Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

fraktal

Pro mne slabší 4 - neb film už je přeci jen poněkud starší a navic krom atmosféry nemá moc nabídnout. Ocenil bych možná více psychologie, hloubky postav, příp. trošku "reálií" kolem oněch cizinců (chviličku lítaj, pak zas padaj a jsou srandovně slabí...) ()

Torgal

Vizuálne neskutočne podmanivý a atmosférický výlet do depresívneho sveta, kde slnko nesvieti. Námet filmu je veľmi originálny (a tak trochu Matrixovský), hoci jeho rozvinutie mohlo byť ešte pôsobivejšie - miestami som sa neubránil závanom nudy. Záverečné odhalenia a katarzia príbehu každopádne stoja za to. Medzi ďalšie výrazné plusy patrí kvalitné herecké obsadenie, triky, ktoré za roky od premiéry zostarli len minimálne a úžasný hlavný hudobný motív. Škoda, že takéto depresívne filmy nedokážem plne doceniť, inak by mohlo byť hodnotenie ešte o kúsok lepšie. 8-/10 ()

Kingjiri

Vizuálně hodně slušný, stejně tak i temná, depresivní atmosféra stála za to. I když je fakt, že mi ta věčná tma místy docela začínala lézt na nervy, ale to vylepšil sympatický konec. Ústřední nápad byl dobrý, jenom podaný trochu zvláštním způsobem. Určitě by si film zasloužil více akce, takhle to byla spíš jen taková detektivka. Herci byli v pohodě, jen Sutherlandův výkon (nebo spíš jeho přerušovaná mluva) mě místy iritoval. Rozhodně lepší, než Proyasova Vrána. Znovu to však vidět nemusím, takže dávám tři silnější hvězdy. ()

cogi

Příběh, napětí, efekty .. všechno perfektní. Tenhle snímek řadím do typů filmů značky: TO MUSÍTE VIDĚT, JE TO ORIGINÁLNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... jinak mi přijde, že se tvůrci inspirovali sérii knížek noční strana od Simon R. Greena ()

pepa3rd

Vynikající temné sci-fi, které ovšem opravdu vynikne až v režizérském sestřihu, který na rozdíl od standardní vezre, neprozradí rozuzlení hned v počátku, ale nechá nás odhalovat tajemství podstaty světa ponořeného do temnoty po kapkách až do samého konce. Doporučuji na původní verzi zapomenout. Director's cut není jen o přidaném obsahu, ale o změněném vyznění celého filmu. 85 % ()

hribisko

sebeurčení..sebepoznání..seberealizace..sebereflexe......sebepopření......sebevražda. Do toho žádnému cizinci nic není, já jim do toho jejich tuningu taky nekecám. ()

Killingjoke

Matrixovský svět říznuty tím nejtemnějším noirem, jaký si dokážete představit. Když jsem tenhle film viděl kdysi poprvé, absolutně mě pohltil svou dávkou deprese, chytrého příběhu a perfektně napsaných postav. Alex Proyas se po mnou milované Vráně vrátil do podobných kulis, jenž jsou tentokrát umístěny do Temného města, kdesi v nekonečném vesmíru, města ve kterém tajemná mimozemská civilizace zkouší poznat podstatu lidské duše. Plusem příběhu je detektivní linie a postupné odhalování kostiček tajemství, které tak místy nenechají diváka ani dýchat... Tohle je sci-fi jaké mám rád. Mimo skvělé režie Alexe Proyase zaujme Rufus Sewell v hlavní roli "vyvoleného" Johna Murdocka, William Hurt jako pochybovačný detektiv Bumstead či Kiefer Sutherland v roli kontroverzního doktora Schrebera. A pakliže jsem zmiňoval, že film má noirovou atmosféru, nesmí chybět ani její základní stavební kámen v podobě femme fatale, kterou si zde střihla krásná Jennifer Connelly, jenž však tentokrát hlavního hrdinu nevede k vlastní záhubě, ale spíš představuje záblesk světla na konci temného tunelu. V neposlední řadě musím zmínit skvěle sugestivní hudbu Trevora Jonese... Nevím, zda byla přiznaná inspirace Matrixu tímto filmem, přesto právě první Matrix film v mnohém připomíná. A přesto, že mám oba filmy hodně rád, tak nějak podvědomě tíhnu právě k Temnému městu (český název "Smrtihlav" vůbec nechápu), možná právě pro jeho temnou a depresivní noir atmosféru... ()

FanKalEl

Čakal som omnoho viac potom čo som videl trailer, ale nevadí má to aj svoje svetlé stránky a oplatí sa to aspoň raz pozrieť. Od začiatku to upúta ale neskôr je celá polovica stopáže poloprázdna a menej zaujímavá. Pri posledných 40 minútach má film dobre našľapnuté ale to finále nie je bohviečo. Celkovo film je originálny a má super atmosféru ale chýbajú mu detaily a väčšia pútavosť. (70%) ()

Ondr@932

Temný sci-fi s originálním příběhem, dobrými zvraty, slušným napětím. Škoda, že někdy to působí moc zdlouhavě a roztahaně. Jinak by to totiž bylo za 5 hvězd. 80% ()

Perth

Bizarní a geniální urbanistický svět i povedené (a na svou dobu unikátní) nápady pro pozadí děje jsou zárukou dobré podívané, bohužel to je všechno co může Dark City nabídnout. Děj je plochý, strangers jsou groteskně komičtí a hlavně návaznost scén snad musela být svěřena malému dítěti s nůžkami, kinofilmem a lepící páskou v ruce. Silně nevyužitý potenciál - hodnotím jako lehce nadprůměrné béčko. ()

Corbinian

Proyas je jeden z těch hodně ujetých lidí, jehož filmy mají jedinečný styl a nezaměnitelnou stopu. Skutečně není lepší slovní spojení, které by vyjadřovalo můj pocit nad tímhle projektem, než fantaskně bizarní. Podobný pocit jako když člověk sleduje Metropolis, jenž se stal autorům zjevně velkou inspirací. Bizarnost, která chvílemi přechází v mrazivou hrůzostrašnost je v Metropolis sice daleko více zjevná, ale to hlavně díky tomu, že film je němý. A ať si říká kdo chce co chce, němé filmy umí být někdy hodně děsivé. Nicméně temná a stylová atmosféra je v Dark City cítit od první scény až dokonce. Celý film je k tomu ještě okořeněn několika prvky a nápadně podobnými scénami z Truman show (nedivil bych se kdyby autoři našli inspiraci i tady.) Jako celek to pak působí jako obstojná studnice nápadů pro Matrix, to jistě. Bohužel mylšenky, které rozvíjí Matrix a dělá ho to naprosto geniální jsou nakonec trochu upozaděny a místo nich se první mysteriózní polovina filmu přehoupne do levného cheesy sci-fi dojezdu. I tak si ale film po celou dobu dokáže udržet slušné tempo a můžu s klidem říct, že jsem se ani na chvíli nenudil. A to samozřejmě i díky Jennifer Connely, pro kterou jsem měl od jakživa slabost. Škoda jen, že se zde nakonec neobjevila i Vera Farmiga, která by sem s jejíma snovýma blankytně modrýma očima a přirozenou krásou dokonale zapadla. |75%| ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 11): Dark City je z těch filmů, které vás napoprvé ohromí a napodruhé uspí. Celá narace závisí na hlavním twistu, a jakmile dojde k odhalení, dochází zároveň i k smrti filmu. Závěrečných asi 30 minut pak je jen zbytečným přívěškem jinak výborného atmosférického torza, inspirovaného mimojiné německým expresionismem (ve stylu Langa a Murnaua), M.C. Escherem a klasikami film-noir. Rufus Sewell je hodně mimo ve své roli klaďase (jako Obergruppenfuhrer John Smith v The Man in the High Castle je tak o 1000 procent lepší). Jennifer Conelly jako jeho manželka je potom až překvapivě dobré Eye Candy, přičemž její dvě smyslná taneční vystoupení patří k highlightům filmu. Kiefer Sutherland v tom filmu je, to je asi tak vše. Do twistu hodnotím 5/5, poté 2/5, celkově tedy za slabší 4 hvězdy. ()

Razzor_82

"Vylaďování může začít." Ovládání lidské mysli mimozemskou civilizací. Pozměněná paměť, která vede k lidskému zmaru. Matoucí začátek, který drží skvěle divákovu pozornost. Děj se pomalu odkrývá v nikdy nekončící noci a naskýtá různá odhalení. Některá složitost ale nevede k pochopení. Gotická  atmosféra a velká porce deprese. Dobré herecké obsazení. Rufus Sewell a  Kiefer Sutherland jsou do svých hereckých rolí výborní.  8/10 ()

Urukhaj98

Smrtihlav působí jako celovečerní epizoda Krajních mezí. Vypadá trochu televizně (tj. levně), na druhou stranu je vizuál dostatečně zajímavý a příběh začíná jako mysteriózní krimi a končí jako pořádný mindfuck z ranku Matrixu. Příjemná sci-fi jednohubka. 8/10 ()

Vabr

Tolikrát jsem viděl někoho o filmu psát, jak je strhující a jeho tempo je nezastavitelné. Velice často to neplatí, avšak Smrtihlav má skutečně tempo k nezastavení. Od první minuty nás uvede do temného města a jede a šlape to jako hodinky. Je v pozadí nabytý soundtrackem, což na rychlém sledu událostí taktéž přidává plusové body a rozhodně se ve filmu nevyskytuje ani jedna pomalá nebo zdlouhavá scéna. Vše má své opodstatnění a jedná se taktéž za dlouhou dobu o film, který je opravdu originální a neokoukaný, takže sami jste překvapení a v očekávání, co přijde. Je to tajemné, rychlé a navíc se skvělou myšlenkou, o které jsem pak do konce filmu uvažoval stejně tak jako hrdinové. Boss fight je tedy CGI mess, ale jinak moc oceňuji inspiraci Metropolisem. Vyhodnocení: Scéna z Requiemu za sen, kde Jennifer Connelly stojí taktéž na molu, se musí rozhodně inspirovat scénou z tohoto filmu ()

Ingwio

Celý film ponorený do tmy, vyvolávajúcej temnú depresívnu atmosféru, skvelá kamera, množstvo namakaných trikov, priliehavá hudba, maximálne našlapaný úvod. To sú plusy. Zvyšok filmu sa odohráva v oveľa pokojnekšom duchu, avšak práve vtýchto pasážach necháva Proyas deptať diváka až na maximum temnou atmosférou. To je príjemné konštatovanie. Záver filmu, kedy by malo všetko gradovať a mať spád, mi prišiel trošku mimo. Proste som neveril tomu čo sa dialo medzi Johnom a tým záporákom. Pre mňa mínus. Škoda. Trištvrte filmu je fakt paráda. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)