Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

eXavera

Co na to říct - jakými slovy nahradit profláknuté označení "dokonalé" ? Mimochodem, doporučuji všem, kteří si myslí, že S.King = horor. ()

HuDiator

Veľmi dobrý film , pekný scenár , zaujímal ma hneďˇod začiatku ale myslím ,že zelená míľa je o niečo lepšia . ()

Mr.Roman

Až tak strašne moc nadšený ako väčšina z vás som z tohto filmu nebol, no plné hodnotenie si iste zaslúži. ..................................... Tak po druhom dopozeraní v orig. znení prehodnocujem svoje predošlé tvrdenie, lebo tento film si to ozaj zaslúži hlavne tým, že dokáže zaujať a ohúriť ozaj každého, čo ho vlastne dostalo na absolútnu špicu :) ()

gidzitka

Věnováno budoucím filmařům: Tak tedy představte si následující recept na žůžo film: 1) vezmeme příběh s postupně gradujícím dějem, který bude diváka tahat za nos- jednou dolů k jeho bránici, hned zas nahoru k slzným váčkům.(nápověda: něco, co vás dojme i ve čtyřiceti jako ve dvanácti "Hrabě Monte Christo"); 2) nezapomeneme jej okořenit: a) humorem ( "Jsem chlápek, co všechno sežene... Když se mě Andy Dufresne roku 1949 zeptal, zda bych mu do vězení nemohl opatřit Ritu Hayworthovou, řek´ jsem jen: Hmm, to půjde." ); b) záporáky ( "Věřím v disciplínu a Bibli. Zde se vám dostane obojího." ); c) dobrými vedlejšími postavami (Brooks, Haywood, Mr. Rock´en´roll); 3) a na závěr dosolíme, tedy zainteresujeme dobré a charismatické herce, zejména na hlavních postech: Tedy lidi, kteří nejen dobře vypadaj, ale umí i hrát. Lidi, kterým nevadí, že jejich ciferník nebude v každým záběru jako ze žurnálu, když se jedná o příběh z vězení (že Cruisi, Knightley, Holmes, Gruffunde, Bloome?). Lidem, kteří budou sloužit příběhu, a nikoliv příběh jim pro vylepšení vlastní image (no, že by opět Cruise?:)). A když se toto všechno podaří ukočírovat, pak dostaneme ten žůžo film. Doufám, že ještě někdy vznikne snímek podobně kvalitní a univerzální. Doufám, že někdy někdo napíše povídku, která by se těm Kingovým aspoň trochu přiblížila. Doufám... ()

Pavel_Pan

Jedná se o velmi dobrý film. Ale na první místo v žebříčku dosáhl jen díky kompilací sympatií všech skupin. Věčné, reálně neuchopitelné téma oslovující většinu, alespoň přeneseným prožitkem. ()

-Cobra-

Film plný života a naděje, kterou vám nemůžou vzít. Po skončení závěrečných titulků jsem dojetím a pocitem zadostiučení ani nedýchal a s čistým svědomím můžu říct, že jsem neviděl lepší filmový konec. Mráz mi běhá po zádech ještě teď. ()

matoPXB

Fantastický snímok. Darabont mi vyrazil dych. Dráma z Shawsanskej veznice je snímkom, ktorý ma prekvapil,dojal, rozosmial a zanechal vo mne časť svojej jedinečnosti. Toto dielo som si musel zohnať na DVD a mať ho vždy po ruke, pretože je to veľdielo . ()

morfeus.fs

O kvalitách tohohle filmu celkem obstojně vypovídá hodnocení a umístění v žebříčcích, takže netřeba o nich mluvit. Mě oslovili všechny z nich (příběh, scénář, herci, kamera, ...), nejvíc ale ta atmosféra, jakou dokázal Frank Darabont vykreslit. Jako kdybych tam byl. Jak při těch „pěknejch“ scénách (střecha,...) tak při těch „hnusnejch“ (to se mi pocitově opravdu nelíbilo- a to byl záměr). Prostě film, co dokáže intenzivně zapůsobit. Každej by to měl vidět. ()

hackstolle

Těžko najít slova z této galaxie. Ale zkusím to: úchvatné, odvážné, emotivní, podivuhodné, oslovující, prostě jedním slovem DOKONALÉ. ()

Davisek

Opravdu jeden z nejlepších kousků v historii kinematografie. Na tento film se můžete dívat znova a znova a vůbec neomrzí. Škoda, že ve stejném roce vznikl Forest Gump, který Shawshanku vyfoukl Oscary. ()

Wolfenzi

Je to zajímavý, jak jsou filmy z vězení úspěšný v topu. Shawsank, Zelená Míle a vlastně i Přelet. Nevím jestli je tohle opravdu nejlepší film všech dob, ale určitě patří mezi hrstku těch který by se u to mohly ucházet. ()

Joe16210

Bezchybný film, který zaujme především zpracováním... Ne nadarmo kraluje dlouhodobě žebříčkům oblíbenosti nejen zde na ČSFD, ale také jinde. Od příběhu, přes obsazení až po zpracování. Ta kvalita z toho jde opravdu poznat. A pokaždé, když film vidím, tak si postesknu, že ani Vladimír Dlouhý, ani Antonín Molčík, kteří v českém dabingu propůjčili své hlasy Andymu a Redovi, si již nic nenadabují. Nejen takové hlasy prostě v českém dabingu dnes chybí. ()

boombang

Mistrovské dílo o člověku, který se nikdy nevzdal. Tak dlouho jím opovrhovali, vysmívali se mu, využívali ho, zastrašovali a trestali, až s nimi dokonale vyběhl. Celý film postupně graduje a na konci divákovi úplně vyrazí dech a připomene mu starou známou (i když klišovitou) pravdu o tom, že naděje umírá poslední. ()

Lennie

Dokud jsem tento film neviděla, podle obsahu jsem nemohla uvěřit, že to může být lepší než tolik opěvovaný Forrest Gump. Po shlédnutí se ale Vykoupení zařadilo mezi mé oblíbené filmy. Je to totiž snímek přímo nabitý emocemi. Navíc už od začátku si člověk přeje, aby to dopadlo dobře, podvědomě ale věří, že hlavnímu hrdinovi osud přát nebude. Tím větší je pak překvapení při grandióznm závěru. ()

Katte

Naděje a boj za svobodu. Když někoho zavřou za něco co nejspíš neudělal tak je to smůla. Horší je že když chcete svou nevinu dokázat, tak Vám hází klacky pod nohy, nakonec Vám nezbude než vzít veškerou naději a doufat. Film je vskutku nádherný, dějově, herecky a navíc s úchvatným hudebním podkreslením. ()

HarlanWade

Nádherný příběh o naději a přátelství, který Frank Darabont zvěčnil v pro mě osobně nejlepším filmu všech dob. Bezchybná režie, bezchybní herci, zkrátka a jednoduše bezchybné úplně všechno. Od falešného obvinění, přes seznamování ve věznici, až po závěrečný, nejkrásnější emocionální zážitek. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont