Masumiyet (2021) (seriál)

Zaujímavý príbeh. Bez tradičných dlhých pohľadov, ktoré sú také typické pre turecké seriály. Od prvej časti to má spád a do poslednej chvíle nie je jasný vinník. Ikler s narcistickou poruchou osobnosti, dobre beriem, ale tie dve ženy, ktoré ho napriek tomu milovali boli slepé? Najmä Ela, však prišla takmer o život. A Irem, ktorú si ocko oprašoval, ňou zrejme trpela tiež, keďže slovo nie, vo svojom živote jednoducho nechcela prijať a o Iklera bojovala do poslednej chvíle.

Něžný bar (2021)

Tento film plynie ako pokojná rieka. Dokazuje nám že detstvo môže byť pekné aj bez otca, ak máte takého úžasného strýka, akým Ben Affleck bol. Synovcovi poskytol spoločnosť, lásku aj cenné rady do života. A v rámci možností aj finančnú podporu. Všetko sa to odohráva v príjemnej atmosfére, až máte chuť, byť tam s nimi. Čarovné detstvo vystriedajú roky na univerzite a nakoniec sa vyfarbí aj otec, ktorého JR pozná len ako hlas z rádia.  Celkom rada si to niekedy zopakujem.

Sluníčko na houpačce (1981) (TV film)

Ťažká téma aj herci výborní. No počas celého filmu kričala na mňa bezmocnosť, zúfalstvo a smútok. Priala by som si pekný koniec, ale chápem, že s pestúnskou starostlivosťou je to ťažké. Každé dieťa má právo na lásku a bezstarostnosť. Petr Čepek a Marta Vančurová, ako vždy jedničky.

Pluk mizerů (2022) (seriál)

Mám rada britské seriály. Tento som začala pozerať na základe hodnotení mojich obľúbených užívateľov a hneď sa pridal aj manžel. Hlavné postavy a vážne akcie, ktoré striedali vtipne podané scény nás nepustili od obrazovky. K tomu výborná hudba, krásne zábery krajiny. Svoje spravilo aj vedomie, že seriál je spracovaný podľa skutočných historických udalostí. Som zvedavá koľkých sérií sa dočkáme. Osobne by som uvítala pokračovania až do dnešných čias. Bolo by zaujímavé sledovať, ako by si s tým tvorcovia poradili

Hlas moře (2004)

Krásny film a vôbec to na mňa nepôsobilo ako citová vydieračka. Triezvy pohľad na ochrnutého človeka so všetkým čo k tomu patrí. Strata fyzickej slobody, strata dôstojnosti, strata radosti zo života. Zostali iba sny a túžba zomrieť. Máme právo na život, ale kde je právo na smrť, o ktoré Ramón 30 rokov bojoval, no bolo mu odopreté. A hoci som veľkou zástankyňou práva na eutanáziu, v jeho prípade by som aj ja váhala, či mu ju dopriať. Mal milujúcu rodinu, mal priateľov, mal priateľku, mal bohatý duševný život. Tak prečo??? Lebo takáto možnosť slobodne ukončiť svoj život, by mala existovať. A v tomto filme to bolo neskutočne dobre spracované, s neskutočne dobrými hereckými výkonmi

Kimi no me ga toikakete iru (2020)

Po tureckej a kórejskej verzii, prišla na rad aj táto japonská. K príbehu sa už vyjadrovať nejdem ten je rovnaký v každom spracovaní. Toto podanie je najromantickejšie a s najväčším počtom vtipných scén. A hoci aj dramatické situácie sú tu také nejaké obrúsené, tie 4* musím dať už kvôli príbehu a hlavným predstaviteľom.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Najskôr som 3x čítala knižku a potom asi po dvadsiatich rokoch som videla tento úžasný film. A moja fascinácia románom sa opakovala. Naozaj parádny film, so svojským pohľadom na život.

Nedodržený slib (2009)

Nemôžem si pomôcť, ale chvíľami mi to pripadalo ako televízna inscenácia a nie film. Martinov príbeh, život a dospievanie počas vojny ma zaujal, ale nedojal tak, ako by som očakávala, hoci bol naozaj dramatický. Časť s patizánmi, bola dosť  nepochopiteľná a zbytočná. Pomohlo by, keby bol film ucelenejší a o 15 minút kratší. To čo režisér chcel povedať, by sa vošlo aj do 114-ich minút.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Krásny film, námet aj hudba. Možno keby som pred tým nevidela "Princeznú Mononoke" a "Zámok v oblakoch", dala by som plný počet. Niečo mi tu však chýbalo, nemala som ten pocit hneď a zaraz si to pustiť od začiatku.

Dědictví (2021) (TV film)

Všetci to vieme a všetci dúfame, že sa stane zázrak a niekto to tu za nás vyrieši. Veľmi ťažko sa pozerá na takýto dokument, keď vidím, čo sme tu napáchali a neprestávame s tým. Mrazivé zábery zhora na zdevastovanú prírodu, ale aj na prázdne mestá počas Covidu, kedy sa aspoň na chvíľu prečistilo ovzdušie. Myslím, že tento a podobné filmy by mali byť povinné pre deti od cca 12 rokov. Začať od seba, je asi jediné riešenie, ak chce ľudstvo prežiť.