Obyčejní lidé (1980)

No zaujala mě už knižní předloha Judith Guestové. Docela jsem se tedy obával jak se povede filmová adaptace. No a musím před panem Redfordem smeknout. Tomu se teda říká režijní prvotina. Herecky velmi dobře obsazené a taky zahrané. Ty čtyři Oskaři byli plně zasloužený. Perfektní film.