Velká ryba (2003)

The nice fairytale for adults.

Železný Schwarzenegger (1977)

Arnold je opravdu třída. Chlap, který na sobě v životě pořádně makal a něco dokázal. Člověk, kterého si vážím. Tento polo-dokument mi však nepřipadá nějak výjimečný, naopak naprosto průměrný, jediné co ho činí výjimečným je Arnoldova popularita. Sečteno podtrženo – zajímavá, nijak výjimečné 70%. Jinak super knírky, účesy a celkově móda v 70. letech, už se nemůžu dočkat až se to jednou vrátí zpátky :D

Underground (1995)

V rytmu balkánské dechovky. Osobitá, temperamentní, živelná exkurze do horkokrevné srbské nátury. Jedinečný Kustkuricův rukopis. Film i přes svůj estrádní nádech nese v sobě hlubší poselství o hrůzné ideologii, nebezpečí zneužití moci a o svérázné srbské povaze. Celkově vynikající, především musím vyzdvihnout zmiňovaný hudební doprovod, jediné co mohu snímku vytknout je jeho přehnaná délka přes 3 hodiny, kdy mě již krajní přehrávání a hlasitá dechovka začala nudit. Myslím, že kdyby se film shrnul do 2 hodin, byl by, alespoň pro mě, daleko lépe stravitelný.

Babel (2006)

Zajímavé, působivé na druhou stranu poněkud nevyvážené. Propletení tří příběhů ubralo filmu na dynamičnosti a spádu, zato mě dokázalo udržet v napětí a očekávání. Jen příběh japonské dívky byl do filmu naroubován poněkud násilně a celkově filmu v mých očích ubral na kvalitě. Jinak je opravdu zajímavé drama, jež sleduje osud obyčejných lidí, nacházejících se v naprosto krajních , vyhrocených situacích, i když poněkud vykonstruovaně, což je další věc, jež mi hatí celkový dojem. Poslední výtka, závěrečná scéna v marockém Atlasu, po příletu vrtulníku, kdy Maročan odmítne peníze od Breda Pitta je velmi idealistická :D Jinak vše ostatní zvládnuté bravurně, slušných 80%.

Životy těch druhých (2006)

Zjistil jsem, že i dnešní německá kinematografie dokáže vyprodukovat kvalitní snímek. Působivá exkurze do doby nedávno minulé, kdy život východoněmeckých občanů je nemilosrdně kontrolován všemocnou Stasi. Atmosféra represí, strachu, šedi, jež tak nápadně připomíná život v socialistickém Československu. Nemám co vytknout. Opravdu intenzivní filmový zážitek.

Lovci lvů (1996)

Pěkný dobrodružný snímek, se vším co by měl mít - skvělí herci, kamera, hudba, scenérie, napětí...

Králova řeč (2010)

Vynikající snímek, brilantní, dynamický, inteligentní, vtipné dialogy, vše zabaleno do gentlemanského britského hávu. Colin Firth, si za prvotřídní herecký výkon, zaslouží oscara. Pevně věřím, že Bertie svoji řeč po předání sošky zvládne bravurně, bez koktání a možná již i bez pomoci Laionela :) Poctivých 85%.

Ucho (1970)

Další z klenotů české kinematografie, jež se podařilo natočit koncem 60. let, v této u nás "hojné" době. Skvěle nabuzená paranoidní atmosféra, která mi připomněla Orwellův román 1984. Hold 50. léta v Československu byla hrůzným obdobím. Navíc vynikající herecké výkony obou hlavních aktérů, pana Brzobohatého a především Jiřiny Bohdalové. Sice si nemyslím, že je to úplně "čistých" *****, když však vezmu v potaz dobu, ve které film vznikal, tak nemohu dát nic jiného.

Moje levá noha (1989)

Krásný příběh o síle lidského ducha, bez umělé snahy emocionálně vydírat diváka. Daniel Day - Lewis zde předvádí fenomenální herecký výkon. Celkově film vyzařuje správně drsnou (irskou) atmosféru. Úžasný filmový zážitek.