Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Zábavné, i když trochu dětinské v tom, že hrdinům reálně toho tolik nehrozí. Mohli to udělat temnější.

Terminál (2004)

Až teď jsem se k němu dostala. Pobavilo mě, jak si všichni oblíbili "rusky" mluvícího Viktora. To by teď při současných rusko-amerických vztazích natočit nešlo, takže by museli do hlavní role dát černocha z nějaké africké fiktivní zemičky. Ale hlavní plus má film v tom, že z toho nedělá typickou komediální slátaninu, kde záporák dostane přes prsty a hrdina získá slávu, uznání a srdce dívky. Spielberg je holt Spielberg.

Predestination (2014)

Film, kde se nic moc neděje, ale přesto udrží vzhůru od začátku do konce. U filmů a seriálů, které pracují s cestováním časem, většinou záhy narazíme na trhliny, díry a krátery v ději a všechno nejde vysvětlit časovým paradoxem. Tady je paradox hlavní premisa, která všem kritikům zatne tipec. Nikdo fundovaný není schopen říct, jestli by to bylo možné nebo ne, prostě sledujeme čistokrevní sci-fi.

Zvířátko (2016)

Uznávám, že zpracování mohlo být lepší, WTF momenty mohly být podány atraktivněji, ale příběh se mi líbil. Asi díky tomu, že jsme dostali něco jiného, než jsme na začátku (když se připravuje únos) čekali. Můžeme jenom odhadovat, která postava je více šáhlá a u bláznů se nedá odhadnout, jak to dopadne. Každopádně film je rovněž o lásce a kdejaký ajťák se určitě shlédl v nenáročné přítelkyni v kleci, která neuteče ani nebude otravovat při hraní her. :-)

Miluj souseda svého (2014)

Námět není ani trošku originální, ale zpracování nenudilo. Máme tu klasického strašáka s názvem Custody, politicky nekorektního dědečka, kterého strpíme ve filmu, ale už ne v životě a plno dalších trošku excentrických postaviček. Líbilo se mi, že se tvůrci nesnaží napravovat hříchy světa, ale smířlivě berou život tak, jak je. It is as it is.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Bylo poznat, že to netočili Japonci, protože děj měl hlavu a patu. Na přiblížení japonské kultury západním dětem je Kubo ideální (i když pro děti možná obsahuje moc zkratek), navíc exceluje po výtvarné stránce.

Tajemný muž (2012)

První zvrat funguje perfektně, ale ty další napovídají, že nejenom hrdinové mají nakakáno v palici, ale i tvůrci. Bohužel bez spoilerů se nedá rozvinout myšlenka, co nefunguje a proč.

Nulté dny (2016)

Dokument otevírá jednu jobovku za druhou. a) Je úplně jedno, jestli vládnou konzervativci nebo liberálové, USA se své role světového četníka/kovboje nevzdá. b) Je kyberútok vyhlášením války? Více méně závisí, co udělá protistrana. c) Etické otázky na téma Kdo má právo držet atomové zbraně a kdo je více a kdo méně spolehlivý d) Jak se snadno a rychle vyřadit vlastními zbraněmi. Scifi autoři vyvražďují lidstvo uměle vytvořenými viry, ale jsme blíže k vyhlazení, než vlády připouštějí.

Dort (2014)

Nelíbilo se mi, co tu jiní chválí - že více méně celý film nevíme, co se vlastně hrdince stalo a čí vinou. Na druhou stranu by film mohl sloužit jako instruktážní video, že za každou cynickou krávou se schovává příběh, který může (ale nemusí) její chování ospravedlnit. Důležité je však vyznění, že každá pomocná ruka se nachází na konci vlastní paže a každé léčení začíná v hlavě.

Nejtemnější hodina (2017)

Tato životopisná sonda doplňuje dřívější Královu řeč a Dunkirk. Dva filmy z této trojice naznačují, že druhou světovou vyhrála dobře připravena řeč do rádia. Dunkirk naznačuje, že taková sranda to nebyla. Stačí 70 let od války, aby se degradovala na romantizováni lidské nezlomnosti (když ještě nepadla jediná bomba na Londýn). Zmrzačené mrtvoly a hořekující příbuzní už vyšli z módy. Teď k samotnému filmu. Churchill je tu vylíčen jako dobrák od kosti, který byl zvolen jindy rozhádaným parlamentem jako zachránce VB před Hitlerem. Nicméně dramatizace jinak nezáživné zápletky je udělána perfektně.