• Pohádka

Rošťáci (1985)

Ve skrytu duše je to můj nejoblíbenější film. Když jsem byl malej, tak neminul týden, kdy bych si tenhle skvost nepustil na kazetě. Už jsem z toho vyrostl, ale Rošťáky si pouštím, ale poněkud s delším časovým odstupem.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Film měl veliký potenciál představit osobnost Olgy Hepnarové. Místo toho jsem si z filmu odnesl pouze to, že byla lesba a že až moc kouřila. Velká škoda.

Moje tlustá řecká svatba (2002)

Když jsem projížděl komenty, tak jsem narazil u někoho, že psal, že je to milý film o šílené řecké rodině. Já bych slovo šílené nahradil slovem normální. Pro některé je Moje tlustá řecká svatba nejspíš bláznivá komedie, pro mě to je vtipný dokument z prostředí řecké rodiny žijící na americkém kontinentu. Skoro všechno je tam jak přes kopírák z mojí rodiny. My třeba přišli na to, že slovo hokej je taky z řečtiny. Jediný, co jsem teda ještě nezažil, je to plivání na nevěstu. Řecko je ale velká země, tak to na Mykonosu může být jiný než u Soluně.

Správnej dres (2015) (TV film)

Jakmile jsem viděl, že hlavní roli hraje Kuchařová, tak jsem čekal, že to bude od ní hrůza. Naopak! Z celýho hereckýho ansáblu podle mě obstála nejlíp a většinu českých rádoby hereček strčila do kapsy. Konečně jsem taky viděl po dlouhé době nějakej českej film s nosným příběhem. Co sráží film dolů je klišé českých filmů tzn. tam narvat co nejvíc postav. Je jedno jestli důležitých nebo naprosto zbytečných pro příběh. Film je tak na tři hvězdičky, ale jak jsem viděl, jak přibývá odpad za odpadem už i během filmu, kterej nikdo neviděl, tak jsem musel přitlačit.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Z nových Star Wars jsem měl neskutečný STRACH. Bál jsem se, že příběh z Galaxie je již vyčerpán a nemůže už být dále tak kvalitně vyprávěn. Bál jsem se, že absence starých postav, které jsem měl rád (Darth Vader, Císař, Yoda, Obi-wan) bude příběhu neskutečně chybět. Vábení Temnou stranou síly jsem však odolal a můj STRACH začal odeznívat v momentu, kdy začaly písmenka poletovat vesmírem. Nakonec jsem se ho zbavil, jakmile se na scéně objevila jedna postava ze staré trilogie. Polovinu filmu jsem držel slzy na krajíčku, protože epizoda VII byla nádherná. Nové postavy výborné. Jak ty hodné tak i ty zlé. Kylo Ren má zatím ještě lepší start jak Darth Vader. Řekněme si upřímně, že v epizodě IV ještě nebyl Darth Vader takovej záporák, jak v dalších dvou dílech. I když má Snoke podobnou funkci jako Palpatine, tak je podle mě úplně jiný. Palpatine vypadal jako hodnej zjizvenej strejda, kterýmu neuvěříte, že je to ten nejmocnější Sith v celé historii. Snoke zase naopak vypadá tak, že jste si schopní nasrat do trenek při pouhém pohledu na něj. Generál Hux je také podle mě lepší postava než Tarkin ze IV. Finn s Rey jsou oba výborní a můžeme od nich čekat velké věci. Ze starých postav jsem viděl rád všechny. I otravného C3PO, který si v VII vystřihnul rovnou ten jeho nejotravnější výstup v celé jeho historii a zároveň i nejvtipnější. A to má nějaký kus příběhu za sebou. Humor tedy skvělý a pasuje do děje jak prdel na hrnec. Vizuální stránka je super. Vyvážení mezi reálnými lokacemi jako ze staré ságy a CGI efekty z té novější se tvůrcům neskutečně povedlo. Jedinou mojí výtkou je soundtrack filmu, který zatím táhnou jen ty staré melodie. Ty mě také nejvíce způsobovaly ty slzy na krajíčku. Jako celek je pro mě epizoda VII mnohem lepší než její vzor epizoda IV. Divák tu najde mnoho wow momentů a nejen ty způsobují nostalgické vzpomínky. A k Abramsovi. The Force is strong with him. A powerful director he will become.

Jan Hus (2015) (TV film)

Nový Hus má dvě chyby. První mouchou je nudný první díl, který je jenom rozjezdem před tím opravdu důležitým. S přimhouřeným okem se to dá filmu odpustit. Druhá moucha je mnohem větší a jmenuje se Kocáb. Ať už se zahrabe 10 metrů hluboko do země, aby nedejbože pro Česko ještě něco nevyvedl. Jeho "genialita" se jasně ukázala u asi dvou nejdůležitějších scén z celého filmu a to u slyšení Husa před koncilem a pak u samotného upálení. Kocábe, my víme, že Pražskej výběr je ta nejlepší kapela z Malé strany a okolí, ale to neznamená, že tu svoji hudbu musíš našroubovat do filmu, kterej se odehrává ze středověku. Jinak chválím herecké výkony, které mě velice překvapily. Čekal jsem, že právě v tomhle bude nový Hus velmi zaostávat za tím Vávrovým, ale jsem rád, že jsem se mýlil.

Shake Hands with the Devil (2007)

Pár dní před tímto mým komentářem se připomínalo 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od všech jsem slyšel, jak je důležité si tuhle tragédii připomínat, aby k ní už nikdy nedošlo. Nevím, jestli si to ale připomínáme dost. V roce 1994 došlo podle mě ještě k většímu selhání lidského druhu jako takového. V Německu se vše dělo v utajení a jen málokdo věděl, co se doopravdy děje. A ten kdo to tušil, tak tomu nemohl uvěřit. Během genocidy ve Rwandě celý svět sledoval praktický přímý přenos toho, jak Hutuové vraždí Tutsie a stejně nikdo s tím nic neudělal. Stačilo málo, rozšířený kontingent OSN, rychlá intervence Francie, Belgie, USA, prostě kohokoliv. Jenže Rwanda pro nikoho nic neznamenala, takže celý svět víc zajímalo to, jak jednou za den po sobě někdo vystřelil v Sarajevu. U sledování filmu mi bylo hodně blivno, ne z kvality filmu (ten je perfektní), ale z toho jak jsem se styděl, že patřím k té "úžasné" euro-atlantické civilizaci, která umí vyvážet jen "svobodu" a smrt. Na film se určitě podívejte, podle mě by měl být povinný pro všechny. (10/10)