Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

mis-ko

Chcelo by to ešte trocha "vyladiť", napriek tomu nám Proyas naservíroval ďalšiu temnú víziu budúcnosti, aj keď vlastne alternatívnej. Príbeh o manipulácii a hľadaní vlastnej (neexistujúcej) minulosti poteší každého milovníka sci-fi thrilleru. Alex Proyas - Prince of Darkness. ()

Krissty

Tento film není dokonalý, ale je v něm něco, co mě zaujalo a donutilo hltat každé slovo, každou událost a vzpomínku. Navíc mám ráda takovou temnou atmosféru a Alex Proyas v tomto ohledu prostě umí! Kiefer Sutherland byl pro mě hvězdou filmu, ale Rufus Sewell a Jennifer Connelly se mu svými hereckými výkony hodně blížili... Původně jsem dala 4*, ale pořád se mi honilo hlavou, co jsem to udělala za blbost? Takže měním na pět a potvrzuji, že se Smrtihlav stal mojí srdcovkou... Mimochodem, jestli Jenn fakt zpívala sama, tak má moc příjemný hlas! Jo a taky zbožňuju holohlavého Richarda O'Briena :) ()

MartinezZ

Temná retro sci-fi. Temná příběhem, temná dobou, ale především temná obrazem, což mi zavdávalo důvod k přesvědčení, že dívat se na film za denního světla nebyl tak úplně nejlepší nápad, ale což - zatáhnu žaluzie a odmyslím si vnější svět, včetně světla a zůstanu po tmě, po celé dvě hodiny, po celé dny a po celé noci, dost možná po celý život, můj či cizí... ~~~ Tak trochu Borgové Matrixem v Temném městě. Film nemá vůbec špatnou myšlenku, ale nevědět, že Matrix vyšel až za rok, bral bych Dark City jako sprostou a poněkud nepovedenou kopii. Jako předchůdce je to ale hodně zajímavé, efekty jsou poměrně povedené, ačkoliv jich je málo a díky neustálé tmě se tak povedlo zřejmě leccos skrýt. Trevor k tomu napsal sednoucí hudbu a tak je celkově s podivem, že se tohle objevilo pouze na DVD a ne i v kinech. ~~~ Působilo to sice poněkud levně, ale zapůsobilo. ~~~ A hele..., co to je tam za žaluziemi...? S... sv... světlo...?! ()

SaNcHeZ_cz

Tak tohle byla zase pecka. Alex Proyas prostě umí. Pokud je někdo zárukou až mrazivě chladné atmosféry je to právě on. Po naprosto parádní Vráně byla moje očekávání hodně vysoko, avšak Proyas je do detailu vyplnil. Silně atmosferická výpověď o tom, co dělá člověka člověkem. Rozhodně to není pro každého, ovšem kdo se naladí na linku ne nepodobnou pozdějšímu Matrixu, rozhodně zklamán nebude. A Trevor Jones svým dílem tyto pocity ještě umocní. ()

Ozo

Nevíte, kde je Shell Beach?“ „Myslím, že je to támhle. Sama tam mám namířeno. Chcete se přidat?“ Po pomalejším rozjezdu přichází první ladění a já si jsem najednou jist, že mám co do činění se skvělým snímkem. Nebo mi ten pocit jenom do hlavy vložili? Sám už nevím na čem jsem. Ponurá, temná atmosféra, tajemní mimozemšťané s fóbií z vody, moje oblíbenkyně Jennifer Connelly nejmladší, jakou jsem jí zatím měl možnost vidět, dokonalý Kiefer Sutherland a jeho potrhlý vědec, sympaťák Rufus Sewell a nakonec William Hurt v roli detektiva s mozkem. No řekněte, nezní to dobře? A všechno to dohromady spojuje město. TO MĚSTO. „Já jsem Anna. Jak se jmenujete vy?“ „John. John Murdoch.“ [Director's cut] ()

kareen

Tak trochu matrixovská zápletka navlečená do temného noirového kabátku. Atmosféra je opravdu depresivní, celý film se odehrává v noci a pokud vám vadí pomalejší tempo vyprávění, ani se do něj nepouštějte. Hlavní hrdina představuje dobře známý archetyp vyvoleného jedince, disponujícího zvláštními schopnostmi, který se pouští do boje s nadřazenou cizí rasou, ovládající město a jeho obyvatele. To všechno je sice moc zajímavé, ale k tomu aby se tento scifi kousek zařadil mezi takové majstrštyky jako jsou právě Matrix nebo Blade Runner mu chybí nějaké vyjímečné, zapamatovatelné scény, větší charisma a také mně docela ruší, když se musím často pozastavovat u nelogičností v ději. Nevadí mi, když tvůrce stvoří originální i když nereálný svět plný svých vlastních vnitřních zákonitostí, naopak jsem více než ochotna přijmout nová pravidla hry, ale v tom případě potřebuji alespoň přibližné vysvětlení jak to funguje. Dlouho jsem se rozhodovala mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a rozhodl až závěr, kdy to v jeden moment už už vypadalo na neotřele otevřené zakončení, ale po pár minutách z toho vyšel další happy end. Sice docela hezký, ale pro mně stejně zklamání. Takže asi tak. ()

Asgy

Perfektní námět, který ale není zpracovaný úplně tak jak bych si představoval. Ne, že by zde chyběla nějaká akce, nebo nějaká sexy kočka, ale k židli mě to prostě úplně nepřikovalo. To ale nemůžu říct o hudbě, která k ponuré atmosféře sedla parádně. Každopádně si časem dám repete a uvidím, protože něco do sebe tenhle film určitě má. ()

Praxis

Působivá psycho-depresivní noirová atmosféra filmu o jednom chlápkovi, kterému chtějí přišít vraždy prostitutek, ale nakonec vyjde najevo, že je to všechno úplně jinak. Město ponořené neustále ve tmě, k tomu banda zvláštních tvorů, kteří se vyžívají v přestavbě města, no popravdě na mě film zapůsobil, ale k dokonalosti tomu cosi chybělo. Proyas má určitě skvělé nápady jak ve vás vykouzlit depku i když máte chut skákat radostí. Tenhle film jakoby se hodil pro melancholické podzimní dny. 70% ()

Ridick

alex proyas je proste frajer. take vizualne precitenie ake ma on, no proste fantazia. pochmurna atmosfera a k tomu napinavy dej, co ja mozem viac chciet. 80% ()

Popluh

Alex Proyas je vizuální bůh kterému by z ruky měla zobat většina hollywoodských producentů tak jako to udělali bratři Wachowští ve svém průlomovém Matrixu, který je jen globálně rozšířenou a cyber-mytologičtější verzí Dark city, včetně občasného výrazného ladění vizuálu do zelena. Jedinou chybou Smrtihlava (ehm?) je celkem průhledný příběh, který v úvodu nabízí až silně Dickovskou atmosféru paranoii, aby se v závěru přehoupl do klasického eposu o vyvoleném (zdravíme Wachowsky bros.). Proyas režisér ale nabízí neuvěřitelnou smršť režijních nápadů a vychytávek a naprosto uvěřitelné a až velkolepé trikové pasáže. Rufus Sewell je v hlavní roli snaživý a fajn, ale ani tak se mu nedaří zastřít že ho s přehledem přehrávají všichni jeho herečtí parťáci, od Williama Hurta přes Kiefera Sutherlanda až po Jennifer Connelly. 85 % ()

PKD

Nechápu, proč to tady neustále někdo srovnává s Matrixem???? Tento provokativní a vysoce imaginativní snímek je sakra na hony vzdálen pseudofilosofické M.trilogii, geniální Animatrix v to, nepočítám (která je zase sama o sobě jen bohapustou vykrádačkou děl P.K.Dicka) s Jedním, Hajajou a Trojicí. Jeden z nejoriginálnějších a obávám se, že i do budoucna nejlepších Proyasových filmů vůbec. Jelikož já v podobném světě ´´žiji´´ už od narození, tak mi vůbec nikdy nepřišel nějak kór depresivní apod. Snad s vyjímkou smrti (ta mi vždy bude vaditi) det.Bumsteada. Spíše silně a akutně...melancholický. To je to pravé slovo. Geniálně umístěné v jakémsi bezčasí, kdy prostě nevíme, kdy ti extraterestriálové lidi ze Země unesli, byť je vizuál pevně stylizován do let 50tých a jehož koncepce a samotný příběh, vybízí ke spoustě otázek a i když nenabízí skoro žádné odpovědi (což se krásně vymstilo nejpřeceňovanějšímu rež. 21.st, v Prometheovi) , tak to v tomto př. vůbec nevadí. Což je další přidaná hodnota. Vylaďovací mašina a s tím spojené měnící se město, je samoz. supr kůl, to bez debat. Nedovedu si představiti prequel či sequel či remake. Možná tv s. od Netflixu, ale musel by to dělati Proyas. To, že k tomu zatím nedošlo, považuji za zázrak a doufám, že jsem to tímto nepřivolal. Závěrečný vylaďovací souboj myslí (doslova) sice trochu kazí celkový atmosférický dojem (něco, co se též vytýkalo v podobném př. Blade Runnerovi), ale za celkový zážitek to Proyasovi klidně odpustím. Hudba od T. Jonese (mj. Boormanův Excalibur) je sice poněkud nenápadná, ale samostatný poslech ost stojí za to. K obsazení není nižádných výhrad. Snad se jen shoduji s recenzentem tehdejší Ikarie, že Kiefer Sutherland (jinak nic proti němu) se jako snad jediný, moc nehodí do celkové koncepce tohoto vskutku originálního (něco, co dnešní tzv.filmaři považují snad za sprosté slovo) filmu a jeho postava je tak nějak do počtu i navzdory faktu, že je dosti v rámci příběhového skeletu, významná. Též před těmi 22 lety potěšila přítomnost australského herce Bruce Spence, kterého si pamětníci/šediváci vybaví např. z Mad Maxe 2 a 3.;-) P.s. docela děsivé je to ufounské dítě (stylizované svým kloboučkem a oblekem do dospělého jedince svého druhu), co rádo kouše...zmetek jeden. Je na něm (za)jímavé i to, že je v tomto filmu jediné. Že by tím Proyas něco chtěl naznačiti...? P.p.s. esli někomu samotné (dark) city silně zavání the Wránou, tak se s tím musí poprati sám, hehe. Já to beru jako takový rež. podpis.;-) ()

jondzavid

Tak dal som si to po tretí krát a som stále maximálne spokojný. Film pre mňa nie je len bežným sci-fi, ale je to comiksovo mixnutá film noir sci-fi s romantickým nádychom. Tá úžasne temná atmosféra, famózni herci (okrem slušného R.Sewella excelujú Jennifer Connelly v bluevelvetovskej úlohe, detektív Williama Hurta a najmä doktor v bezchybnom prevedení Kiefera Sutherlanda) a prostý no zároveň silný príbeh. Zaujala ma aj hudobná zložka, naopak niektoré efekty sú slabšie. Celkovo tento nedocenený klenot zaraďujem medzi svoje najobľúbenejšie scifi filmy a určite ho ´´vylaďím´´ ešte zopárkrát. ()

numi

Právě na Smrtihlavovi se bratři Wachowští učili, jak správně zachytit ponurou atmosféru ve své trilogii Matrix. Myšlenku z něj také proměnili v hlavní myšlenku celé své trilogie a spousta myšlenek (např. "přelaďování") a scén vám bude při sledování obou filmů připadat hodně podobných (např. závěrečný souboj ve vzduchu). Máme tady "týpka", který je jiný než ostatní a dokáže věci, které jiní nedokáží. A hlavně ví, že něco není v pořádku. Chybí jen běžící kód, efektní souboje a ještě efektnější zpomalovačky. Nebýt tohoto snímku, tak Matrix vůbec nevznikl. A nebýt několika logických nedostatků ve scénáři, tak by Matrix svého předchůdce ani nepřerostl. PS: Musím ještě pochválit výborného Kiefera Sutherland a medový hlas Jennifer Connelly. [leden 2006] ()

raimi

Nádherně temná vizuální perla. Výborně obsazená černočerná lahůdka, Kiefer Sutherland v roli dr. Schrebera je naprosto fantastický. ()

blackrain

Z filmu sálá taková atmosféra, že když si na ni jen vzpomenu, tak mě mrazí v zádech. Na svou dobu musel být film opravdu hodně originální. Jen škoda, že už jsem podobných filmů viděla víc. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)