• Fantasy

Legenda o Tarzanovi (2016)

Asi se mnou nebude něco v pořádku.....ale mně se to prostě líbilo. Byly tam vražedné gorily, vražední lvi, vražední hroši, vražední krokodýli....a vražedně sexy Jane, kterou by rád zachraňoval každý chlap. No, pravda, s Tarzanem jsem měl prvních pár minut jaksi problém...nějak jsme si na první dojem nesedli. Ale pak se to jaksi srovnalo. Vítězem v roce 2016 je pro mě pořád Mauglí (scéna se slony jako deja vu), ale tohle si podle mě zaslouží víc než 60% (toho času). P.S. Vítání se lvy se stalo mojí nejoblíbenější scénou letošního roku. EDIT 2018: Hvězdička přidána po dvou letech...

Smrt ve tmě (2016)

Alvarez je machr a Lang démon. Rozhodně bych ho nikdy nechtěl nasrat. Celý snímek s přehledem diktoval. Postaral se o zcela nový druh lekaček. U jiných hororových bijáků se udělá baf, dramatická hudba a hned zběsilý úprk. V Don't Breathe mučivě pomalý záběr na vyděšenou postavu, širší úhel kamery, nasraný slepý macho-zabiják hned za ní a....a všechno ztuhne a čas se zastaví. Paráda. Jediný problém jsem měl...právě s Langem. Nějak jsem ho nedokázal nenávidět. Chyběl mi ten pocit Ripleyové v záchranném modulu, když zjistí, že se Vetřelec evakuoval společně s ní. Ten její pohled vydal tehdy za tisíc slov: Ty zasraný bastarde, ne a ne chcípnout! Bože, jak já tě nenávidím! A tady nic. Jen jakási prapodivná lítost a skoro soucit. Asi si ho dám do TOP TEN nebo co....

Kniha džunglí (2016)

To je snad poprvé, co jsem si při sledování pořád dokola opakoval: konečně CGI svět, kterým bych se nechal rád pohltit. A nechal jsem se. Jedním slovem: kouzelné. A 49 slovy: dojemné, strhující, magické, strhující a dojemné. Mauglího putování pralesem, každá jeho zastávka v nejrůznějších biotopech těch zvířat, jen příjemně dráždily moji fantazii. Furt jsem si říkal: copak to asi právě teď vyleze za potvoru? Bude to had Kaa? Medvěd Balů? Tygr Šer Chán? A byli tam všichni. Neskutečný zážitek.

Pýcha, předsudek a zombie (2016)

Bóóóže, to byla taková kravina....že jsem tomu prostě nemohl dát odpad. Tak už víme, že Abraham Lincoln loví upíry a cudné sestry Bennettovy masakrují zombie. Co přijde příště? Jack Rozparovač jako klaďas v Londýně, ve kterém řádí virus měnící ženy v krvelačné prostitutky? Zpátky k filmu. Kdyby se chvílemi nesnažil brát se tak zatraceně vážně a byl trochu více crazy, mohla to být skvělá parodie. Ale když si odmyslíte nemrtvé, vyjde z toho průměrný remake Pride and Prejudice. A k výběru sester.....co brali ostatní postavy za matroš, když tu nudnou cuchtu považovali za krásnější než Lily James? Jako peroxidová Popelka u mě moc nebodovala....ale jako uhrančivá sexy brunetka Elizabeth Bennett...uff...páni....dokonalost sama. Už jenom kvůli ní bych to dokoukal i s vypnutým zvukem....a poté bych si položil otázku: Ony tam byly nějaké zombie?

Útes smrti (2010)

Já fakt nechápu, proč na takové snímky furt koukám. Asi z nějakého perverzního sebemrskačského popudu, nebo co. Když jsem poprvé viděl Čelisti, tak jsem se bál vlézt i do vany. Potom přišly oba díly Otevřeného moře...a teď toto. No, lidi, povím vám, že jsem měl celých 90 minut permanentní mrazení v zádech. Takže vlastně v rámci žánru film boduje na výbornou. Doporučuju všem cvokům, jako jsem já.

Zhasni a zemřeš (2016)

Mírné zklamání. Ale fakt jen mírné. Nápad neotřelý, ale mám pocit, že nejlepší lekačky tvůrci vybouchali v trailerech. Jinak na ta smutná očka Terezky Palmerovic bych dokázal koukat ještě klidně dalších osmdesát minut. Taky potěšil výběr typově podobné matky - Marii Bello. Dokonce jsem si z upoutávek myslel, že je to jedna a ta samá postava. Ale asi jsem se neměl dívat na fotky na Googlu, kdy si Alexander Dicosi dělal selfíčko s namaskovanou Dianou. Díky cool véčku, které si ta zrůdička udělala z prstů, jsem se jí okamžitě přestal bát.

Mělčiny (2016)

Jak tady bylo mockrát řečeno, nejsympatičtější na tomto přežíváku je to, že je to prostě přežívák....a nic jiného. Na nic sofistikovanějšího si to ani nehraje. Rychle představit rodinku pomocí fotek v mobilu, rychle pár efektních zpomalovaček na prkně....a hned za parybičkou. A ta je teda pěkná svině. I když jsem přesvědčen, že za atavistickým logickým uvažováním Blake Lively stojí celý štáb autorů, na autentičnosti to nijak neubralo. Tohle komorní dílko si bohatě vystačilo s jednou blonckou, jedním digi žralokem, jedním rackem a jednou skálou. A i tak se dalo napětí krájet. Dopomáhalo si to jenom věcma, co se vám můžou stát na moři. Ničím neuvěřitelným: mršinou velryby (ta byla hustá), are-you-kidding-me-medůzami, bójkou a požární světlicí. A pak už jen kdo s koho? Super.

Deník Dity P. (2013) (pořad) odpad!

Tak tohle gastronomické porno je opravdu pro silné žaludky. Dvě ženy si uprostřed zasněžené pláně udělají piknik, konzumují utopence a nenuceně konverzují. "Jeežííš, Diito, to-o je steejně geeniální, jíst v takovýýhle zimě utopence., brrr." Dita: "To jo." Kamarádka: "Prosím tě, a to jsi dělala jak dlouho? Řekni mi to..." Věta měla končit: "Řekni mi to, než zmrznu..." Chcal jsem smíchy. Proto si to zasloužilo komentář. Jinak bych se neobtěžoval.

Očista: Volební rok (2016)

U Anarchie jsem napsal, že film má úžasný potencionál, který se učí s každým pokračováním víc a víc rozvíjet. To už tady přestalo jaksi platit. Normálně jsem měl pocit, že koukám na prodlouženou dvojku. Ale ruku na srdce: na jaký level jde až vystoupat? Z klaustrofobického prostředí temného baráku do nebezpečných ulic. Okay. Ale co dál? Podle vzestupné tendence by museli tvůrci pokračovat do globálního měřítka. Takže vlastně chápu, že zůstali na ulici. Opět pěkně divoká jízda a maniaci bavící svou groteskností. Pro Očisty mám prostě slabost. Jasně, je to blbost, která by v reálu nemohla fungovat. Ale když tam pokaždé zazní ta siréna a ženská v amplionu klidně oznamuje, že 12 hodin nebudou vyjíždět jak sanitky tak žádné policejní složky, sevře se mi pokaždé krk. A jakmile tohle nějaký film dokáže, málokdy ode mě dostane průměr.

Lída Baarová (2016)

Já jsem takový kolaborant...co se týče tuzemské filmové tvorby. Moc jí nefandím ani nepodporuju. Takže k Lídě Baarové jsem napřed přistupoval s pořádným despektem. A vidíte. Tři hvězdičky. To je totéž, jakobych dal zahraničnímu filmu plný počet. Rozhodně na něj zapomenu do 48 hodin, ale tento večer mi nějak sednul a kápl do noty. Líbila se mi Táňa (i když mi přijde úplně jiný typ než Baarová), Líbil se mi Hitler, Orlí hnízdo i hudební doprovod. Jo a taky průjezd autem po Berlíně za Křišťálové noci. Na víc kladů si asi teď nevzpomenu....takže *** mi přijdou naprosto fér.