Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

Lilien

Vyslobodenie je veľmi inšpiratívny film a jeho prvky možno pozorovať v množstve jeho súčasných nasledovníkov. Mix napätia strachu, hnusu a toho blahodárne-ho pocitu z pomsty. Výborné scény znásilnenie, hra na benjo a Burt Reynolds s lukom. ()

Mijagi

Vodácký thriller lehce připomínající některými motivy film Na vlastní nebezpečí od Filipa Renče, ovšem v tomto případě ve starším a mnohem zdařilejším provedení. Příběh i přes svojí jednoduchou dějovou strukturu udrží diváka v napětí po celou dobu stopáže. Kromě na svojí dobu odvážných záběrů z peřejí divoké řeky za to může především režisérova práce s atmosférou, kterou bych nazval „plíživě zlověstnou“. Divák z dialogů a nálad hlavních postav tuší, že se něco stane, jen čeká kdy. Syrové zobrazení násilí ve scéně měnící nevinný výlet v boj o život se vyrovná takovým slavným snímkům, jako jsou např. Mechanický pomeranč Stanleyho Kubricka nebo Zvrácený Gaspara Noého. Doporučuji k shlédnutí i těm, kdož neměli nikdy pádlo v ruce :-) ()

Godhaj

,,I don’t know. I thought I heard something.“ ,,Something or someone?“ Vysvobození je film s velmi hutnou, až hororovou atmosférou. Příběh, který by se mohl stát s trochou představivosti každému, je vyprávěn naschvál tak, aby divák nevěděl, co se vlastně děje. Utíkají hrdinové před skutečnou hrozbou, nebo je to jen jejich fantazie? Tento film však není jen obyčejný survival thriller. Zběsilý útěk divočinou dostává morální přesah a nabourává falešný pocit jistoty a bezpečí, na který si lidé v civilizace zvykli. Výborně hrající Voight a Burt Reynolds jako extra tvrďák do svých rolí sedli výborně. Obdiv a uznání pak budí výkony všech herců při scénách s divokou řekou, které musely být velmi nebezpečné. ()

Amonasr

Napínavé dobrodružství místy s prvky hororu. Nechtěl bych se dostat mezi zdegenerované horaly v jakési americké pustině, i když jejich zobrazení je zde možná až moc pejorativně přezíravé. Nicméně příběhu to přidává na potřebné děsivosti. ()

MaxForValue

Nuda v lese. Reynolds a Voight za asistencie Boormana rozohrávajú partiu, ktorá s divákom nejedná čestne. Film tváriaci sa ako psychologická dráma o útrapach preživších, ktorá však v konečnom dôsledku s oveľa novším filmom Mean Creek na celej čiare prehráva. Absentujúce dejové vrcholy, nevýrazní herci, absentujúca psychologizácia. Toto ani ten krásny gitarový due(l)t nenahradí. Survival-thriller si predstavujem rozhodne inak. ()

hackstolle

Nekde jsem cetl, ze i scenar byl oceneny nejakou tou cenou. Ja jsem ale urcite pasaze filmu z hlediska logiky deje absolutne nepochopil. Kdyz na nekoho strilim sipem v podstate tvari v tvar, tak sem jen stezi muze zabodnout do zad. A ty myslenkove pochody hlavnich hrdinu. Proste zvlastni. Nevim, zda-li povazovat tento film za zlaty fond kinematografie sedmdesatych let. Proto o hvezdu mene. ()

gicous

Čekal jsem klasický survival thriller o skupině zelenáčů, které bude po lesích honit skupina tupých horalů - jakousi matku všech dnešních thrillerů podobného ražení. Dostal jsem ale drsné a intimní pojednání o síle přátelství. O tom zda-li je vražda ospravedlnitelná, a také o věčné pravdě, že pokud je člověk v ohrožení života, dokáže se vybičovat k neuvěřitelným činům. Boorman dokázal mistrovsky zachytit celkovou beznaděj a bezvýchodnost hlavních hrdinů. Vnímal jsem to hlavně skrze postavu Jona Voighta, který se nakonec stává hlavním tahounem celé skupiny. Scéna znásilnění, následné vraždy a zbavení se těla je natočena nepopsatelně zničujícím způsobem a je předčasným vrcholem celého filmu. ()

Pitryx

Nu, vodák nejsem, ale krajina je ve filmu hezká. Začátek se mi jevil zbytečně dlouhý, i když bandžista tedy fakt válel. Ke konci jsem to už nějak nechápal, necvičený cvalda zvládne skálu, pak se mu v těle objeví šíp, nu, prostě kdo si film nakrokuje při tomto podivném souboji, objeví pár podivností. A pro mne ta nej, kdo vlastně zabil druhého násilníka??? Vždyť oba zbylí muži byli přece dole ne??? No, třeba jsem slepejš. Na film se sice dívat dalo i při zbytečně dlouhé stopáži, ale potřetí asi už ne. 2012102610357/10439 ()

Doutas

Po zakoupení Biskindovi knihy „Bezstarostní jezdci, zuřící býci“ jsem se rozhodl trochu podrobněji prozkoumat ten všemi opěvovaný „Nový Hollywood.“ A Deliverance je prvním ukrytým drahokamem, který jsem takto objevil. Dokonalý thriller s perfektně budovaným napětím, boj člověka s divokou řekou, konflikt mezi městským a přírodním člověkem v prostředí, kde zákony lidí nahrazují zákony džungle, kde silnější požírá slabšího. I přes vyobrazení horalů jako pokřivených a zdegenerovaných kreatur nevyznívá film černobíle a je otevřen různým výkladům. V jedné z úvodních scén, která se mi vryla do paměti, hraje jeden z party kamarádů na kytaru a jeden z místních mu sekunduje na banjo. V této podivuhodné scéně plné jakéhosi těžko definovatelného vnitřního napětí dochází skrz hudbu a tanec k jedinému krátkému prolnutí obou světů, které se však s prvním záběrem pádla opět rozejdou. Čtyři kamarádi vyráží na plavbu svého života, ze které se nikdo nevrátí stejný jako dřív. ()

pestak

Kouzlo filmu spočívá v jeho dvojznačnosti. Nad rámec čistě dobrodružného filmu je zároven alegorií o pocitu nadřazenosti městského člověka vůči přírodě. Film formoval svým obsahem hixploitation, exploitation, čerpalo z něj hodně hororů s tímto subžánrem. ()

SAINTS

Vyslobodenie ma strhujúci príbeh, obsahuje napínavé a dobrodružne scény, kvalitnú výpravu, kameru a herecké obsadenie. Miestni burani sú vykreslený veľmi dobre a vierohodne ako aj štyria mestskí  chlapi ktorí sa hrajú na drsňákov. Veľmi silný film s niekoľkymi nezabudnuteľnymi scénami. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty