Noe (2014)

Aronofsky má jako filmař ohromnou kuráž. Natočil za velké peníze film založený na biblickém příběhu, který ale svou ideologickou vyhraněností a neortodoxním pojetím pobouří nemálo křesťanů a znechutí možná ještě víc řadových diváků. Já mu však smekám a děkuji za další úchvatný (ač, pravda, vcelku nesourodý) filmový zážitek. *** Ačkoliv je celý příběh poměrně explicitně podávaný jako rozvitá alegorie, díky skvělé práci se scénikou, světlem, atmosférou, i díky výborným hereckým výkonům většiny osazenstva zároveň funguje jako strhující psychodrama na pozadí globální katastrofy. Osobně mě hodně potěšily i obrazové a vypravěčské odkazy na Fontánu (která pevně sedí na vrchu mých TOP 10). *** Kdybych měl ale něco vytknout, byl by to snad jen úplný konec, který sice věrně přepisuje předlohu a logicky uzavírá vývoj příběhu i postav, ale nemá takovou sílu, jako u ostatních Aronofskyho filmů. Obdobně i hudba z mistrovské dílny Clinta Mansella a Kronos Quartetu je velmi dobrá, ale zároveň méně osobitá, než jsem si u nich zvykl. *** Nicméně - vzhledem k tomu, že se Aronofsky vyhýbá tradičnímu blockbusterovému „crowd-pleasingu“ - mě sice nepřekvapuje, že je Noah filmem dost kontroverzním, ale že tady momentálně má nižší hodnocení, než ty nejhorší transformeří břečky od Baye, z toho mi věru dobře není. Ode mě 90%

300: Vzestup říše (2014)

Změna režiséra je na druhé "třístovce" velice znát, a bohužel ne v dobrém slova smyslu. Zatímco pod Snyderovou taktovkou měla většina scén a replik opravdu epický "feel", Murro - možná částečně proto, že pracuje s podstatně širším dějovým záběrem - něco podobného zvládá jen poměrně vzácně. *** Dost utrpěly i postavy. Z těch kladných jsou asi nejzajímavějšími královna Cersei, vlastně Gorgó, a jednooký Sparťan Dilios, kteří ale jsou ve filmu všehovšudy tak 5 minut. Naproti nim jsou Themistoklés a jeho druhové ve zbrani jen velmi chabými stíny Leonida a jeho věrných bijců. O to horší je, že jim vlastně máme fandit, když bojují proti Evou Green famózně ztvárněné Artemisii, která jediná příběhu dává jakous takous šťávu. *** Abych však jenom nehanil - bitevní sekvence jsou (možná až na podivně blátózní krvocákance) ztvárněny velmi pěkně, hudba je zajímavá, a kostýmy (obzvlášť Artemisiny) dosti působivé. Fanoušky prvního dílu jistě potěší i četné odkazy na něj, ať už v narativních aluzích nebo cameo štěcích postav. Stejně jako ty ale i prakitcky celý film působí dojmem snahy o vyvolání jakési nostalgie pro "Bitvu u Thermopyl" než o vybudování svébytných filmových kvalit. 60%

Špinavý trik (2013)

Velká exhibice přestřelených vizáží a režisérského i hereckého řemesla, která ale ve svém průběhu příliš neuchvátí ani nepobaví, a ve výsledku nic převratného neřekne. 65%

Ledové království (2013)

Velmi pěkně technicky zpracovaná pohádka se zajímavými a (většinou) nejednorozměrnými postavami, která u mě ale dost ztroskotala na vypravěčském aspektu. Většina rozhodnutí na kterých příběh stojí (např. uzavřít dceru před světem, aby se přestala bát lidí, a tím pádem se naučila ovládat svoje schopnosti) mi totiž přišla poměrně nelogická, stejně jako celé geokulturní zasazení (evidentně severská země, kde lidé ale nejsou připraveni na sníh, a za led se platí). *** Po milém expozičním úvodu se navíc hlavní dějová linie čím dál těžkopádněji zamotává, aby se pak náhle ústřední zápletka kolem Elsy (a částečně i milostný trojúhelník kolem Anny) simplisticky vyřešily skrze šmahem vyprávěné zvraty - jako by si scénáristé řekli "Ok, tak tady to radši už utneme". Přitom velká část slibných vlastností a motivací postav (Elsin odpor ke konvencím, Kristoffova výstřednost, Olafova posledlost teplem) zůstane trestuhodně nevyužita. *** Příliš mě neoslovily ani písničky, které rozhodně nebyly špatné, ale až na několik vyjímek postrádaly nápad i náboj, které měly v Tangled - což je vlastně něco, co by se dalo říct o celém filmu. (Viděno anglicky ve 2D). 70% *** Update po druhém shlédnutí: Pokud se nedíváte jako pře-analytičtělý kritik a prostě se chcete bavit, je Frozen o poznání lepším zážitkem. Až na deus-ex-machinovský konec jsou příběhové mezery poměrně snadno přehlédnutelné díky konzistentnímu přívalu ztřeštěného humoru i akce, a co schází sólo písním a duetům, to dohánějí příjemně atmosférické instrumentální a chorální skladby. 75%

LEGO® příběh (2014)

Výborná oslava imaginace a kreativity a rozhodně jeden z nejdospělejších animáků posledních let, ze kterého ale budou (narozdíl třeba od Ranga) nadšeni i ti nejmladší. Trochu mě ale mrzel úplný závěr, který i přes skvělý meta-narativní zvrat v příběhu vyzněl dost tuctově hollywoodsky, a ani dabing samozřejmě ničemu nepomohl. 80% Update: v původním znění (podle očekávání) o poznání lepší - hlášky a reference fungují, postavy jsou namluvené známými herci s distinktnivními hlasy, a výrazně více vyniká meta-příběhová rovina filmu. Awesome! 90%

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Navzdory obvyklému trendu v adaptacích "young adult" literatury je Catching Fire o poznání vydařenějším filmem než původní Hunger Games. Prakticky všechno, nad čím jsem v prvním díle uznale kýval hlavou, že se to "fakt povedlo" (obsazení, herecké výkony, atmosféra despotického útlaku, falešnost mediální manipulace) je v druhém díle naprostým standardem, a valná většina slabých stránek jedničky byla napravena. Už se tedy například nesetkáme s do-očí-bijícími logickými lapsy v aréně, a i teenagerský milostný trojúhelník funguje o poznání lépe. Navíc (patrně díky knižní předloze) jsou velmi pěkně rozvíjeny v jedničce představené ústřední příběhové motivy, a dokonce si užijeme i trochy černého humoru. Kdyby to jen celé nekončilo v moment, kdy by divák nejvíc chtěl, aby to pokračovalo....85%

Robocop (2014)

Nečekaně nestupidní a myšlenkově podnětné, a navíc dobře zahrané (obzvlášťe ze strany Gary Oldmana a Michaela Keatona). Od vzácného statutu "velmi povedeného remaku" však nového Robocopa dělí nepříliš vydařené finále, místy až přílišná ideová černobílost, a mimo úvodního muslimského masakru ukrutně nezajímavá akce. 70%

Carrie (2013)

Těšil jsem se, jak Chloe zaválí, ale bohužel musím konstatovat, že jí role Carrie moc nesedla. Julianne Moore sice naopak jako fanatická mamka funguje velmi dobře, ale i zbytek osazenstva mi přišel nenápaditý a nevýrazný. Nejvíce ale na téhle adaptaci Kingovy klasiky hatí režie, která sice celkem pěkně buduje atmosféru, ale v zásadních momentech, které by měly být vypjaté, nervydrásající a/nebo brutální, jsem měl pochyby, jestli se náhodou nedívám na parodii, nebo alespoň nějaký throwback k dnes spíše směšným hororům 60.-70.let. 50%

Lásky čas (2013)

Další příjemně svérázný počin z dílny britského rom-comového maestra, který spolehlivě polechtá bránice, zahřeje u srdce, ale nezabije mozkové buňky. Co mi ale snad jako jediné vadilo bylo právě ono cestování v čase. Ač ve výsledku vlastně vůbec nešlo o to, jak a proč vlastně funguje, jako docela hard-corového sci-fistu mě trochu iritovalo, jak nekonzistentně a bez prakticky jakéhokoliv vysvětlení je do příběhu vkládáno (nebo naopak nepoužito tam, kde by rozhodně dávalo smysl). I tak ale - pokud člověk zrovna není naladěn jako Hollanderův megacynik Harry - můžu jen vřele doporučit. 85%

Rivalové (2013)

Kdo by to byl řekl, že je možné natočit životopisný film o tom, jak někdo hodně rychle jezdí dokolečka dokola, a udělat z toho poutavou, mnohdy až strhující podívanou, které ale nechybí vtip, výborné herecké výkony, ani nějaké to hlubší moudro. Jolly good show, Mr. Howard! Jen té Natalie Dormer bych ocenil o trochu víc...85%