Metanol (2018) (TV film)

Skvělé převyprávění methanolové aféry, chvílemi mi (hlavně ve druhé části) připomínalo rovněž skvělé Případy 1. oddělení. Na příbězích podle skutečné události zkrátka něco je, něco, co scénáristé jen těžko vymýšlejí. Jedinou vadou na kráse je nutnost orientovat se v upravených jménech, jako Dubinovi atd., ale to je naprosto pochopitelný detail. Takže shrnutí: Skvělý film, který přináší určitý pořádek a přehled o tom, jak to tehdy bylo... Jen nevím, jak ho bude hodnotit člověk, který aféru a prohibici nezažil.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Hrůzná syrová ukázka nejen důlní tragédie, ale i života rodin havířů. Při proslovu na pohřbu má pak člověk chuť zakopat si alespoň do televize. Takže shrnutí: Film je tak dobrý, jako je popisovaná tragédie strašná.

Interstellar (2014)

Strhující, úchvatné, ... psychedelické... Určitě je to must see, ale... Nejsem si jistý, zda film vlastně dával smysl, bylo tam několik skoků, které jsem se záměrně rozhodl ignorovat a nešťourat se v nich. Vlastně celý konec byl pochybný. Dále v některých momentech byl film až moc otravně blbuvzdorný a ke konci zas na city hrající. Také, nejsem žádný fyzik, ale tu a tam něco počtu a zajímám se. Některé věci mi tak přišly poměrně přitažené za vlasy, ale když se na film podívám jako na Sci-Fi, nemám s ním problém. ... Váhám mezi 5/4*, dere se mi na mysl podobný pocit (byť méně výrazný) jako u Počátku, který - soudě podle hodnocení - mají všichni za geniální, já však za rádobychytrou slátaninu. Když se zamyslím, tak ty filmy mají mnoho společného ... Takže shrnutí: Konečně někdo točil ve vesmíru bez zvuku ;)

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Perfektní! Chybičky by se samozřejmě našly, ale to jak to zapadá do celkového děje je opravdu paráda. Herci super, efekty super - no snad až na ty transplantované obličeje, kdy jeden z nejmenovaných vypadá jak omalovánka a druhý trochu jak asiat, postavy uvěřitelné - trochu střelené, ale ne zas moc, občasné vtípky nenucené a vkusné, droid se povedl a žádné nucené šponované navazování na původní epizody. Takže shrnutí: Z dosavadních nových Star Wars (VII, VIII) rozhodně nejlepší počin.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Ach jo, tolik zmatečných zvratů, tolik sentimentálních upomínek, tolik jednoduchých fórků, tolik umělých potvor... Kde začít a co s tím? ... Vždy, když už člověk nabude pocitu, že sleduje Star Wars, přijde nějaký nesmysl, nebo trapný frk, který zcela zkazí pocit z jinak dobré scény či části filmu... Dokonale vymazlené křižníky střídají nejrůznější potvory, které jsou vytvořeny tak neuměle, že by mohly být namalované, a co víc, většina potvor ve filmu vůbec nemusela být. Kde nechal režisér oči, když už je tam musel vecpat? (to samé platí pro Snoka) ... Vtipy škoda mluvit. Ve starších dílech se tu a tam nějaký vtípek ojediněle objevil nebo byl spojen s některou postavou, tady hází fórky všichni a kdykoli - hoří všechno kolem tebe? čas na joke... zjevně - člověk má až pocit, že snad sleduje Bondovku ve vesmírném hávu, snad jen, že zde je vtipný tak každý 10 frk. A opět: a co víc, vůbec by tam nemusely být, hlazení ruky kusem trávy? come on... Chápu, že se nové filmy snaží navázat na staré, ostatně první nový film byl jen zrcadlem starých dílů, ale těch připomínek je vážně příliš. Postavy, opakování scén, staré rekvizity, méně je někdy více... Co se děje týče, vlastně nevím, o čem ten film byl. Připomíná mi to jednoduchý akčňák, obyčejnou střílečku. Postavy umírají jak na běžícím pásu. Mám truchlit půl filmu pro postavu, kterou jsem viděl na pár záběrech? Opět: méně je někdy více... A konečně: Hraní. Představitel Kylo Rena mi neseděl ani v prvním filmu, stejně tak nový drsňák, ani stormtrooper (což je zklamání, se zběhlým ST se přeci dalo tak vyhrát...). Co se nové postavy Rose týče, tak je opravdu nemastná neslaná, ostatně i její jméno jsem si musel googlit, i když zde už je to zase spíše příběhem. U Carrie Fisher musím bohužel konstatovat, že její šišlavé hraní bylo na úrovni jejího camea v Big Bangu, že je Leia a velí Rebelům jsem jí věřil asi tak stejně jako bylo uvěřitelné její letecké vystoupení. NICMÉNĚ: Naopak musím říct, že se mi velice líbil Mark Hamill i Daisy Ridley. Skvostné byly také v podstatě všechny souboje, jakkoli ve většině vlastně vůbec nedávají smysl... Co tedy s tímto filmem? Chvíli Star Wars, chvíli Kameňák, chvilku Die Hard, chvíli výtah z Epizod IV. - VI., Kameňák, Star Wars, Bond, Die Hard, Top Gun, Star Wars, Rush... Uf, alespoň konec byl skvělý, tedy až na ty děti samozřejmě. Disney asi plánuje Star Wars točit dalších 20 let a připravuje si postavy... Ale budou to ještě Star Wars? ... Takže shrnutí: Nemůžu napsat shrnutí! Někdo musí stát a koukáním z okna řídit loď!

Skrytá čísla (2016)

Jsem docela překvapený zdejším poměrně nízkým hodnocením (76 %), podle mě by filmu slušelo procento začínající osmičkou... Je pravda, že jsem narazil na pár věcí, které mi vadily, ale většinou to byly naprosté hlouposti, jako třeba stereotypní neustálé si dotlačování brýlí, které filmaři naprosto nesmyslně používají k ukázání nejistoty, nemotornosti u člověka s brýlemi... Také rasová otázka mi přišla v některých scénách zmiňována zbytečně, resp. nadbytečně, např. při různých průpovídkách jedné z ústředních počítaček... Ale jak jsem řekl, to jsou drobnosti. Důležitý je hlavní příběh, který je dle skutečnosti, a to včetně některých pasáží, které působí vymyšleně a naprosto pohádkově (bohužel, tato - opakuji reálná - klišé sráží hodnocení filmu u některých uživatelů). Skrytá čísla jsou skvělý film, jehož jedinou vážnější vadou na kráse je 2 hodinová stopáž, která je s ohledem na rozsah představovaného příběhu a zajímavost osudů tří dam velmi krátká (na druhou stranu, na třeba pětihodinový film by asi moc lidí nešlo, že :) ... Takže shrnutí: Skvělý, zajímavý příběh, navíc z prostředí NASA, s temnou stránkou segregace a světlou stránkou úspěchu dobývání vesmíru.

Wonder Woman (2017)

V záplavě komiksových filmů, které se na nás už několik let valí nelze očekávat, že každý bude kvalitní, proto jsem vždy u filmů podobného ražení opatrný a jsem psychicky připraven na naprostou blbost. Má to zřejmé výhody, člověk pak není zaskočen, když se film nepovede a naopak když se povede, ani nedutá a film si naprosto užívá (Bohužel takový pocit jsem měl zatím snad jen u prvního filmu Iron mana, a to jsem viděl spíš ty z lepších filmů dle komiksu...). ... Ale zpět k Wonder Woman, asi nejlépe můj pocit vystihne, když napíšu, že jsem se nespočetněkrát při filmu přistihl, že si říkám "proboha, to je ale kravina". Kde vůbec začít? Začátek je dlouhý, nudný. Amazonky, jako hrdinné válečnice se chovají naprosto neválečnicky, když na neznámé lidi o kterých nic neví naskakují na špagátech ze skály... K prostředku se film na chvíli zvedne, zvážní, a na člověka dopadne krátký závan reality, který ovšem rychle odvane, čemuž pomůže např. jakákoli promluva Ewena Bremnera v roli nejnepřesvědčivějšího Skota, jakého jsem kdy viděl (což je tedy výkon, když uvážíte, že se herec sám narodil v Edinburghu). Když už jsem u herců, nelze opomenout Gal Gadot. Asi není nečekané, že za představitelku do těsného kostýmku byla vybrána krásná herečka. Představitelka Diany má u mě také plus za angličtinu s izraelským přízvukem, který působí tak akorát exoticky a přitom nerušivě. Ovšem z jejího herectví (nebo možná z pokynů režiséra?) jsem moc nadšený nebyl. Přesněji, pokaždé, když se měla Diana tvářit odhodlaně / naštvaně / soustředěně / bojovně se tvářila spíše (nedá se to jinak napsat) jako kdyby měla zaražené větry... CGI je jak na houpačce, skvělé efekty vždy naruší několik Béčkových až Céčkových... Skoky a přemety hlavní hrdinky nepůsobí ani realisticky, ani komiksově, ale spíš "chtěli jsme to realistické, ale nelíbilo se nám, jak to vyšlo, jenže na předělání už jsme neměli peníze, tak jsme to vždy alespoň rozmazali"... Co se efektů týče u vyvrcholení filmu, to snad ani nebudu komentovat. ... Přemýšlel jsem, k čemu můj pocit z filmu nejlépe přirovnat a jediné co mě napadlo bylo, že je jako staré filmy, kde udatný hrdina bojuje s papundeklovými monstry, až na to, že doba pokročila a papundekl byl nahrazen CGI. Dále jsem se nemohl zbavit pocitu, jak moc mi film připomínal filmy typu Barbar Conan, tedy až na to, že Conan se nebral tak vážně. ... Při sledování filmu nedoporučuji ani moc uvažovat o příběhu. Jaký smysl dává to, že ten zlý Arés nakazil původně hodné lidi, kteří teď kvůli němu zabíjejí, a ta hodná Diana pak v boji s Arésem vraždí (ne vždy jen omračuje) nakažené a tedy vlastně nevinné Němce?... A jak silná je vlastně Diana? Spíše než postupné objevování nových sil šlo o typickou ukázku superhrdinsky nevyrovaných sil, aneb hrdina je přesně tak silný, jak scénárista zrovna potřebuje. ... Nejvíce však vypovídal o filmu závěr, kdy Diana skočí v efektním, ale i křečovitém a vlastně trapném úskoku, do vzduchu. Proč skáče? Kam skáče?... No... je to přece Wonder Woman! ... Takže shrnutí: Jen další z filmů o superhrdinech, jehož největší předností jsou přednosti Gal Gadot v těsném kostýmu a zahoukání vlaku, které člověka na zlomek vteřiny přenese na nástupiště 9 a 3/4.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Perfektně absurdní a utahující si z tuctových akčních filmů a zároveň vážné, napínavé a vtipné (někdy i opravdu hodně). Nebýt několika na můj vkus až zbytečně přepálených pasáží, udělil bych filmu i vyšší hodnocení. Bláznivá Julianne Moore naprosto perfektní, i toho Eltona jsem vydýchal a Poppy Delevingne mi zase připomněla jiný můj oblíbený film. Co ale druzí Kingsmani zvládli nejlépe, je navnadit mě na třetí pokračování. Doufám, že se v něm dozvíme více o nových postavách, které zatím měly pouze trochu úvodního prostoru. Takže shrnutí: Bondovka pro 21. století, č. 2.

Gravitace (2013)

Od Gravitace jsem neměl žádná velká očekávání. Mnohokrát jsem se už zklamal v nových filmech, které byly vyzdvihovány do nebes, ale ve své podstatě jsou jen rádobyintelektuálními hluboce se tvářícími slátaninami zahalenými do pěkných vizuálních efektů (Počátek). ... Gravitace také přináší úchvatné efekty a okouzlující pohledy na Zemi i vesmírné stanice, ale nehraje si na žádný hluboký příběh. Ten je naopak velice přímočarý - přežít. Ze zběžného náhledu do komentářů vidím, že mnoho uživatelů filmu právě jednoduchý příběh vyčítá... podle mě je přesně takový, jaký má být (resp. jaký byl zamýšlen), tedy uvěřitelný (teda, dejme tomu... a to je z mého pohledu mnohem vyšší hodnota, než kdyby Ryan ve vesmíru ještě stihla efektně napráskat nějakým mimozemšťanům... i když se teda zvládla proletět docela dost...)... Abych nebyl zcela nekritický (což by se v mém případě u čehokoli, co se týká vesmíru mohlo stát), je třeba přiznat, že mě v průběhu sledování několik věcí rušilo. Předně, ve filmu se dle mého názoru příliš mluvilo. Rozhovory na začátku působily jako určitá výplň (možná záměrně, aby byla zvýrazněna pozdější absence rozhovorů?). ... Dále, proč Ryan v dalších částech filmu mluvila chápu, ale pár projevů bylo zbytečných a rušivých. Obdobně rušivé byly tu a tam i některé záběry, které byly zjevně přidány jen pro zdůraznění 3D (přišlo mi to zbytečné, ve filmu je dost takových, co v 3D vypadají pěkně a přitom dějově dávají smysl) ... Konečně, je škoda, že některé části filmu byly vyloženě viditelně animované. Ony scény přeci jen ztratí kouzlo, když má člověk najednou pocit, že sleduje spíše nějakou počítačovou hru (byť vyumělkovanou) a ne film... Že jste zhlédli výjimečný film se dá poznat různě, někdy člověk cítí po jeho skončení prázdnotu, někdy jen zaraženě a tupě zírá na ubývající titulky a po 10 minutách si uvědomí, že už žádné neběží... jindy by si přál, aby film ještě nekončil... Poslední ze zmíněných pocitů prožívám právě teď. Takže shrnutí: Strhující, úchvatné a nebýt pár detailů perfektní. ...