• Pohádka

Podnikavá dívka (1988)

Průměrná, šedivá a hodně přeceněná romantická komedie. Kdyby tam místo Griffith hrála Meg Ryan, dal bych o hvězdičku víc, ta by mi tam pasovala. Zaujalo mě, že celým filmem se táhne oscarová melodie, kterou v ČR nedávno brutálně zprznila Lucie Vondráčková.

Hoří, má panenko (1967)

Zajímavě vykreslené charaktery postav na poměrně malém prostoru.

Nebezpečné známosti (1988)

Tento film jsem si pustil pro srovnání s Formanovým Valmontem a můj konečný verdikt je fifty:fifty. Doufal jsem, že to nakonec neřeknu, ale bohužel by bylo nejlepší spojit ty dva filmy v jeden. Glenn Close hrála sice skvěle, ale pro tuto roli by to chtělo ženu, která je aspoň trochu hezká. Zato John Malkovich byl naprosto nenahraditelný a jeho absenci v nominacích na Oscara opravdu nepochopím. Zatímco Forman se typicky věnoval podrobnějšímu vykreslení charakterů a vztahů mezi nimi, zde byly zase podrobněji popsány intriky, zejména ty Valmontovy.

Bod zlomu (1991)

Vynikající, napínavý a skvěle obsazený Bod zlomu je vážně dobrý film. Filmy o přepadávání bank v maskách i bez nich mají zvláštní atmosféru, tenhle má ještě něco navíc.

Goyovy přízraky (2006)

Klasický Forman. Co víc k tomu dodat? Typické rysy jeho filmů se zde opět objevují. Boj jedince se systémem, výborné obsazení hlavních rolí.

Valmont (1989)

Kritici na slovo vzatí tento film nepřijali, a hele, už se to tady hemží výtkami a připomínkami, přestože jindy je Forman prostě Bůh. Tento film není ani o sebemenší nic horší, než cokoli jiného od Formana. On si uchovává docela rozpoznatelný rukopis, který vkládá do každého svého filmu. U mě to s výjimkou Vlasů nikdy není na sto procent. Vždy tomu k dokonalosti chybí jen opravdu malinko, ale chybí. Valmont se mi líbil velmi. Líbí se mi, že Forman umí obsadit tak, že si člověk neumí představit dokonalejší obsazení. O roli Valmonta to možná neplatí, ale o roli Annette Bening rozhodně ano. Pokud byl někdo poznamenán knižní předlohou, možná spokojen nebyl. Já ale ne, a proto byl pro mě film napínavý, zábavný a velmi příjemně neslušný.

Na dotek (2004)

Opravdu výborná komedie s krásnou hudbou a fantastickými herci. Možná bych ubral pár minut na stopáži, ale i tak jde o velmi povedený film, který stojí za to vidět víckrát.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Rozhodně tento film nepatří k ničemu převratnému či úchvatnému, dokonce bych řekl, že když ho člověk náhodou propásne, tak se nic zase tak hrozného nestane. Myslím, že jde o zajímavý a zábavný film. Nic víc, nic míň. Ale když řeknu, že Miloš Forman je zárukou kvality a nepromarněného času, pak se určitě nepletu a platí to opět i u jeho zpracování příběhu Larryho Flynta. Courtney Love podala naprosto fantastický výkon, ikdyž ji trochu podezírám, že nehrála, pouze byla sama sebou. I tak pro ni hraje fakt, že ani to není před kamerou zrovna jednoduché.

Amadeus (1984)

Výborný film, opravdu excelentně a nadčasově natočený. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že jde o nějaký pár let starý film a ne o snímek natočený před sedmadvaceti lety. Výborná výprava a scénář. Z herců se mi nejvíc líbil Tom Hulce, který podal naprosto dokonalý výkon. Obětovat Amadeovi ty tři hodiny určitě stojí za to.