Vzostup a pád jedného gangstra. Caesare Enrico Bandella je drobný provinčný zlodej, ktorého všetci volajú Rico. Nevyniká schopnosťami, intelektom ani výzorom, zato jeho ambície sú výnimočné. Chce sa stať veľkým bossom, a to za každú cenu. Spolu s priateľom, hudobníkom Joeom Massarom, sa presťahujú z vidieka do veľkomesta. Tu sa Rico pridá k bande Sama Vettoriho, čoskoro ho vystrieda na čele gangu a podarí sa mu dostať bližšie k šéfovi podvetia Petovi Montanovi. Ricova ctižiadosť stále rastie a preto si vyslúži prezývku Malý Cézar. Aby získal v mafiánskej komunite rešpekt, nezastaví sa ani pred vraždou policajta. Jeho túžba po moci je taká silná, že si dokonca znepriatelí i okolie a aj vlastní kumpáni sa od neho postupne odvracajú. Začína sa hon na Malého Cézara a je len otázkou času, kedy padne do policajnej pasce. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Jeden z otcov žánru. Oproti Public enemy nejde o strihaný sled rôznych scénok zo života vagabundov ani o polovične previazané puto s "rodinnou hierarchiou" ale o bezprostrednú a rovnako drsňácku výpoveď. Aj charakterovo uvidíte omnoho viac než by sa zdalo. Celé to ťahá (ako obvykle) strhujúci výkon G. Robinsona, ktorý v mojich očiach býva dominantnejším hercom vo svojich úlohách než Cagney. V období tesne po prohibičných zverstvách a vysoko cenzurovanej filmovej kritiky, Little Caesar má určite čo ponúknuť. A to aj bez väčšieho využitia hudby (ako v ostatných dobových filmoch). ()

kaylin

Ve své době to musel být skutečně přelomový film, protože teprve on pořádně začal éru slavných a ještě slavnějších mafiánských filmů, ale v současnosti už je to přece jen trochu vyčpělé, chybí zde napětí a všechno akční se odehrává pouze v dialozích. To je škoda, protože tu jsou místa, která by si trochu více péče zasloužila. Myšlenka vzestupu a pádu je klasická a v každém případě dobrá. ()

Fanucci

Nadprůměrný film a jednoznačně klasika mafiánského žánru, ale nebylo to úplně ono. Veřejný nepřítel s Jamesem Cagneym mne oslovil o dost víc. ()

Trainspotter

Klipovitá a téměř zkratkovitá montáž vděčného tématu vzestupu a pádu gangstera třicátých let minulého století v Americe. Představitel hlavní role je mi tedy fakt velice sympatický, myslím to ironicky, ale to právě dodává postavě šťávu. Jinak průměr nad průměry. ()

SoolenJV

Z dnešního pohledu plné klišé (vzestup a pád zakomplexovaného skrčka, střelba před kostelem, nábožensky orientovaná italoamerická matinka...). Při druhém pohledu film, který v mnohém definoval žánr gangsterského filmu a zmíněná klišé se staly spíše stylotvornými symboly, ikonickými obrazy. "Malý Caesar" v mnohém zestárnul, někteří herci jakoby stále viseli v éře němého filmu, ale co. Klasika, která stále funguje a úhelný kámen žánru (společně se Zjizvenou tváří). ()

hans500

Příběh filmu je sice jen obyčejný (vzestup a pád gangstera), ale má slušný scénář, dobrou režii, a rychlé tempo. Ve filmu je dobře ukázaná situace v podsvětí, a vzájemné neshody členů gangu. Někteří herci chvílemi viditelně přehrávají, ale většinou se to dá snést a zachraňuje to Edward G. Robinson, který hraje velmi přesvědčivě. Douglas Fairbanks Jr. hraje rozporuplně, chvíli docela dobře, a chvíli přehrává. Jediný výraznější zápor je absence hudby, ale to se dá vydržet. Klasická gangsterka, jedna z prvních zvukových - 4,5*. Komentář psán 18.11.2008 v 11:20 (2008). ()

LeoH

První dojem hodně kazí archaické herectví, ze začátku dokonce i u všeobecně vyzdvihovaného Robinsona, než svou postavu rozehraje trochu do šířky. A nedá se nic dělat, pro diváka znalého novodobých gangsterek od Coppoly, Scorseseho, Leoneho a spol., pojatých jako rafinované charakterové/dobové studie a současně adrenalinové jízdy, je to samozřejmě příliš jednoduché a příliš málo zábavné. Nicméně: I tady se silně zrcadlí éra Velké hospodářské krize a to zrcadlení je jedinečné v tom, že jde o žhavou současnost, žádné načančané retro; je tu několik neortodoxně řešených scén (obě přepadení a vůbec momenty, kdy se tvůrci museli nějak popasovat s různými dobovými tabu – byť jde o film ještě předkodexový), a osobně mi stejně jako u jiných žánrových kousků z 30. let není nesympatické, že hlavní gauner je prostě jenom gauner a ne zromantizovaný gauner s bohatým citovým životem trpící odcizením, existenciálními pochybnostmi a jinou psychologickou omáčkou. A tak, i vzhledem k zakladatelským zásluhám, Cézárkovi tu půlhvězdičku s chutí přihodím. ()

Micro41CZ

Little Caesar buduje realitu organizovaného zločinu na základě náznaků a zestručněných útržků (či elipsy) reálné kariéry gangstera. Ústřední postava (Rico – Malý César) má typické rysy skutečných gangsterů té doby – nelítostný, ambiciózní, násilnický a arogantní. Přesto (právě proto) je velmi schopný. Celá jeho kariéra je ale ztvárněna značně jednoduše a jednoznačně: vzhledem k výbojnosti zločineckého hrdiny je cesta odspodu na vrchol snadná a rychlá. Stejně jako další žánrově podobné snímky té doby znázorňuje Little Caesar strmý pád z vrcholu ještě jednodušeji a kvapněji. Dopad je očekávatelný: smrt v podobě policejního kulometu. Účel, s nímž byl snímek natočen – tedy znázornění typicky negativního a zlého gangstera a obraz neúplatné čestné policie, jež ve finále zvítězí –, byl prostřednictvím zmíněné linky bez vybočení plněn. Postavy byly jasné definované a chovaly se v rámci zmíněných mantinelů očekávatelně. Edward G. Robinson ztvárňující Malého Césara otiskl do své role pravého gangsterského ducha a tím umocnil načrtnuté schéma. ()

brando

Gangsterka, po letech již působí spíše jako červená knihovna. V době vzniku jistě bomba, i když Public Enemy s Jamesem Cagneym ze stejného roku, či Scarface o rok později považuji za lepší filmy. Ale Edward Gee.., to je ďábel, dámy a pánové! ()

Babous

Lehce prkenná gangsterka. Je ještě vidět doznívající teatrálnost němého filmu. Oproti pozdějším konkurentům postrádá švih. ()

Han22

Moje první klasická gangsterka z 30. let. A kupodivu bez problémů sledovatelná - film nabízí klasický příběh vzestupu a pádu jednoho mafiána a stihne to vše odvyprávět za necelou hodinu dvacet, aniž by člověk měl pocit, že je o něco ošizen. Osobně jsem čekal více přestřelek, té akce tu moc nebylo, nicméně i díky hlavnímu hrdinovi jsem se nenudil. ()

Hopper

70 rokov sa takmer zákonite musí prejaviť a aj tu to platí. Film sám o sebe nie je zlý, ale predsa len hodne skratkovitý, kedy od vzostupu až po pád uplynie len niečo viac ako hodina a nie je jasné napr. ako sa Little Caesar vyšvihol. Herecké výkony sú tiež na inej úrovni, než na akú sme zvyknutí zo súčasnosti, EG Robinson film jasne drží nad vodou, ale dá sa na to dívať. Ku klasike žánru by som film ale asi neradil. ()

Rozjimatel

[1,5*]     Tak toto bola pre mňa nočná mora. Gangsterský film, čo už sám o sebe nie je mojou šálkou kávy a ešte k tomu tak nudne staromódny. Postavy, na čele s hlavným hrdinom, sú len také trápne karikatúry s komicky strojeným vystupovaním, príbeh je naivne skratkovitý. Môže mi byť ukradnuté, že má film nejaký hlbší význam (odkaz na hospodársku krízu) a aj to, že položil základy nového žánru, keď je ale nakrútený takto slabo, je to pre mňa jednoducho slabý film. Iba pre moju úctu ku klasike privieram oči a zaokrúhľujem na 2 hviezdičky. Pre mňa dosť nepochopiteľne zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Petrus1

Malej Cézar je mi nesympatickej hned od prvního pohledu. A to se mi u většiny gangsterů nestává - většinou je to právě naopak, protože mám pro ně velkou slabost. Ovšem tenhle chlap se mi vůbec nelíbí - vzteklej drzej prcek, kterej se hrozně rád ohání bouchačkou a vytahuje ji i v případech, kdy to není nutně zapotřebí. Arogance je z něj cítit na sto honů a jeho projev a mluva to jen dokazují. Já se absolutně nevyznám v amerických dialektech a akcentech, ale jeho vyjadřování působí hodně nemile. Co se mu ovšem musí nechat, že má odvahy na rozdávání...ten, kdo mu bude stát v cestě a odmítá s ním spolupracovat a posere se při akci, musí prostě z gangu ven...a víme, jak to chodí - gang se prostě jinak než patama napřed opustit nedá. Ale to jsou jen malý ryby. Rico se nebojí zbavit ani neúplatného šéfa protizločinecké policie. Jeho nebojácnost mu zaručí rychlý postup na zločineckém žebříčku a úctu ostatních gangsterů. Jen jeho kamarád z mládí by se rád trhnul a raději hopsal někde po klubech - blázen! Malej Cézar mu to jakžtakž toleruje a stará se hlavně o svoje věci, zbraň a vlasy...Ovšem, i když vyroste z malýho pouličního grázla, kterej přepadával benzínky, ve velkýho gangstera v dobře padnoucím obleku, s prstenem na malýku, diamantovýma hodinkama a ozdobnou jehlou na kravatě - chování řeznickýho psa mu zůstává. Postupně se zbavuje dalších gangsterů, protože kdo se rád vozí po ostatních a sám už nic nezvládá, nemá v branži co dělat... A Rico to moc dobře ví. A tak má brzo na starost větší a větší teritorium. Jenže to má malej háček - jde po něm polda a navíc jeho bejvalej kámoš Joe má hodně odvážnou dívku...a jak už to známe ze spousty gangsterek...o co výš vyšplháš, o to z větší výšky dopadneš. "Mother of mercy, is this the end of Rico?" Co mě ovšem zarazilo, že už v té době se daly vystopovat hovory... A i když mi je Little Caesare nesympatickej až do morku kostí (ale to je asi pro gangstera dobře), je to přesně ten typ příběh, kterej miluju - vzestup a pád mafiána. Do plnýho počtu tomu chybí trochu víc viditelnýho násilí... Ale i přes to si myslím, že je to pro fandy žánru povinnost... :-) A právem jde o Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Pro obecenstvo představoval Ricův vrah bezpochyby jednoznačnou výzvu k řešení soudobých napětí ohledně stavu tehdejšího světa. Malý Caesar, který byl jistě omezený formou hraného filmu, ale díky době svého vzniku dosud nespoutaný cenzorskou praxí Etického kodexu filmových producentů, nabízí opovržlivý pohled na společnost svobodného podnikání dotaženou do krajnosti. Viděno dlouhou perspektivou historie a objektivem nečestně nabytých prostředků jde o dokonalý popis následků kolapsu Wall Streetu, který byl sám výsledkem špatné regulace, masových spekulací a hysterie manipulované ku prospěchu pár jedinců na úkor mnoha lidí." Také Jeden z 501 filmů, které musíte vidět. "Se svým "ošklivým ksichtem" nebyl Robinson předurčen k hvězdné filmové kariéře, ale v tomto filmu našel tu správnou notu jako kruťas hledající respekt a podal vypovídající výkon. Technicky je Malý Caesar dle moderních měřítek poměrně jednoduchý, ale jeho rychlé tempo a odvážné téma byly pro diváky té doby nové. Tento film v podstatě odstartoval gangsterský žánr i bez zjevného násilí a barvitého slangu, které se později staly neodmyslitelnými komponenty podobných snímků." () (méně) (více)

JimiH

Bezchybný Edward G. Robinson a začátek éry gangsterek, která přinesla i mnohem lepší kusy, ale Caesar byl skvělým prototypem. ()

mac000

Klasika v žánru gangsterského filmu. Je překvapivé, s jakými moderními filmovými prostředky tento film, jenž je jedním z prvních zvukových kriminálek, pracuje. E.G. Robinson jako Caesar Bandello je úžasný ()

worm14

Není pravda, že se jedná o úplně první gangsterku. Například Doorway to Hell s Jamesem Cagneym je také typickou gangsterkou, a byla natočena o rok dříve. A to nemluvím o němých filmech. Bezpochyby je ale Malý caesar jednou z prvních známějších gangsterek. Děj jede podle klasické šablony, takže kdo už viděl nějakou gangsterku, nebude dějem zrovna překvapen. Přemýšlím, co je na tomhle filmu nevšedního, ale nic moc mě nenapadá. Akce bylo taky jako šafránu, přece jenom na gangsterku málo... Občas taky pocítíte absenci hudby. Přesto není Malý caesar špatnou gangsterkou, jen už to dnes není tak moc záživné. Z nejlepších scén bych zmínil například atentát na Rica z mlékařského auta nebo finálních 5 minut. ()

lobo87

Mafiánska klasika, ktorá však u nás nie je príliš známa. Nezaslúžene. LeRoy natočil zaujímavý pohľad na vzostup malé zlodejíčka až na vrchol mafiánskeho zoznamu s výborným Robinsonom v životnej úlohe. Pre milovníkov gangsteriek povinnosť... 75% ()

PetraMishka

Spíše průměrná gangsterka s gangsterem Ricem, který byl vždycky frajer, ale neměl moc štěstí na ženské a vlastně ani na kamarády. Prostředí je vykreslené super, stejně jako akce není tolik násilná. Zajímavá je role Douglase Fairbankse Jr., který se snad jako jediná mužská postava, kterou jsem kdy viděla, nechala přemluvit přítelkyní, aby se postavil kamarádovi. ()