mm13

Viac by som ocenil, keby to natočili v duchu talianskeho neorealizmu, koniec koncov je to ale americká história, tak nech si ju točia "po americky". Výsledkom je takto síce "len" film natočený na základe skutočných udalostí, nie ich rekonštrukcia, nutné však podotknúť, že film nadmieru vydarený. Pri mnohých scenách som si prial, aby som mohol písať o tom, aké je to všetko za vlasy pritiahnuté, hlúpe a ako málo sme sa dozvedeli o pohnútkach Gertrudy Baniszewskej, aké je to neskutočné. Ale ono sa to stalo, výpovede sú doslova citované a človek je často presne taký - iracionálny, citovo vyprahlý primitív, môžeš sa len klamať, že do neho vidíš. Štyri silné hviezdičky potom okrem výkonu (i keď až príliš peknučkej - preto ten povzdych v úvode komentu) Ellen Page stvrdzuje finále, ktoré sa s divákom nepekne, ale o to pôsobivejšie pohrá a nasadí celej tejto strašidelnosti korunu. ()

oLí

Čas od času se vyplatí pustit si film, o kterém člověk vůbec nic neví. Když jsem si včera na disku tenhle snímek našel, šel jsem do toho s tím, že se jedná o nějakou akční kriminálku. Zezačátku mě zaujalo pěkně stylizované prostředí americkýho vidlákova šedesátých let a pak už jsem jen čuměl, kudy se to příběh ubírá. Mnohokrát jsem si během sledování říkal věci, které v komentáři zmiňuje Rob Roy ( jen s tím rozdílem, že mě to s emocemi docela zacuchalo ), kdyby se ještě víc přitlačilo na pilu, tak v tomto případě bych zobrazované násilí jako samoúčelné asi nevnímal, toť ke kritice. Po dokoukání jsem váhal mezi 4-5, tak jsem si nechal den na uležení, ale pocit zůstává stejnej. I přes nějaký ty mouchy ale dávám pět z toho důvodu, že se mi při sledování několikrát orosilo celý čelo a hýždě stáhly tak moc, že jsem měl chvíli levou půlku napravo a pravou nalevo. [9/10 květen 2010] ()

Kimon

Velmi emotivní, krutý a depresivní snímek, kterému přiděluji velkou hvězdičku značící naprostou nevhodnost pro děti, či dospělé citlivé jedince. Rozdýchával jsem se na konci tak, jako doposud u žádného jiného dramatu. Spojení slov krutost a děti mi vždy nahání hrůzu. Ostatně jako každému psychicky zdravému člověku. Vědomí, že tento příběh se kdysi skutečně stal umocňuje celkový prožitek. Je neuvěřitelné, jaké lidské zrůdy mohou mezi námi žít, a je neuvěřitelné, kolik lhostejnosti a krutosti může být i mezi dětmi. Nedokážu pochopit jednání rodičů, že mohou svěřit své děti dlouhodobě do péče člověka, o kterém naprosto nic neví. Nedokážu pochopit, že když už to udělají, že se alespoň nesnaží pravidelně s nimi spojit telefonem a přesvědčit se, jak se jim daří. A nakonec nedokážu pochopit i to, že po krutém osudu své starší dcery opět dávají do péče svou druhou, mladší dceru, do rukou cizích lidí. Někteří lidé si prostě nezaslouží být rodiči, nezaslouží si reprodukci. Měla by jim být odňata Bohem či chirurgem. Jistý uživatel zde na ČSFD srovnává tento dramatický snímek s historickým dramatem Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice. V jistém smyslu s tím souhlasím, přestože se oba snímky zařazují každý do jiné kategorie žánru. I zde se jedná o těžký zásah do divákovy chvilkové psychické vyrovnanosti. Americký zločin je film, který má emocionálně velmi silný námět, ale řemeslným zpracováním bych jej zařadil mezi běžný průměr. Přesto právě pro ten silný emotivní náboj si dovoluji mu dát plný počet hvězdiček. ()

Morholt

Často si stěžuji, že mě ten či onen film nevtáhl do děje. V tomto případě jsem do něj nechtěl, ale byl jsem vtáhntu, ačkoliv jsem se zuby nehty bránil. Otřesné v tom nejhlubším slova smyslu a zároveň záležitost spadající do škatulky "Už nikdy se na to nepodívám". Catherin Keenar mě bude strašit ještě dlouhou dobu. 90% ()

Khalesi

Vlna pohoršenia, ktorú tento film vyvolal je pochopiteľná, menej pochopiteľná je však skutočnosť, že toto sa deje miliardám zvierat, je to každodenná realita, ktorá už ale také pohoršenie nevyvoláva. Prečo? Násilie, týranie či obmedzovanie slobody je rovnako zlé, nech už sa deje komukoľvek. Kedy to svet pochopí? Podstatné nie je len to, čo robíme všetkým na očiach, ale hlavne to, čo robíme keď sa nikto nedíva! ()

Katullka

Byla jsem na hraně, jestli 4 nebo 5. Tento film má dějově určitě na 5. Dostalo mě to, zírala jsem, kroutila se na gauči a byla z toho paf. Ale po technické stránce jsem měla pocit, že je to spíše tv film. Kamera byla někdy fakt příšerná a statikou díru do světa neuděláte. Z téhle stránky to nevytrhlo, takže dávám 4. ()

Handle

Tenhle snímek je přesně to, co radši nevyhledávám, protože mi podobné věci nedělají dobře. Případ jsem doposud neznal a je to fakt hrozný. Samozřejmě se jedná o velmi silný film při kterém se budete cítit hrozně a zcela jistě s Vámi zamává. I když mi to tedy žádný pozitivní pocity nepřineslo, tak se ale v podstatě nedá co vytknout. Hlavně se mi líbilo, že film nepřehrával, což v pohodě mohl (vzhledem k takové látce, kterou si vybral). Sice je patetický, ale mohl by být ještě víc. A brutality tam bylo taky tak akorát a zrežírovaná byla výborně (scéna s lahví). Avšak největším plusem je samozřejmě Ellen Page - co ta holka předvedla je neuvěřitelný a řekl bych že i hodně nedoceněný. Takže vzhledem k tomu, že si neumím představit takovýhle námět v lepším zpracováním a pro mě se šlo tou správnou cestou, tak mu dám plný počet... ()

Listeroman

(omlouvám se za případný spoiler) Je to jeden z těch filmů u kterých si více než samotného snímku vychutnáváte příběh. Né, že bych si zrovna American Crime vychutnával... to rozhodně ne. O tomto případu jsme dřív neslyšel a abych řekl pravdu možná to bylo dobře. Film jsem si pouštěl v pozdních hodinách a když jsem usínal v hlavě se mi neustále točily vzpomínky na milou paní Gertrudu. Chápu, že existují desítky dalších podobných případů, ale vzhledem k tomu, že holka nebyla ani její vlastní, určitě vyčnívá nad ostatními. ()

ScarPoul

Nepamätám si kedy som bol tak znechutený že som mal chuť film vypnúť. Našťastie som ho dopozeral a hneď mu aj prináleží status najlepšieho rozboru kriminálneho prípadu aký bol kedy sfilmovaný. Haver necháva charaktrery pomaly plinúť a mi sa stotožnujeme hlavne z dvoma hlavnými predstaviteľkami Keenerovou a Page, ktoré obidve doslova súťažia o podanie čo možno najlepšieho výkonu a obidvom sa to neskutočne darí. Keenerovú postavu doslova nenávidíte a Page tak ľutujete. Naozaj. Pri niektorých scénach mi od zúfalstva doslova vyhŕkli slzy a najdôležitejšie je povedať že tento film mohol ukázať omnoho viacej násilia ale neukázal. aj keď to čo ukázal mi bude dlho rezonovať v pamäti. Dôležité je povedať že scény týrania sú brané s pohľadu kamery alebo na tváre zúčastnených alebo Sylvie. Všetky prvky počnúc hudbou a strihom a hereckými výkonmi a tiež réžiou robia s tohoto snímku neskutočne silný zážitok , ktorý budete mať nutkanie vypnúť ale rozhodne to nerobte. zážitok aj keď taký hrozný bude o to väčší. Vedľajšie postavy nehrajú nejakú dôležitú úlohu napríklad taký Franco tam má len tri scény ale o to viac vynikne konflikt a neviem načo toľko píšem pretože sa rozhodne jedná o jeden z najlepších a najsilnejších zážitkov pre mňa tohoto roku. Plus scénar je doslova prešpikovaný pamätnými vetami s ktorých najsilnejšia a najlepšia je rozhodne posledná. Page je bohyňa. ()

maseer2

brrr... pořád mě z toho mrazí v zádech.. výborný film, na kterém je nejvíce zarážející to, že je podle skutečné události.. Ellen Page stejně jako v Juno skvělá a navíc příjemná stopáž.. 5* :) ()

PROROK14

Smutný príbeh o týranom dievčati. Film si vypracuje celkom slušnú depresívnu atmosféru a počas priebehu nenudí, vlastne ani nie je kedy. ()

rawen

Krutý film o lidské krutosti - v půlce mě přepadly pochybnosti, jestli má vůbec smysl něco takového ještě točit - ale teď vím že má. Po formální stránce nelze nic vytknout, po stránce obsahové režiséra proklínám za smutný "twist" ke konci, který mě dost vzal. Síla... 8.5/10 PS: už dlouho mě film nezasáhl tak, že bych o něm přemýšlel ještě druhý den ráno, sugestivnost snímku je opravdu vysoká... ()

BoPo

Kolektívna vina. Strata súdnosti. Strach z trestu. Nezáujem. Toto všetko bolo súčasťou tejto udalosti. To čo sa stalo je kruté, no film vo mne nedokázal vyvolať nič adekvátne. ()

Martinibaby

Až neskutečně přesvědčivé svědectví o tom, jaká zvěrstva se mohou dít za zavřenými dveřmi (třeba i u sousedů) a před kterými se často zavírají oči, protože přece 'It's best to stay out of it..' no ne? Dokud za to někdo nezaplatí životem. Naprosto vynikající herecké výkony (hlavně Ellen a Catherine, ale i ty sadistické pohledy kolem-postávajících dětí byly až moc uvěřitelné), skutečná událost, velmi silné scény. Rozhodně stojí za shlédnutí a donutí člověka se zamyslet, nad čím příště přivře oči. ()

Terva

Tento film byl natočen podle skutečných událostí kolem případu "Baniszewski v. The state of Indiana" z roku 1966. Svědecké výpovědi jsou skutečné. Vztek, zloba, nenávist, lhostejnost a další úžasné lidské vlastnosti, na které si jen vzpomenete, nás doprovodí skrze celý tento snímek. Pláč a smutek ve vás určitě vyvolá příběh dívky jménem Sylvie Likens ( Ellen Page ). ()

JohnCZ

American Crime rozhodně není snímek pro slabé povahy. Ne že by byl nějak brutální, to není skoro vůbec (možná až zbytečně málo). Spíše je to humus z psychické stránky a věřte mi, že i přes kratší stopáž je film místy nesnesitelně dlouhý a teď nemyslím z pohledu zábavnosti, ale co se týče pocitů. Je to neustávající dusno a naprostá bezmoc, která z filmu sálá. Ellen Page předvádí perfektní herecký výkon a Catherine Keener je rovněž v roli psychopatické matky perfektní. Zaráží mě fakt jedna věc: to vážně NIKDO po celou dobu nehnul brvou, aby se tomu činu nějak zabránilo? Normálně bych to svedl na dementní scénář, ale vzhledem k tomu že je to snímek natočený (vcelku věrně) podle skutečné události z roku 1965, nedokážu chování zainteresovaných lidí pochopit. Střílet, bez milosti! ()

jahol

Tak z tohohle se budu nějakou dobu sbírat! Strhující esence hrůzy, co dokáže duševně nemocný člověk a jak bezbranná může být jeho oběť pro strach, nezájem nebo něco dalšího zrůdného (a co vlastně?) v jiných. Ellen Page je samozřejmě opět skvělá, ale tady, na rozdíl od Juno, vůbec nemáte čas si tohle říci - ještě dneska, den po shlédnutí filmu se klepu... Jestliže v podstatě u všech velkých filmových zážitků, včetně thrillerů a vypjatých dramat, máte tendenci si vybírat a připomínat nejlepší záběry, tady budete rádi, když vám slábnoucí paměť konečně dovolí na detaily pozapomenout. Ale přesto má rozhodně cenu ten film vidět, pokud se na to cítíte.. pokud chcete vidět na vlastní oči, jak to asi mohlo vypadat v kauze Kuřim, ta podobnost je až zarážející..v řadě ohledů... ()

Ajinka126

Krásně zpracovaný příbeh lidské bestiality. Kvůli tomu, že byli lidi úmyslně slepí, chladní a násilní muselo zemřít nevinné děvče. A to fakt šíleným způsobem. Filmové zpracování ale bylo skvostné. A Ellen Page v hlavní roli byla neuvěřitelně správná volba. Její drobná postava a neuvěřitelná sensibilita mě nutila uvěřit, že trest smrti je někdy jediná cesta (myslím pro Gertrudu). A to jsem zásadně proti.Paráda. Jen nechápu, jak mohla její sestra dělat, že se nic neděje :(, to nepochopím. ()