Závrať

• Francie Vertige (více)

Skupina přátel se rozhodne navštívit terén, který byl pro veřejnost uzavřen. Stezky se nacházejí vysoko v horách. Je tu však ještě něco nebezpečnějšího než samotný výstup. Skupinka zjistí, že v horách nejsou sami. Dobrodružství se promění v noční můru. (oficiální text distributora)

Danny F.

Popravdě, podobnost s filmem Pach krve je zde hodně znát. Příběh je už tak okoukaný a ohraný že už ničím nepřekvapil. Mě však film zaujal a líbil se mi. Takový vyvražďovací a nenáročný filmek i tak trochu potěšil. 65% ()

ghatos

Hodně lidí píše, že první půlka je skvělá. Pod to se mohu podepsat. Pak se to zvrhne v klasické nahánění po lese. Je to opravdu škoda. Start byl výborný. Heslo zní: více skal, méně lesa. Je to takový francouzský Fritt Vilt. ()

cross

**1/2 - Ani celkem slušná atmosféra nemůže vyvážit klišovitý žánrový snímek o vraždícím šílenci, který si vyhlédne partičku mladých a krásných a ukončí jejich trápení... První polovina slibuje perfektní dobrodružnou horskou jízdu, která se bohužel zvrtne v hloupou a nelogickou vyvražďovačku se spoustou chyb... Jestli by jste se ale po shlédnutí filmu chtěli vydat na ferraty do Chorvatska, rychle na to zapomeňte - to co je ve filmu rozhodně nejsou Chorvatské hory, stejně tak v celé zemi nenajdete ani jedinou zajištěnou cestu.... Závěrečné informace jsou pak zcela zbytečné a matoucí...no, kdyby si film nehrál na něco co není, bylo by to jen ku prospěchu věci..... ()

drackula

Úvod by sa dal nazvať "horolezecký horror" a funguje skvele. Avšak keď sa na scéne objavuje "lovec" Anton, prichádza časť, ktorá mohla byť spracovaná oveľa lepšie. Anton nepriniesol nič nové, iba skopíroval postavy rôznych "leso-mužíkov" z mnohých iných hororov, ale celkovo ajtak voči väčšine svojich možných predlôh jasne stráca. Anton bol teda nevýrazný a lovu chýbala tá pravá dynamika a keďže toto mali byť pravdepodobne hlavné piliere filmu, je jasné, že nejde o nejaký klenot. Ak by absentoval horolezecký úvod, hodnotenie by bolo ešte nižšie. 50 % ()

headcrab

Tak Vertige mi moc nesedlo. Oproti nedávno viděnému "A Lonely Place To Die" je tohle ničím nezajímavý, průměrně, kýčovitě natočený survival. Už od samýho začátku jsem si říkal "ajeje" (modří pochopí odkaz :) ), když film vyrukuje se vztahy mezi postavami, c`mooon, to už dneska fakt ne, nevím jak vy, ale já už jsem tohoto klišé fakt přesycen, možná to bylo trochu i náladou, nevím, ale strašně mě to tady iritovalo. Ale hlavně jsem doteď nepochopil, proč někdo leze šplhat po skalách, když se bojí výšek? Nebo to jako doteď onen jedinec nevěděl? Ale ikdyž jsem tuhle skutečnost překousl, stejně to celkově prostě vůbec nefunguje, napětí minimální, záporák je směšnej (i veškerý fighty s ním), a chování postav, hlavně na konci, je někdy fakt hodně mimo. Bída, bída. ()

manonfire

No tak věnovat tento skvost svému otci, to chce opravdu dávku silné idiocie, pane režisére. Klasické chyby filmů tohoto ražení se bez výjimky dostavily. Dokud se nám to lozí po skalách, tak fajn, sem tam nějaký to pozdvižení z nečekaně uvolněného lana, nějakej ten psychickej zádrhel z minulosti, benjamínkovi horolezecké party se chce blinkat apod. Jak se ale v místě, kde nepřežívá ani sysel, najednou objeví dvoumetrový chatař s rozštěpem a kuší, jež vyměnil v útlém věku za slabikář, tak se nám ty klišé hromadí poněkud přespříliš. Jedna z obětí řeší zda je hrdina nebo spíš není, druhý se chce obětovat za fešnější samičku a ta nakonec uprostřed finálního boje ohyzdě řekne jménem a než si to ichtyl přebere, slečna využije momentu překvapení aby mu rozkopala varlata. Uprostřed této činnosti si pochopitelně uvědomí svou lidskost, schopnost odpouštět a šlechetně mu tak ušetří život, což se samozřejmě obdobně klišovitě vymstí. Vykrádárna, není to strašidelné a livingdead dal plný počet....ještě nějaké doporučení? 20% ()

zolo23

Wrong Turn po francúzsky s tým, že tu ide o skupinku priateľov, ktorý sa rozhodli zliezať steny v Chorvátsku a namiesto troch znetvorených týpkov ich tu šikanuje jeden (ani nie tak škaredý) Anton. Prvá tretina filmu bola celkom dobrá a musím povedať, že mi tam vrah vôbec nechýbal, práve naopak, lezenie po skalách bolo oveľa zaujímavejšie a napínavejšie. Pri nástupe Antona na scénu sa mi zdalo ako keby som videl Deja Vu, typický vyvražďovací stereotyp bez štipky nápadu a logiky. Jednu hviezdu dávam za tak trocha napínavú scénu v nočnom lese a druhú za krásnu scenériu hôr. ()

jefff

Typicky tříhvězdový horůrek. Pěkné exteriéry chorvatských hor, celkem slušný spád, ale i nezajímaví hrdinové a celkem tuctové finále. Závrať není špatná, ale jsou i mnohem lepší exploitation horory. ()

Forsberg11

Vertige ma prekvapujúco viac bavil v tej prvej, nehororovej polovici. Scény na moste či na odtrhnutom istiacom lane boli nakrútené s takmer majstrovskou dramatickou atmosférou. Ale aj tak som sa už nemohol dočkať, kedy na scénu nabehne poriadna hororová "podívaná." Už od začiatku bolo jasné, že zápletka sa bude niesť v duchu amerického Wrong Turn. Postupne nám hrdinovia začali odpadávať a v niektorých situáciách nebolo potreba ani hnusného záporáka aby zatrepali krídlami. Príroda je tu nádherná, kamera úžasná, a ani herecké výkony nie sú najhoršie. A preto ma obzvlášť mrzí, čo sa u "žabožrútov" nestáva, že hororová polovica filmu je až príliš odfláknutá. Veď z tohto námetu sa toho dalo vytrepať oveľa viac. Ale čo sa dá robiť. Lepšie ako Rovdyr, horšie ako Wrong Turn... ()

ferero

První polovina je hodně dobrá, ale jakmile se ve filmu objeví lovec, začne to být celkem okoukaná nuda. Chyběla mi v závěru nějaká pořádná akce a ta rvačka lovce s Chloe mi přišla docela legrační. A když ho mohla zabít a vše ukončit, nechala ho naživu, aby mohl dál nerušeně vraždit další turisty, šlechetné to děvče:D ()

sedm.1

Závrať by šla rozdělit na dvě hodně rozdílné poloviny.Ta první je poutavě natočeným horolezeckým dobrodružstvím,ta druhá je pak ryzím slasherem.A překvapivě pro mě musím konstatovat,že právě ta nekrvavá část mi přišla daleko lepší,zajímavější a především dynamičtější.Nádherné záběry na hory,skvělá syrová atmosféra,chvílemi opravdu strhující a napínavé scény,prostě fajn podívaná.Během okamžiku se ale horské dobrodružství náhle dostalo na druhou kolej a dojde na postupné,nutno říci zcela klišovité vybíjení účastníků výpravy.To je od počátku navíc hodně nevýrazné a v tomto stavu setrvává po celou dobu,snad jen s vyjímkou úplného konce,tam se trochu přitvrdí na brutalitě,ale ze slabého vyvražďovacího průměru to předchozí dění už nevytrhne.K dobru lze ovšem přičíst na francouze nezvykle hodně sympatické obsazení,herci zde nejen dobře vypadají,ale zároveň umí i docela hrát.Celkově tak nemohu říct,že bych se u Závrati vyloženě nudil,zároveň však Závrať francouzký horor jako součastnou špičku žánru nepotvrdila,s běžnou hororovou masovou produkcí z USA však srovnání snese v pohodě. ()

BMAJTZ

Tak první film odehrávající se na via feratě. První pocit co jsem měl, že jde o strašnou blbost a shod okolností je na té feratě až moc. Například (teď příjde spoiler) jdou po mostě na kterém se v jednu chvíli pohybují 4 evidentně nejtěžší lidi z party. V momentě kdy je na mostě jenom jeden člověk a to jeden ze dvou nejlehčích tak most spadne. V takovém momentě si říkáte je tohle vůbec možné? Takových momentů je v lezecké části víc (konec spoileru). Druhým pocitem byla nenávist k jedné postavě. Protože jsou tam 4 lidi, kteří jsou docela v pohodě a jeden totální looser, se kterým bych snad nevylezl z bytu ani na balkón v prvním patře. Jak ho mohla tahle banda vytáhnout na hory nechápu. Mno abych to zkrátil vyleze vraždící maniak který je je pomalu začne drtit. (spoiler číslo 2) Z loosera se stane navíc sobecká šfině a závěr končí tak, že z mě nepochopitelných důvodů zabiják nebyl doražen ale utekl někam směrem do lesa. Takhle klišoidní závěry přímo nesnáším a ťukám si na čelo proboha proč (zde končí spoiler číslo 2). Nicméně do zatracení to nepošlu, první půlka má aspoň napětí, druhá je klasická předvídatelná vyvražďovačka. Jinak palec nahoru za krátkou stopáž a žádné nudné prodlužující momenty. Každopádně asi začnu v podobných filmech fandit zabijákům protože u nich jde vidět, že pobrali aspoň nějakou inteligenci a to i v případě, že se jedná o vyšinutého magora. ()

slovan1

Vertige u mě vyvolal pocit strachu a napětí jak už dlouho žádný film. Atmosféra byla houstnoucí od samého začátku. Charaktery hercu jsou vykresleny perfektně a nemůžu říct, že by byli nějak podprůměrní. Neokázalost je zde plusem. Přiroda a scenérie jsou vybrany na jedničku. Kamer hlavně v první půlce skvělá a k celému filmu padnoucí hudba. Konečně se zde nesetkáváme s pokřivenými ksychty v roli zabijáku jako u amerických podobných filmů. Pro mě zábavných a atmosféricky dobře zvládnutých 90 minut. Silne 4 hvězdičky. ()

The Viper

Tady se tvůrci netrefili do nejlepšího žánru, alespoň pro mě. Jako dobrodružné drama by to bylo lepší, protože například scéna na lávce byla opravdu napínavá. A když příjde na scénu zjištění, že nejsou ve skaliskách sami a je tu jistý pytlák, který zřejmě nebude lovit zvěř, tak jsem čekal nějakou opravdovou bombu, někoho jako v Pustině, místo toho se objevuje 60ti kilový poloretardovaný primitiv, který jen řve a poskakuje jako opice. To bylo na tom to největší zklamání a konec byl už jen těžkou nudou. ()

herr_carter

ajajajajaj - a to se tak slibně rozjíždělo ! Partička neumětelů a lidí sympatických asi jako osina v prdeli lezou po skalách v krásné přírodě a člověk se těší, kdo/co je začne postupně likvidovat. Napětí pak vystřídá zklamání, když po sérii mistrovsky nakladených pastí, záblesků v dálce a prudkého dýchání filmový divák spatří "to monstrum". Lépe bych asociální kreaturu žijící v lese namaskoval i já z věcí, co dům dá ! Škoda veliká......................moje hodnocení = 4 z 10. ()

iXtr3m3

Chcelo by to viac gore záberov a dlhšiu stopáž. Inak námet a exteriéry boli skvelé. Škoda, mohlo to byť omnoho omnoho lepšie. ()

DavidS.

Úplně klasická vyvražďovačka, která je ve své první části říznutá atraktivní a adrenalinovou horolezeckou vložkou...V momentě, kdy přijde už jen tma, les a psychopat, tak vše mizí v podprůměru... ()

jondoe

Po dlhsej dobe som konecne videl dobry horor. Prva nehororova pol hodina filmu je skvele natocena. Scena pri rozpadavani mostu medzi dvoma skalami je tak vynikajuco a napinavo natocena ze som pri pozerani ani nedychal. Film si drzi svizne tempo a po celu dobu sa je na co pozerat. K scenaru by som mal par vyhrad, ale vdaka dynamickej kamere, rychlemu strihu, celkom slusnej rezii, vybornemu budovaniu napatia a perfetne vybraneho prostredia krasnych hor radim tento horor medzi to lepsie co sa v poslednej dobe natocilo. Z herecov takisto nikto neprehraval. Vertige je velmi slusny horor. ()

666Carnage

Parádní stezka přežítí, která se změní v hororovou jízdu a boj o přežití s magorem z hor. Moc dobrý horor až me mrzí, že jsem ho oběvil tak pozdě. 70% ()