Daredevil (2003)

Snad nejhorší „superhrdinský“ film, co jsem kdy viděl. Děj je veskrze hloupý a navíc plný drastických nelogičností, obsazení snad až na M. D. Clarka katastrofální, postavy zoufale jednorozměrné a nezajímavé, a akce mimo pár momentů působí spíše dojmem gymnastických sestav. A rozhodně také nemůžu tvůrcům odpustit to, že v takhle podřadné břečce (a navíc naprosto nevhodně) použili skvělé písně od Evanescence. 30%

Bídníci (2012)

Na Hooperovy Les Miserables jsem se těšil už od zhlédnutí prvního traileru, a ač jsem si jistý, že výsledný film bude diváky dost polarizovat, pro mě je to opravdu pecka. Díky často až brutálně fixované kameře a skvělým hereckým výkonům prakticky celého obsazení (přinejmenším Anne by si Oscara zasloužila určitě) z postav emoce přímo prýští, a každá scéna je nějakým způsobem poutavá a působivá. Výborně je nastavené i tempo, které efektně střídá rozjímavé monology s velkolepými sbory i groteskními popěvky, a skromné záběry interiérů prokládá CGI přelety Paříže. Kdybych nicméně opravdu musel něco změnit, snad bych jen do některých písní vložil záběry i mimo tváře aktérů, a pár konkrétních dialogů bych nechal mluvených...a také bych úplně odstranil české titulky, které jsou v podobě momentálně v kinech spíše na obtíž než cokoliv jiného. Celkově pro mě však jsou Hooperovi Bídníci bezkonkurenčně nejlepší filmovou adaptací Hugova opusu, a vyjma snad jen Sweeneyho Todda možná nejlepším filmovým muzikálem vůbec. 95%

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vzhledem k tomu, že knižní Hobit a Pán Prstenů silně ovlivnili mé literární (i duševní) dětství a dospívání, jsem patrně pro Jacksona to nejcílovější publikum. Z Neočekávané cesty jsem snad i proto jedním slovem nadšen. Obsazení je takřka perfektní, se starými známými i novými tvářemi dobře zapadajícími do svých rolí. Vizuální stránka je příjemně opulentní, a žánrově je velmi dobře zkombinována groteskní komika s epickým dobrodružstvím. Atmosféru dokresluje i výborná hudba Howarda Shora, který obměňuje klasické motivy a šikovně je kombinuje s novými. *** Ba co víc, už nemusím půl roku čekat na rozšířenou edici, je mi se vší bonusovou expozicí a intenzivním "fan service" naservírována při premiéře do kina! Chápu nicméně, že tak podrobný přepis (často dokonce obohacený o přesahy do Silmarillionu a Pána Prstenů) a s ním spojené rozvážné tempo mohou řadovému divákovi přijít až příliš zdlouhavé. Přinejmenším z pohledu dlouhodobého tolkienovského nadšence je však první filmový Hobit více než uspokojivým dlouho očekávaným návratem do Středozemě, a zasloužilým následníkem/předchůdcem Pána Prstenů. *** 95% (viděno ve 2d s titulky)

Resident Evil: Odveta (2012)

Po velmi slibném začátku jde pátý Resident Evil rychle do háje. Akce a efekty jsou sice celkem pěkné, nicméně po vypravěčské stránce tvůrci už naprosto rezignují na detaily typu logika, souvislost s předchozími díly, nebo konzistence postav. Navíc Mille upnutý BDSM obleček ani trochu nesluší. 35%

Anna Karenina (2012)

Díky Pokání se těším na každý nový film od Joe Wrighta, nicméně z Anny Kareniny mám trochu rozporuplné pocity. Po řemeslné stránce prakticky není co vytknout, a netradičně provedené záběry jsou lahodou pro oko náročnějšího diváka. Také divadelní stylizace jako metafora exponovaného a od reality odtrženého života ruské smetánky funguje velmi pěkně, nicméně pro někoho, kdo není seznáměn s kontextem, by mohla být vcelku matoucí. Obsazení i herectví je z větší části bezchybné, jen Aaron Johnson mi úplně neseděl jako Vronsky. *** Co mě však rušilo téměř celou dobu byla vypravěčská rozklíženost a zkratkovitost filmu. Ta byla jistě částečně daná snahou adaptovat tak rozsáhlé dílo, ale mám podezření, že na vině bude také Stoppardův rukopis ve scénáři - kdo četl třeba jeho Arcadii nebo Rosenkrantze a Gildensterna tak ví... Také mě trochu mrzelo, že oproti knize byl celkem zanedbaný zásadní vývoj Levinovy postavy. Nicméně, soudě přinejmenším podle replik a scén v trailerech které nedorazily na plátno, můžeme se určitě těšit na režisérskou verzi, která by mohla leckteré nešvary filmu napravit. 70%

Kung Fu Panda 2 (2011)

V porovnání s 1kou, která pro mě byla celkem příjemným překvapením, je pokračování o poznání méně originální a vynalézavé, a ve výsledku tedy i méně zábavné. To i navzdory tomu, že příběh má velký potenciál, protože nabízí vykreslení větší hloubky u postavy hlavního hrdiny i celé kung-fu kompanie kolem něj. Žel, tato možnost zůstává víceméně nevyužita. Většinu času tedy sledujeme, kterak Po někam padá, popřípadě se od něčeho odráží, což může zabrnkat na divákovu infantilní strunu, ale značně záhy omrzí. *** Snad to nejlepší na celém filmu tedy je hlavní záporák Shen, jehož postava je (na rodinný film) vcelku komplexní, a navíc mu hlas propůjčuje Gary Oldman, který sympaticky přehrává ve stylu Zorga z Pátého Elementu. Opět se také se našlo pár dobrých momentů narážejících na stereotypy kung-fu hrdinského žánru – kupříkladu nesrozumitelná promluva k Shenově loďstvu – nicméně jich je příliš málo na to, aby film udržely nad vodou. Doufejme tedy, že pokud se někdy dočkáme trojky, tak s nějakými výraznějšími změnami… 50%

Z pekla (2001)

Kdybych neznal nebo přinejmenším nikdy nečetl Moorovu předlohu, považoval bych film bratří Hughesových za poměrně vydařenou a nápaditou historickou spekulaci. Při vědomém srovnání s Moorovým opus magnum je však filmové From Hell i přes atmosférické kulisy a sympatické obsazení zoufale povrchní a prostoduché. Pryč je polovina postav a úplně zmizela celá historicko-sociokulturně-filosofická dimenze. Mnoho také mění absence značně unikátní vizuální stylizace komiksu, a ač je z celého filmu znát snaha v rámci možností kinematografie se přiblížit předloze, zanechává mě výsledek dosti chladným. Díky bohu alespoň za Snyderovu famózní adaptaci Watchmenů. 55%, a neznalci komiksu si 15% přidají

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Poslední akt nového Twilightu je atmosféricky i audiovizuálně slušně zvládnutý, vypravěčsky poměrně důmyslně zpracovaný, a úplný konec filmu pak vcelku elegantně uzavírá celou sérii. Tomu všemu však bohužel předchází hodina a půl plytké vaty, plné stupidních dialogů, umělých zápletek, prkenného herectví a nízkorozpočtových počítačových efektů. Přinejmenším pro mě tedy o hvězdičku horší než předchozí film, který i přes svůj komornější rozsah dokázal být více "o něčem" než velkolepě se stylizující druhá část. 45%

Jak vycvičit draky (2012) (seriál)

Příběhově i technicky o poznání horší než původní celovečerák a kraťasy (Boneknapper, Gift of the Night Fury), nicméně jako rodinný televizní seriál poměrně obstojné, a pro skalní fandy Hiccupa&co. určitě příjemné zkrácení čekání na dvojku. Navíc potěší i částečné zachování hlasového obsazení filmu, což je u podobných spin-offů docela rarita. Po třech dílech 65%

Total Recall (2012)

Po dosti negativní odezvě z mnoha stran jsem od Wisemanova remaku TR příliš nečekal. Musím se ale přiznat, že jsem byl dost příjemně překvapen. Na jednu stranu je ve scénáři hromada nevyvratitelných logických kopanců (prakticky všechno, co se týče cestování skrze planetu, mimojiné) a po pár minutách začnou člověku lézt na nervy všudypřítomné (a většinou zbytečné) "lens fléry". Na stranu druhou však má Total Recall nemálo devíz, které potěší snad každého fanouška sci-fi - kupříkladu velmi propracovaný (ač celkem derivativní) vizuál, dynamickou ale přehlednou kameru, eye-candy v podání Kate Beckinsale a Jessicy Biel, nebo nečekaně ne-hollywoodské zakončení. Dohromady tedy celkem zbytečný remake, který ale přinejmenším poslouží jako chutná scifková jednohubka. Extended cut: 65%