Zlaté oko (1995)

Konečne bondovka, ktorej nemám takmer čo vytknúť. Snúbi sa v nej nové so starým, spektakularita, bombastičnosť (niekedy doslova) nemá hraníc, preháňanie nie je prehnané, zlý je lepší ako dobrý a dobrý lepší ako zlý. Jediné, čo mi snáď na tomto filme vadí, je občas trocha arogantný Brosnanov duckface. Ale musí sa uznať, že po Daltonovi je to oživenie ako sa patrí. 90 %.

Povolení zabíjet (1989)

už to vyzeralo na nudu, ale koniec, kde to cca nudný dalton s unaveným pohľadom a prepadnutými viečkami rozbehol na spôsob starých bondoviek s množstvom hyperbol to celkom príjemne spasil. určite lepšie a živšie ako dosť chaotické a snáď až parodické the living daylights. aj keď iba o kúsok. hoci, stále mám dojem, že bondovky s daltonom sú iba akýmsi lepším béčkom s renomé superagenta, ktorý má nielen právo zabíjať, ale aj právo na to, aby pred ním automaticky divák padal na riť. 75%

Dech života (1987)

začiatok je fakt trapas, doslova "těžkoslovenský", zabavil som sa na faktografických faux pas, ako mená, gramatika, blablabla, ktoré sú ale v prípade západnej kinematografie už "dobrým" zvykom (na pseudovizitku som sa nemal ani pozrieť). postupne sa ale film zlepšoval, zlepšoval a zlepšoval. dalton mi príde pomerne nudný a unavený, unavenejší ako ujo moore, pričom mal o dvadsať rokov menej... skrátka sa na túto úlohu hodil len neveľmi. ako divadelný herec povedzme. čiže to vygradovalo až k úspešnému napínavému koncu, spolu s príjemným prekvapením, zosobneným artom malikom, sympatickým arabským plnokrvníkom. fajn, dá sa. 70 %.

Jen pro tvé oči (1981)

áno, moore už nie je najmladší, napokon, už v prvej časti kde účinkoval nebol žiadny junák, ale tento film bol celkom v pohode a viac-menej nepostrádal nič, čo postrádať nemal. no tie zrýchlené zábery si mohli tvorcovia odpustiť. avšak carole bouquet... neskutočne pôvabná, priam fascinujúca. prvá bond girl, ktorá mala priamo blízko k dokonalosti.

Hlavičkove rozprávky (1974) (seriál)

tak toto bolo dosť haluzné a originálne. dvořák hviezdil, gregor skvelo daboval, malo to aj nejaký ten odkaz a aj keď som nebol úplne malé decko, svojou svojráznosťou ma to pobavilo. celé to vyšlo tak nejako medzi rozprávkou a avantgardou, umením a zábavou. pekné.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

pokračovanie kultu sa drží hesla "lepší zlý sex ako žiadny." chápem, že konzument je lenivý čítať knihy, to nie je žiadna novinka, ale kvôli zhrnutiu rozprávkovo-sci-fi-akčného agenťáku sa dopúšťať takýchto lacných trapasov... má to zmysel? lepšie momenty sa striedajú s hlúposťami virtuózneho kalibru, triky kazia celkový dojem, dôveryhodnosť klesá na bod mrazu. dobrovoľne som sa konečne pustil do zhliadnutia bondoviek, nech to stojí, čo to stojí, budem to (asi) musieť pretrpieť. ani fleming, ani filmári nevedeli, do čoho sa púšťajú. možno nepochopili skutočný význam porekadla niekedy je menej viac a snažili sa napakovať do bondoviek čo najviac technických inovácií, alebo ako by som to... ak to divák z obdobia stredoveku žral, čo by som sa pri všetkom optimizme čudoval, tak ja nie. je to fakt martyrium christi. čo už, vydal si sa chlapče na cestu, musíš ísť.

Goldfinger (1964)

potom, ako dvojka povyrástla oproti prvému bondovi, mám dojem, že spolu so silnejšími momentmi sa goldfinger nevyhol aj dosť neohrabaným chybám, charakteristickými skôr pre výkony ochotníckeho divadla, značnému preháňaniu, ktoré ubralo na dôveryhodnosti čím prinúti diváka skôr k úsmevu ako k presvedčeniu o autenticite, hoci prvé diely stoja skôr na fantazírovaní, ako realite. u mňa goldfinger skrátka nezabodoval. príde mi ako pomerne priemerný akčný film s nevýraznými výkonmi hercov, conneryho nevynímajúc. ak je označovaný tento film za snáď najlepší zo série, alebo aspoň jeden z naj, razantne nesúhlasím.

Dr. No (1962)

plné detských chorôb, chýb, absurdností, ktoré tam jednoducho nemuseli byť. vo svojej dobe však mohlo toto dielko spôsobiť doslova kinematografické zemetrasenie. ja som sa skôr bavil. prišlo mi to ako paródia. ale dajme tomu. odhodlal som sa po x rokoch pustiť sa do tohto kultu kompletne, treba vydržať. a propos, sufražetky musia mať z prvých dielov husiu kožu ako himaláje.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

nó, to už je lepšie. pokračovanie sa pomaly začína vyhýbať detským chorobám, hoci niektoré strihy naozaj rozosmejú. každopádne, film má štýl, graduje a nastáva aj moment finálneho napätia, o ktorom sa v prvej časti nedalo ani hovoriť. v tej dobe tieto kúsky však museli mať svoju hodnotu a pôsobivosť. čo už, je to 60 rokov. páčilo sa. 70 % p.s. tie "východoeurópske" priezviská vždy dokážu pobaviť. kedy sa tohto permanentného faux pas západné filmy konečne zbavia?