• Fantasy

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Na celý film jsem hleděl s otevřenou pusou, semtam jsem ji zavřel, když jsem prskal smíchy. Nejšílenější severská záležitost, co jsem kdy viděl. Ani jsem ty bizarnosti neprobral. TA ZEĎ ZŮSTANE. NECHCI MÍT VE SVÝ ZAHRÁDCE HNUSNÝ CIZÁKY!!! A Gorbačov čumí. No to je přece dokonalé. Ale podobných hlášek, scének, situací a bizarních úmrtí je tam daleko víc. Nejde nesrovnávat s Forestem, ale ti naši evropští diktátoři jsou mi teda daleko bližší, než to americké patriotství, takže jasným vítězem je pro mě Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Za mě 90%.

Rozpolcený (2016)

Po další projekci zcela určitě jednu hvězdu přidám. Zatím ve mně převládá taková malá pachuť nenaplněnosti. Split klidně mohla být daleko větší divočina. Hereckým výkonům ale nic vytknout nemohu. McAvoy u mě zazářil jako kometa. A to už se dostáváme k Taylor-Joy. Já z té holky mám prostě husinu. Určitě jí věštím velkou budoucnost. O tom žádná. A možná i převezme žezlo po Janet Leigh - její dceři Jamie Lee Curtis - a Mary Elizabeth Winstead jako nová "Ječící královna". Ale mě vážně ten její pohled (hlavně z profilu) děsí. A když jsem se rozhodl, že ji asi mít rád nebudu, zjistil jsem, že je navíc skvostná herečka. Sakra. Asi se od ní nechám děsit dál. A pustím si Vyvoleného. O tom taky žádná.

Cestující (2008)

Tak zase proti proudu, ale mně se to líbilo. Asi proto, že jsem od toho vůbec nic nečekal. Takové nenápadní béčko se sympatickým obsazením. Hathaway byla tak roztomilá a správně ztracená a Wilson tak znepokojivě euforický, díky čemuž mi celý snímek běhal po zádech mráz. Mám rád konspirační thrillery, i když tento 10 minut před koncem naprosto obrátil a změnil žánr. Hodně lidí tady píše, že okamžitě po závěrečných titulcích na film zapomenete. Mně se to teda nestalo. Celou noc mi v hlavě zpětně šrotovaly scénky, které jsem zkoušel našroubovat na finální šokující pointu. Asi proto si to pustím ještě jednou. A už jen proto, že mě nějaký snímek nutí tohle udělat, si ode mě nezaslouží průměr.

Zúčtování (2016)

Excelentní. Kdybych nebyl takový hnidopich a kdyby mi nevadilo, že u některých pasáží musím zapojit mozkovnu, abych pochopil obchodní politiku té korporace, vypálil bych plný počet. Bylo to chytré, bylo to dojemné, bylo to akční. Ben Affleck se svojí mimikou žulového kvádru nemohl dostat lepší roli. A strašně se mi líbí ta móda polidšťovat filmové hrdiny nějakou nemocí. Aspergův syndrom má v Hollywood úžasný potenciál. Není to ještě úplně autismus, takže postava není pro budování nových mezilidských vztahů úplně odepsaná. A když pak ta samá postava konečně někomu vyjeví své city, připadáte si, jakoby roztálo srdce robota. Jo, a identita tajemné dámy z telefonu mě naprosto, ale naprosto rozložila. Pokud si The Accountant pustím ještě jednou, okamžitě mu pátou hvězdu přidám.

Pasažéři (2016)

Nikdy bych si nepomyslel, že to řeknu, ale ta loď byla fakticky nádherná. A ač to slovo nesnáším - vymazlená. Námět mi přišel, jako když si z temného Pandorum odmyslíte zmutované příšery a soustavné požírání spících pasažérů nahradíte prosluněnou romancí. Zbytek je už beze změny. Ale teď ke castingu. Oba - Jenny a Chrise - mám rád každého jinak - a jinde. Na poprvé mi spolu moc nesedli. Než tam začali cukrovat. Všechno zachránila nepopiratelná chemie. A závěrem k mému tak vysokému hodnocení. Není na vině ani hezký vizuál, ani akční konec....nic z toho. Mně prostě spadla brada z toho, co Jim provedl Aurorě. To bylo tak negentlemanské, tak sobecké a tak lidské. Na hollywoodském plátně jsem to ještě u hlavního hrdiny neviděl.

Rohy (2013)

Tak to byl PO ČERTECH dobrý film. Jo, jasně, bez rohů by to byla průměrná detektivka....ale no a co. Joel Hill nechtěl napsat průměrnou detektivku. Okořenil ji neuvěřitelně inovativním nápadem. Dal hlavnímu hrdinovi do vínku rohy, panenko skákavá - fakt rohy. Ze začátku jsem nechápal a později mi to už bylo jedno. Radcliffa jsem nikdy moc nemusel, ale tady celý snímek s přehledem diktoval. Moc se mi líbila ta scéna v opuštěném skladišti, nebo kde to vlastně bylo. Jak se k němu začnou blížit všichni ti hadi, on zpanikaří a hrábne po první věci, co mu přijde pod ruku - vidle. A pak si to uvědomí. A nechá hada po těch vidlích vystoupat nahoru k němu. A dílo bylo dokonáno. A ten happyend nehappyend - fakt super. Za mě 90%.

Správní chlapi (2016)

Kdybych tak moc nemusel LA sedmdesátých let a všechnu tu špínu kolem pornoprůmyslu (aniž bych nějaké porno aspoň viděl), dal bych plnou palbu hvězdiček. Chemie mezi Russellem a Ryanem fungovala bezvadně, dcerka byla konečně první sympatické dítě na filmovém plátně za několik posledních let, zápletka správně laciná....a určitě jsem nebyl první, komu se při první scéně Kim vybavila slova: LA Přísně tajné. Takže za mě moc příjemná oddychovka. Fakt moc. Shane Blacku, díky.

Tři dny ke svobodě (2010)

Tak nějak do tří čtvrtin to pro mě byla lehce nadstandardní tříhvězdičková záležitost. Ale dech beroucí finále to posunulo ještě na trochu vyšší level. Už se moc těším na francouzský originál, protože Diane Kruger mám raději než Elizabeth Banks, i když - ruku na srdce - když si nehraje na povrchní peroxidovou barbie, dokáže být okouzlující. Z celého příběhu jsem si odnesl starý dobrý fakt - i obyčejný chlap, když mu jde o lásku, dokáže neobyčejné věci.

Ulička hanby (2014)

Pokud toužíte sledovat Elizabeth Banks pobíhat celou noc po městě ve žlutých šatičkách, a která každému na potkání vysvětluje, že není žádná šlapka, je tento film přesně pro vás. Víc toho totiž snímek nenabízí. A to jako fakt.

Láska nebeská (2003)

To byl nejkrásnější hold Lásce, jaký jsem kdy na plátně viděl. Nápady živáka Lincolna, jak okouzlit ženu (Keiru) byly naprosto geniální (kostel, cedulky). Skoro jsem si dělal poznámky.