Mařenka a Jeníček v lese hrůzy

• USA Gretel & Hansel

Kdesi daleko v zemi pohádek vede mladá dívka svého malého bratra do temného lesa. Zoufale shání jídlo i dřevo. Narazí ovšem na děsivé ztělesnění zla. (Filmbox)

JohnCZ

Je fakt, že tady forma totálně nakopává zadek obsahu, protože ač se film po celou dobu tváří jakkoli tajemně, je to stále ve finále jen ta stará klasická pohádka, byť s pár motivy navíc a v dospělém, hororovém a vizuálně velice zajímavém uměleckém hávu. Vizuální estetika (hrátky s architekturou a geometrií zejména) a vypiplaný sound design jsou prvky, které v mém případě zafungovaly tak dobře, že odpustím i prostší rozuzlení a lehce rušivý herecký výkon malého Jeníčka. Nelze ovšem popřít, že potenciál to zcela nenaplnilo a tvůrci mohli ještě daleko více přitvrdit. ()

vurhor

Vizuálně působivé, narativně prázdné. Co si budem, klasická pohádka o Jeníčkovi a Mařence svým obsahem přímo nabádá, aby ji někdo zadaptoval do nějaké dospělejší hororové podoby. A jelikož trailer vypadal docela slibně, dal jsem tomu, i navzdory dost negativních reakcí, přeci jenom šanci. A jestli filmu musím něco fakt pochválit, tak je to jeho vizuální stránka. Některé záběry jsou totiž fakt boží a... to je asi tak všechno dobré, co o snímku můžu říct. Nejenže to celé selhává jako horor (po první třetině ze mě zcela spadlo jakékoliv napětí a prostě jsem už jen tak čuměl), ale navíc to divákovi servíruje jakousi divnou a nezáživnou dějovou linku s extrémně uspěchaným a zmatečným závěrem, který do sebe překombinoval až příliš mnoho prvků z jiných hororovek. Mařenka s vrozenou telekinezí? Jako fakt? Trochu z toho čuchám pokus o vytvoření artového hororu, už jen vzhledem k tomu, že Mařenka nezavřela držku a často se ujímala role "moudrého" vypravěče, což samo o sobě bortilo zprvu vcelku slušně budovanou temnou atmosféru. Je ale pravda, že horory jsou v tomhle docela chudáci, protože jsou ze všech žánrů nejrozporuplnější, takže možná to na někoho působilo. Já jsem ale zatím jen nostalgicky vzpomínal na Maják. Lepší 2* ()

Hoyt

Zde jsem byl po traileru a zjištění, že to natáčí režisér February, které mě neskutečně překvapilo dosti natěšený. Bohužel ale musím zatím dát jen silnější 3*. Začátek navnadil a vizuál po celou dobu neskutečně vymazlený do nejmenšího detailu. Atmosféra okolních lesů na mě přímo dýchala. Celkově to ale ve výsledku nic moc neřekně a i když je délka přijatelná, chybí nějaká zajímavější scéna, střídání lokací nebo více postav. ()

corpsy

Tento príbeh, je celosvetovo známy. V takomto poňatí, ale bude väčšina divákov v prdeli. Skvelá synth muzika a dobré obsadenie, ktoré sníma výborná kamera. Aj keď sa to snaží o atmošku v štýle THE WITCH, nefunguje. Je to len vizuálne uspokojujúca nuda. ()

TomX2 odpad!

Osobne som v legendárnej rozprávke o Jankovi a Marienke vždycky videl potenciál v dobré hororové prevedenie. Paradoxne sa však ešte žiadnemu režisérovi nepodarilo túto rozprávku previesť do hororového žánru, čo je smutné. Ani tento film sa od toho nijak nelíši. Miesto desivej atmosféry som dostal len pomalú nudu, s množstvom až absurdne trápnych scén, hrozných hereckých výkonov a deja bez akejkoľvek pointy. Ani sľubovaná vizuálna stránka nebola bohvieako dobrá. ()

PKD

Grrrr! Oblíbenec honajz2 to tedy vystihl i za mne. ;-) Zvláště s tím negrem. To jsem vypískl nadšením. Sám jsem na to kókal, jak péro z gauče. WTF výraz, to ani zdaleka nevystihuje. Souč. filmografie je fakt na palici v těchto věcech. Sám se divím, že v geniálním Černobylu, nebyly všichni černí, šikmoocí apod. Já jen za sebe, že.....pro mě silné 3.5 s tím, že II. mohlo se jednati o herecký koncert Sophie Lillis a borgské královny aka Alice Krige, ale zůstalo to (škoda!) na půl cesty. Absolutně se shoduji s drtivou většinou recenzentů, že vizuál, kamera a z toho potažmo...vyplývající atmosféra aka atmosférique (nejsilnější zbraň tohoto snímku) jsou TOP. Velmi zajímavé bylo po dlouhé době, viděti naturalistickou scénu až po hodině! děje (nevím, zda je to zapříčiněno rozpočtem či vizí režiséra) a pak je tam ještě 1 a to je vše. Odvážné. V dnešní době. No, mě to prostě udělalo radost, že film za 5miliónů, se zaplatí a ještě vydělá dalších 16m. To není zlé. Že by ta dnešní zfamfrnělá doba, ještě nebyla zcela nakažena comicsovými apod. tupými trháky, pardon hezky česky...blockbustery? Možná že to má svůj důvod, ale občas jsem si během děje (jo, je tam) vzpoměl na Davida Lynche, kterému by se tohle mohlo líbiti.;-) Osobně jsem si to překřtil na INLAND EMPIRE v lesích, potažmo v budově.:) Ano, je mi naprosto jasné, proč to ani nešlo v našich kinech. Kdo by taky na to (krom mě a dalších 5 lidí) asi tak šel??? Haha. P.s. jsem rád, za konec, i když já osobně....bych ho ještě o pár minut prodloužil, čili rozvedl. Ke konci jsem se totiž bál, že to skončí tak nějak nijak, ale naštěstí se tak nestalo. Dle mého. Byť je faktem, že já jsem měl konec vymyšlen už 15min. před závěrem. Hihi, to už se mi dlouho nestalo. Zkrátka, abych to neokecával a nevykecával se tady zbytečně....jsem rád, že ještě dnes jsou takové nenápadné, přesto svým způsobem silné, filmíky. Jo a můj milášek...francouz Robin Coudert (čsfd se asi stydí zde na jeho profilu uvésti jeho plné jméno, ukázka vysoké profesionální úrovně) aka Rob, po brilantním score k Maniac 2012, opět nezklamal. Byť II. na plné koule to taky nerozjel. V každém př., u takovýchto atmosférických záležitostí, opět někdo logicky pochopil, že sem patří dark ambient score type a ne nějaké rádoby strašidlácké hrátky s orchestrem. Carpenter, Rob a Cliff Martinez... ví. Proto důrazně doporučuji ost maniakům a jiným akům ost, páč v samotném filmu je ta music tak nenápadná (což není míněno jako výtka), že by bylo škoda, příjíti o plný psychedelický zážitek alá houbičky, checht, který trvá pouhých (grrrr! II.) 39min.:( Pozn. mrkněte na obal ost. Stojí fakt za to! Krom svátečních či sezónních satanistů, to jisté skupiny lidí...jistě pochopí.;-) Zdejších současných 49% je opět dokonalou ukázkou, úrovně čsfd. To zdejší procenta apod., ještě někdo bere vážně???? Malá architektonická pozn. na závěr (pokud ještě nepřipíši 20 dalších věcí,checht II.), ale ten dům žůžové paní čarodějnice, co fakt jí děti (bůh/satan jí žehnej), nevypadá jako ze 16.st. ale spíše z 21. ;-) () (méně) (více)

Makky

Ťažký náraz a precitnutie... to tak človek dopadne, keď uverí traileru. Technická stránka filmu je prvotriedna a Lillis sa usilovne snaží zaujať v inak nikam sa neposúvajúcom príbehu dvoch súrodencov, ktorí zažívali pre diváka najzaujímavejšie situácie úvodných niekoľko minút, kým sa dostali k osudovej chalúpke. Odvtedy všetko smeruje len k finále, ktoré nestojí za tých 87 minút. Striga absolútne nevyužitá. Sklamanie. ()

kaylin

Koprodukční snímek „Gretel & Hansel“ rozhodně dovede zaujmout, protože se jedná o film, který má velmi dobrou, tíživou atmosféru, ale přiznám se, v jiných ohledech mě tohle novátorské zpracování klasické pohádky nenadchlo. Kdyby se tvůrci rozhodli pro natočení originálního filmu, byla by to jiná, ale tady dělají z něčeho známého cosi naprosto jiného, co za mě až tak dobře nefunguje. ()

Remedy

Velmi atmosférická podívaná s evidentně slabšími production values, která navzdory omezeným možnostem dokáže prostředkovat sugestivní zážitek v sympatickém komorním thrilleru s hororovými prvky. Takový ten typicky „malý film“, co dokáže zužitkovat nesporný tvůrčí talent s obehraným (byť stále atraktivním) námětem a zároveň přinést alespoň nějakou originalitu svým pojetím. ()

Flipnic-RE

Tohle jo!! Je to silně atmosférický pohádkový horor. Téměř vizuální orgie. Dějově slabé, ale děje zde netřeba. Strašně se mi to líbilo a jen málo zbývalo od plného počtu. Bohužel moderní ani postmoderní milenián toto nepochopí a zobrazí se to na místním celkovém hodnocení... Ale fakt super a moc mile mě to překvapilo. Chyběly jen houby (ve filmu ne, ale v mojí hlavě)... ()

Trevor

Po 4x počas karantény sme si dali kino na dvoch rozličnych miestach, prvykrát online a veľky filmovy fanúšik zo susedného historického mesta dopozeral o 33 minút skôr ako ja. A to mám najlepší dostupný internet u nás...Aj keď by som chcel byť viac zhovievavý po tom akym spôsobom preťažený server a superrýchly internet u nás tento film prehrali, som rád že ho mam za sebou. V prvej polovici sa film strašne hľadá a lepsie zvladnuta druha polovica filmu už pokazeny dojem nenapraví, najmä ak ju vidíte v takom komforte ako to vyšlo mne dnes. ()

zvrator

Kde bolelo,tam bolelo,v zemi rozpravok,kde svietili svieckami a elektriku nepoznali...mi chybala na chalupke uz len strecha od Maslena...obcas mi je luto hercov,ktori sa aj snazia a skoncia v takomto vsetkom a o nicom... ()

IceQueen

Temnejšia verzia s mizandrickou čarodejnicou, ktorá sa úbohú Marienku snaží prekabátiť a zviesť na cestu militantného feminizmu. Marienka je tentokrát v názve aj dôležitosti na prvom mieste. No a otravný Janko? Povedzme, že prvýkrát zo všetkých spracovaní som kvôli nemu bola v tíme čarodejnica. ()

M.i.k.e

nápad dobrý,začátek je dokonce víc než to,ale pak to začne trochu drhnout a většina těch snových(?) pasáží je dokonce spíš otravných.Navíc to v určitých momentech vypadá opravdu lacině a i když tu jsou na druhou stranu pasáže,kterým se nedá upřít atmosféra,tak bohužel klady nedokáží převýšit zápory.Přitom to mohla být hororovo-pohádková záležitost nejen roku,protože podobných filmů se zase moc netočí...60% ()

honajz2

Já mám na tyhle horory založené hlavně na atmosféře slabost, i když se Gretel & Hansel zas tak nepovedlo. Ono je z toho znát, že se Perkins dost snažil, ale ta atmosféra na mě zapůsobila jen v některých scénách, celkově však ne. V první polovině to ještě docela šlape, jenže v druhé už to spíš nudí. Navíc se to chvílemi nevyhnulo směšnosti, přece jenom, natočit Jeníčka a Mařenku jako seriózní horor s psycho atmosférou, to je hodně velké sousto. Kameru a zvuk to má ale naprosto perfektní, u hudby to sice občas skřípe, ale taky ušla, takže tady je všechno ok. Hlavní problém je ale v tom, že ta atmosféra se fakt nedrží celý film, nýbrž jen v některých scénách a proto ten film prostě nedokáže výrazně zapůsobit. A herecké výkony mohly být výraznější. Btw, nechápu, proč Mařenka vypadá jako lezba a co tam dělal ten černoch. Asi aby to bylo správně moderní. 3* ()

Nach

Jedna ze slabších adaptací slavné pohádky. Bohužel o to více temná, že skoro ani není nic vidět. Příběh je prostoduchý, což bych této verzi ani neměl za zlé. I originální pohádka je prostoduchá, dokonce i více než tento snímek. Bohužel ale linka tohoto hororu nás nevede zajímavými cestami k poznání charakterů a jejich sžití se, aby se probudil náš strach o hlavní aktéry a tedy i nějaké připoutání se k ději. Ne, Mařenka a Jeníček v lese hrůzy je nedotaženým sourozeneckým dramatem s prvkem magie, který se postupně šourá ke svému očekávatelnému cíli, ale je vám celkem jedno zda Jeníček bude sežrán či nikoli. Na druhou stranu ale chválím repliky z úst čarodějnice i celkem zajímavě načrtnutou její dějovou linku. Žel ale přišla až příliš pozdě. 55% ()

dubinak

Oz Perkins má hodně zvláštní styl, ale já mu to zatím žeru. V Gretel & Hansel se setkáváme po řemeslné stránce asi s tím nejzajímavějším, co zatím natočil. Po hororové stránce je to taky v podstatě uspokojující, když toho nebude čekat příliš, protože tady se buduje atmosféra spíš pomocí nejistoty, náznaků a uhrančivého temného artového vizuálu.Uznávám, že příbehově je to trošičku slabší a chyběla tomu prostě nějaká ta šťáva navíc. Na to, jak to mělo pomalejší tempo, tak mě to ale i tak dost bavilo, takže přimhouřím oči a přilepším tomu. ()

angel74

Tohle hororové zpracování známé pohádky se mi k mému překvapení docela líbilo. Snímek by sice mohl být ještě trochu napínavější, ale má celkem slušnou atmosféru, dobré herecké výkony a po vizuální stránce mu prakticky nelze nic vytknout. Jen ten konec mi přišel krapet odfláknutý. (60%) ()