Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

Dromed

Konečně zas jednou pořádné temné sci-fi. Navic stejně "cool" jak Metrix. Musím však podotknout, že oproti snímkům jako Metrix nebo Equilibrium, na mě stylizace snímku pusobila až násilně uměle. Na můj vkus až přehnaně fantaz-magorické. Pro Hardcore sci-fi fanoušky asi poživatelný film. Těm doporučuji, ostatním nefandům tohoto žánru spíš ne. Ještě musím poukázat na luxusní nazvučení tohoto snímku. Alespoň v originální verzi. ()

Opsha

Rozhodně jeden z nejoriginálnějších nápadu ve sci-fi, který jsem kdy viděl. Atmosféra nechybí, zato by film potřeboval trochu lepší hudbu a výraznější postavy. Jinak by bylo o hvězdu víc. ()

Maynard.

Brr, tak takhle temný film jsem už hodně dlouho neviděl. Atmosféra města by se dala krájet. Právě ta temnota je důvod proč nedám plný počet. Mám rád přecijen krapet barevnější a pestřejší prostředí (jako např. Já, robot). Myšlenka tohoto kousku je vynikající,na konci jsem zůstal do slova a do písmene ohromen. Mrazivé atmosféře zde dost přidávají "podzemní" obyvatelé města, z kterých jde mráz po zádech, něco podobného jako mozkomorové. No a ten malej kluk s buřinkou, brrr. Nesmím zapomenout na Williama Hurta a Kiefer Sutherlanda, kteří své role po boku sexy dračice Jennifer Connelly odvedli na jedničku. Film bych šoupnul a taky šoupnu do šuplíku spolu s velikány typu Matrix, Island, Vanilkové nebe, Jakubův žebřík, Equilibrium, Gattaca. Prostě filmy, které mají velice netradiční a hlavně výbornou pointu, o které by se mělo přemýšlet po skončení filmu. Jen taková poznámka na konec, když by v reálu někdo skutečně usnul za volantem, tak nezastaví, nýbrž to někam napálí... To jen moje drobná neschoda s filmem :o) ()

Cejny

Mysteriózní a hodně dobré sci-fi. Trochu mi to připomíná svou tématikou nebo resp. světem Inception. Film sice občas působí zdlouhavě, ale napětí a finální vyvrcholení vás nenechá klidnými. ()

Firebug

Velmi ponuré, depresivní, temné a více než dobré sci-fi s úžasnými hereckými výkony. Alex Proyas měl velkou odvahu, když se pustil do tohoto projektu, z něhož stříká originalita (alespoň pro člověka, který moc nečte sci-fi literaturu) a dobré nápady na všechny strany a jehož rozpočet byl také určitě nemalý – přitom jde o film většinovým publikem poměrně špatně stravitelný. ()

hudryhudry

Sice absolutně nechápu, jakou má český název Smrtihlav souvislost s dějem tohoto filmu, přesto však shledávám, že ve mně toto promakané sci-fi zanechalo hluboký dojem a film mě dosti zaujal. Tak zaprvé, po tomto filmu můžu s klidem říct, že Země může být klidně placatá a že stát se z vteřiny na vteřinu z chudáka miliardářem také problém není. Vizuální orgie plné rostoucích mrakodrapů, vyskokých bílých alienů a stylizací do asi tak 40. let vytváří dojem geniálního filmu, přesto jsou tu však momenty, které mi malinko lezly krkem, například neustálé hledání bájné pláže, kde všichni byli a přitom vůbec nikde není a nikdo se po ní neshání. Postava J. Murdocha je hnědookým Rufusem Sewellem zahrána bez chybičky, i když je tu a tam malinko kamenný. William Hurt je typický detektiv, který jako by přišel z divokého západu. Vrcholem je však pro mě dokonalé herecké ztvárnění bláznivého psychiatra Kiferem Sutherlandem. V každém filmu, ve kterém jsem ho doposud viděl mi připomínal Jacka Bauera z 24 hodin. Zde však převádí úctyhodný herecký výkon nejen mimkou a kulhavou chůzí, ale hlavně celkovým vystupováním, přerývanou mluvou a působí trošku jako kryska s brejličkami. Pro mě nepříliš známý režisér Alex Proyas (i když Já robot jsem viděl asi před rokem :-D) se mi představil vskutku velkolepě a já mu to mohu skromně vrátit pouze v vyšším bodovém hodnocení ;-) ()

chef

Pekne úchylná depka so super atmosférou. Celé to ale nejak postráda hlbšie pokrytie hlavných postáv. 75% ()

luk.

Jako když se smíchá kniha Město a hvězdy od A. C. Clarka s Blade Runnerem troškou Matrixu a navrch se to stříkne Aronofskyho Fontánou. Tak takhle nějak to na mě působilo. I když se jedná o zajímavou podívanou celková chuť připomíná takový nějaký rozpačitý dortík, který je sice fajn, ale něco mu pořád chybí k tomu, aby si na něm člověk dokázal pochutnávat pravidelně. Proto 3*** a půlku 4* k tomu. ()

Rudinsky

Originálny nápad, noirovka ako zo šlabikára, dobrý dej a PEKNÁ hudba. Nemôžem si ale pomôcť, hlavného protagonistu vôbec nemusím a taktiež mi chýbala akási celistvosť a dotiahnutosť. ()

MilkyA

pre mna velmi nudny film, vsetko sa tu akoby pomalicky vlecie, zíva, i ked kupodivu tu nie je malo akcie...vlastne ma to vobec nezaujimalo, sice mam bizardnost rada, ale tato bola tak sediva, nebizardna a nevkusna, ze ma to po chvilke prestalo vobec bavit sa nad tym pozastavovat a skoncila som pri pozerani ako ludkovia tohto uboheho mestecka o 00:00..priklad pre mna az tak vo vsetkom priemerneho filmu, ze sa az nedal pozerat a zhrabol len dve hviezdy ()

hEmy_

Dostat se k tomuto filmu nebylo vůbec jednoduché. Příliš jsem netušil, do čeho jdu, ale výsledek mě velmi mile překvapil. V závěru mi běhal mráz po zádech. ()

Mistickzz

Pre mňa určite sklamanie, pretože som si od tohto filmu dosť sľuboval. Za prvé ma vôbec nenadchli herci, snáď s výnimkou Jennifer Connelly a za druhé mi prišiel Dark City ako film, ktorý sa proste tvári viac ako naozaj je. Alex Proyas nie je zlý filmár, čo dokázal aj pri iných filmoch. I tu vykresal skvelú a ponurnú atmosféru v temnom meste, no neviem. Nedokázal sa mi proste zalúbiť. Ale Proyas je mojím novým favoritom na sfilmovanie rebootu Batmana. ()

KoRner

Vizuálne temne nádherné, prehýrené nápadmi, ale na mňa až príliš chladné. Nedržal som palce ani jednej postave. Dobre no, pri tom malom okusovacom zmrdovi, som sa trochu bál ;-) ()

klukluka

Zatímco bez Třináctého patra bych se navždy obešel, Smrtihlava/ Dark City si chci pamatovat co nejdéle, a kdybych na něj náhodou zapomněl (nejspíš v důsledku všech těch sraček, co se mi všichni snaží neustále tlačit do hlavy - z toho důvodu už jsem se například odstřihnul od Facebooku, který mi nabízel tisíce slepých uliček a neustále mě nutil dělat a sledovat věci, které dělat a sledovat nechci), tak si ho chci jednou určitě pustit znovu. Bylo to výborný! Mám rád temný filmy, a co může být temnějšího, než permanentní život ve tmě..? Do toho krása Jennifer Connelly, její (?) sametový zpěv, tajemný výraz Rufuse Sewella, slizký charakter Kiefera Sutherlanda a zvláštní pochody, které někdo vysvětlí a obhájí... Výborný! ()

iXtr3m3

Dnes už pomaly zabudnuté áčkové béčko, ktoré malo tú smolu, že prichádzalo do povedomia spolu s Matrixom. U mňa osobne patrí do štvorice Matrix. 13th Floor, Existenz a Dark City. Technicky fantastické, myšlienka originálna a ten záver, tak to ma uzemnilo viac ako Matrix. V podstate Matrix bol najlepší, čo sa týka konzistencie, komplexnosti a veľkoleposti, ale čo sa týka WTF záveru, tak ho predčil každý z mnou spomínaných snímkov, ktoré žiaľ už nemali na to, aby mu konkurovali vo forme, k tomu sa blížil len Dark City. ()

purekritik

Velká paráda. Navzdory svým kvalitám poměrně neznámej snímek. No není skoro co vytknout. Velice originální dílko s nezaměnitelnou atmosférou. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)