Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

Hapretor

Předchůdce "exploitation" filmů? Možná. - podobnost s "Hory mají oči" a třeba "Jezero smrti" by tady byla. Ale pro mě to nebyl žádný velký "shocking". Jediný překvápko tady byl Burt, protože bez knírku jsem ho jinak neviděl (tudíž i hned nepoznal) a Jon Vojt, který tady byl tak mladý, až to nebylo "hezký". Děj? No co. Čtyři kámoši/známí jedou po řece a dva z nich přepadnou buranský kokoti. Nechutný to neni na pohled, ale při představě, že se tohle prostě stát může, ať už tomu člověk věří nebo ne. ()

sadlokan

To bylo nějaký profláklý městečko úchyláků!Dokonce to věděl i místní šerif,což nebývá zvykem!!Postava Eda by se dala definovat jako superblbýman.No, oni tam měli všichni dost.Bendžínkovej "souboj"ten miluju. ()

danek22

Pro mě nedotažené, postavy se chovají divně a občas proletí dialog, který je neuvěřitelně hloupí. Ale když je ve filmu napětí, tak je to naprosto skvěle udělané. ()

Fridecka

Není mi úplně jasné tak vysoké hodnocení tohoto filmu. Napětí se stupňovalo velmi lehounce, někdy až moc lehounce, že ani nebylo. Řekla bych, že k vyčerpání obsahu i celého napětí došlo již na začátku dramatickou scénou znásilnéní a ponížení a už mnoho nezbylo na další část filmu. Celkové zpracování bylo asi dobré, ale mne to prostě neoslovilo, téma a styl mne zcela minuly, bohužel. ()

Raziel_cz

Velkolepý thriller o souboji člověka s přírodou. A se zdegenerovanými horaly. Na čtvero protagonistů na výletě bych se vydržel dívat, i kdyby je nikdo neznásilňoval. Deliverance má v sobě kouzlo dobrodružství, pro jaká v moderním světě není moc místo. Nádherné záběry na přírodu jsou v ostrém kontrastu s citelnou blížící se hrozbou. A když to vyvrcholí, stojí to za to. I když to legendární znásilnění vážně není nijak explicitní, ani není vrcholem filmu a vyjma okamžitých následků se s ním ani dál moc nepracuje. Především jde o vývoj Eda a ten je zvládnutý perfektně, ačkoliv mojí oblíbenou postavou je jednoznačně Lewis. Přednášení životních mouder mi přišlo dost na sílu a z klišé s lanem jsem na chvíli zůstal znechucen, ale ono to vlastně tenkrát možná ještě klišé nebylo. Celkově krásný film s hutnou atmosférou a snovým obsazením. Není to na sto procent, ale moc nechybí. ()

Rathalos

Toto bolo neskutocne tazke dopozerat,tak pomale tempo a nudu ako v tomto filme som uz asi dlho nevidel,akcie a napatia je tu fakt zalostne minimum,styria dospeli chlapi sa chovaju ako male deti,pre mna to bolo utrpenie a jednu hviezdicku dam za prirodu,inak by to bol mega-odpad...:-) ()

Besyn

Hodně divný a poměrně drsný snímek,který nemusí slabším povahám rozhodně sednout.A to znásilnění -tak to je fakt maso!!!! ()

hribisko

Fantastické záběry na fantastickou přírodu, která ovšem skrývá nejedno překvapení. Ta změna nálady je tak markantní, že působí jako den a noc. Úvodní bezstarostnost a suverénost se překlopí na ustrašenost a ufňukanou vzdorovitost, což pozorujeme nejen ve výrazech a chování hlavní postav (pohrdavost a nadřazenost vůči pumpařům a šoférům X zděšení, strach a nejistota při znásilnění a následném vyřizování účtů), ale právě i v té fantastické přírodě (poklidnost a přehlednost řeky X stísněnost a krkolomnost peřejí a skalní stěny). ()

Lipi21

65% REŽIE / John Boorman: *** (velmi sugestivně natočená klíčová scéna, dobrá práce s kamerou, vizuální stránka filmu na svou dobu výjimečná, na druhou stranu po ústřední scéně jde napětí a atmosféra postupně do kytek a je to ohromná škoda, protože si myslím, že scénář a námět měl poměrně slušný potenciál) KAMERA / Vilmos Zsigmond: **** (to nejlepší co na filmu je, skvělé záběry, výborná atmosféra v první polovině - jako příklad uvedu scénu retardovaného chlapce na mostě) SCÉNÁŘ / James Dickey: *** (někdo říká skvěle psychologicky propracované, výborné a další superlativa... nevím, možná číst román od Dickeyho by byl větší zážitek než sledování konkrétního spracování..pravda totiž je , že po oné ústřední scéně uprostřed filmu jsem se už jen nudil...ačkoliv možná to byla spíše chyba režie než scénáře...) HERCI: *** (vcelku dobře zahrané - až na výkony na vodě, zázrak, že se kluci neudělali víckrát vzhledem k tomu, co předváděli, někdy to byla vskutku sranda sledovat jejich počínání, největší poklonu si u mě vyslouží představitel retardovaného chlapce) HUDBA / Michael Addis: *** (výborný souboj banjo - kytara) _________________________________________________________________________________________________ PŘÁL BYCH SI NAPSAT "VÝBORNÉ" JAKO VĚTŠINA ZDE HODNOTÍCÍCH MÍSTO TOHO POUŽIJU JEN SLOVO "ŠOKUJÍCÍ"...ZA VYZDVIŽENÍ OVŠEM STOJÍ SCÉNA BENDŽOVÉHO SOUBOJE. ()

Ygnor

...hmm, tak dlouho jsem čekal na dobu, než film uvidím...a dočkal se. Na rovinu říkám, takové věci se už nedají (snad)natočit. Tím myslím reálie, výběr herců, výpravu a zejména vynikající atmosféru. Boorman ve své vrcholné formě. Do snímku narval po okraj, to co chtěl. Dokonalé budování strachu, ne z nějakých příšer, ale ze sebe sama-člověka a prostředí, které nás obklopuje. I v dnešní době naprosto zhýčkaný divák, kterého neodrazují syrové filmy ba až morbidní (schválně jsem nechtěl napsat chlapské), se musí vpít do příběhu a nechat se polévat návalem emocí, které se ze z něj valí, jako ta řeka, kterou nejde nikdy zkrotit. Sociální drama člověk vs. člověk a člověk vs. příroda. ()

foundation

V pripade Deliverance som sa tak nejak obaval vo velke nadhodnotenie akozto tej vsade ospevovanej zanrovej klasiky. Nakoniec boli obavy zbytocne a film ktory udajne polozil zaklady odnoze thriller/horroru ex. resp hixploitation ma naozaj pravo na tych sucasnych 81 percent. U mna je to inak taka nejaka polovynimka pretoze filmy podobneho zanru s prehnane dlhym uvodom skor nemusim ale ak je zasa uvod dobre natoceny a vyborne preddefinuje atmosferu tak preco nie. To je prave pripad Deliverance kedy vlastne pomerne dlhu dobu sledujeme na prvy pohlad iba ,,kemping,, styroch kamaratov. Vdaka skvelej rezii je ale tato cast filmu rovnako zaujimava ako to co pride potom. Bez akychkolvek spoilerov teda iba v skratke poviem ze sa u mna jedna naozaj o film ktory na svojom poli posobnosti hlada konkurenta len velmi tazko cim nechcem tvrdit ze momentalne neexistuju podobne kvalitne filmy, aj ked by sa asi dali spocitat na prstoch jednej ruky. To nie, ale v pripade Deliverance viem celkom jasne a zretelne pochopit preco je oznacovany ako ,,kultova klasika,,. Na svoju dobu velmi odvazny a vynikajuco natoceny film ktory ukazuje ze hixploitation sa dalo natocit uz pred 40 timi rokmi inak ako vacsina tych dnesnych ubohych ,zbytocne tam kde netreba ,,prepalenych,, pokusov o tento zaner. 85 percent. A aby som nezabudol. Herecke vykony zrejme najlepsie ake som u podobneho filmu videl. Rozhodne JEDNI Z NAJLEPSICH. Ten dej sa neobisiel uplne bez chyb ale inak je scenar naozaj daleko daleko popredu v porovnani z inymi zanrovkami. ()

tranquill

Drsné a syrové drama. Boj o přežití s promitivními domorodci v nehostinné přírodě. Stáří filmu rozhodně neubralo na působivosti. ()

mildaaa

Tento kousek mě velmi mile překvapil. Jakmile jsem si o filmu přečetl, tak jsem ho chtěl vidět. A vůbec nelituju. Snad celej film jsem byl v napětí a furt čekal co se stane. Postavy retardovanejch buranů taky stály za to. Takovej pěknej survival thriller. Ještě ve spojení s krásnou přírodou, téměř dokonalé. ()

FOCKE_WULF

Deliverance. Výprava vodácká nezdařila se. Zajímavý film, i když v ději jsem zaznamenal jednu nepřesnost: kdo zabil toho chlapa na skále? Jon Voight to nemohl být, protože chlap byl zastřelený šípem zezadu a J.V. ležel v tu chvíli bez luku na zemi před ním. Jinak ale třeba scéna s bendžem neměla chybu, to bylo fakt děsně vtipný nebo spíš neskutečně ulítlý a veselý :-D (a koukám, že bendžová scéna se tu objevuje skoro v každém komentáři, takže je to opravdu něco extra). ()

kabel

Parta - dnes již vysloužilých veteránu - tady prožívá duševní a fyzický boj. Pomalu stupňující se příběh, který se z pokoření řeky zvrtnul v boj o přežití. Není vidlák jako vidlák a je třeba si na ty kurvy dávat pozor...Možná i takový příběh jednoho města a co s ním nový systém udělal. Bylo to něco podívat se na tuhle sebranku ještě zamlada stejně jako slyšet parádní kytaro-benjový JAM v úvodu. ()

Drom

To sem sakra viděl, to sem sakra viděl opakoval jsem si čtouc minulé pondělí výtečnou knižní předlohu. Útržky vylouvaly na mou příběhem pohlcenou mysl a já hltal jednu stranu za druhou, i ve chvílích trůnění na bílé míse. Prolétl jsem chtivě za odpoledne celou knihu, nechávaje se jak nespoutanou řekou unášet výbornou atmosférou. A nemohlo proto trvat dlouho, než jsem se jal oživit si vzpomínky i na filmové zpracování. Pro dobu vzniku typické zpracování se všemi v těch časech normálními prvky filmové tvorby mohlo jíti dílu jen k duhu. Postavy ztělesněné Burtem Reynoldsem, Nedem Beattym a Ronnym Coxem se překrývaly s mou niternou představou, však oslizlý městský floutek s knírkem Jona Voighta, představujícího ústřední postavu knihy, mne značně zklamal. A nemělo to být zklamání poslední. S postupující stopáží jsem pomalu zjišťoval, kterak zkratkovité zpracování naprosto znehodnocuje původní atmosféru a redukuje celý příběh jen na známé vybrané momenty a torza rozhovorů. Stejně jako divoká voda, která byla zobrazena bezmála v podobě trochu rozvodněného horského potůčku a nikoliv jako dravý a nemilosrdný živel, veškeré psychologické hrany i vyostřené momenty příběhu byly osekány a obroušeny, až na konci spočinuly ve stojaté vodě celého vodního díla překrývající vše. Byl jsem zklamán, neboť v porovnání se svižným a přesto prokresleným příběhem knihy vznikla jakási louže, jejíž hladinu nesměle rozčísl vhozený kámen rychle klesající ke dnu. Není nějaká rozšířená verze, kde by byl prostor pro to vše, co bylo vynecháno a citelně chybí? ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty