Dealer III (2005)

Veľmi dobré zakončenie trilógie, kde podľa mňa bola dvojka trochu slabšia ako jednotka a trojka bola výborná, veľa nechýbalo k plnému hodnoteniu. Živo a reálne podaný nie ľahký život dealerov drog. Nuž každý sa niečim živíme a každý to máme do istej miery ťažké, niektorí museli posunúť hranice svojej humánnosti pekne ďaleko od bežného priemeru

Chlapectví (2014)

Ak si divák pred pozretím filmu nezistí, akým unikátnym atribútom disponuje tento film, tak sa bude rovnako čudovať počas celého filmu (ako napríklad ja), že ako dopekla zohnal Linklater hlavné detské postavy, také podobné s podobnými hlasmi? Niečo tam smrdelo. A on pritom postupne 12 rokov takpovediac dokumentoval dospievanie malého chalana. Rád si pozriem filmy so zložitým scenárom čo potrápi mozgové závity, alebo má grandiózne prekvapivé finále. Na druhej strane nepohrdnem ani filmom s pomalým tempom, bez veľkolepého záveru, ale Boyhood mi prišiel až príliš ležérny, popisujúc život sucho (okrem pár nepríjemných momentov, ktoré sa v tejto dobe dejú až príliš bežne). Nechcem tvrdiť, že pozeranie bolo nudou, ale myslím, že tá dlhoročná snaha sa dala niečim oživiť, okoreniť a využiť potenciál o čosi viac. Zatiaľ žiaľ nemôžem hodnotiť, asi by som bol príliš skúpy v hodnotení....

Úkryt (2011)

Trýzniť sa dá aj lepšie a rýchlejšie ako sledovaním schizofrenicko-vizionárskej dvojhodinovej (pre mňa) nudy. Možno som nepochopil čo mal záver znamenať, no aj keď bol dajmetomu prekvapujúci, Trierova Melancholia ho mala aspoň epickejší a intenzívnejší.

Jen Bůh odpouští (2013)

Pred pozeraním filmu som si nekukol, kto to režíruje a veru bolo cítiť že je to Refn a sa snažil vytvoriť podobnú pomalú atmosféru, sadistické scény do posledného detailu, takisto aj psycho sountrack podrthoval tento čudesný výtvor. Občas sa vlečúci film vydarí, ale musí to mať v sebe niečo špeciálne. Only God Forgives ani zďaleka nemá na Drive a aj keď väčšinu čase som bol v napätí, nevyvrcholený záver zmenil moje vnímanie ležérneho tempa na nudu. Ťažko pozerateľný film, ktorý keby bol viac "populistický" a jednoduchší, ako Drive, mohol získať aj lepšie ohlasy. Každopádne zaujímavý psychadelický úlet.

Top Gear: Patagonský speciál (2014) (pořad)

Neviem či Top Gear začína upadať do stereotypu a len akási vyššia neidentifikovateľná komediálna moc ma drží pri pozeraní jeho dosť podobného humoru stále dookola, ale proste vedia pobaviť. Aj keď mám pocit, že tento špeciál bol slabší než predchádzajúce a priemeru ho zdvihol dramatický záver (Ach chalani vy ste si o to svojou politickou nekorektnosťou koledovali už dlho, všakže? :) ) Patagónia je prekrásna a keby nebola na opačnej strane zemegule tak by som ju išiel jedného dňa navštíviť.

Way to Go (2012) (seriál)

Britská hovädina, so zaujímavým nápadom a aj celkom dobre streleným anglickým humorom, len nech ešte to nejak dokončia alebo rozvinú, lebo mám pocit, akoby to producenti nezvládli a seriál ostane nedokončený...Budem dúfať v pokračovanie.

3 Idiots (2009)

S indickými filmami nemám veľmi skúsenosť, jedine čo som počul, že sú to spevavé farebné divočiny, pre väčšinu európanov ťažko pozerateľné. Až po skončení filmu som si uvedomil, že vlastne aj tento mohol spadať do tejto kategórie a pritom to bola na počudovanie vcelku vtipná komédia, so zaujímavým a milým dejom a ani trojhodinová stopáž nebola až také utrpenie. Myslím, že ak chce niekto skúsiť indickú kinematografiu, tak toto určite stojí za ten čas. Trošku sa hanbím dať 5* ale asi si zaslúži :)

Trabantem Jižní Amerikou (2014) (seriál)

Hmm, chcel som si pozrieť pár dielov a doslova som to zožral za jeden večer. 5 hodín čistého času pozerať nejaký film by som nezvládol, ale dobrodružstvo starých bakelitových socialistických vozidiel + pár ďalších už viacmenej veteránov ma neskutočne vtiahlo až do južnej ameriky. Celým dokumentom sa nesie ich duch, že stačí mať sen a ísť si za ním všetko sa podarí (samozrejme na niečo takéto treba byť aj trošku strihnutý, ale táto partia vyzerá že je tak správne, len trochu :) ). Problémy sa riešia vtedy keď prídu, nie pol roka dopredu a hlavne s pomocou ľudí, ktorí sú čím jednoduchší, chudobnejší, tým väčšie srdce, neskazení svetom peňazí a hmotných cenností. Ako dokument to bolo skvele spracované, aj vďaka dobrej kamerovej technike, podareným záber, dokumentovaní spôsobu akým prežívali, zachytením nečakaných situácií, taktiež dobre pútavo zostrihané...no proste nemám čo vytknúť. Možno by som kľudne ešte zopár dielov zvládol. Takisto som mal pocit, akoby aj pútavosťou, zaujímavými miestami a situáciami to stále viac a viac gradovalo. Môj rodák Marek mi nejak nezapadal do partie, pôsobil trošku ako samostatná jednotka ale obdivujem ho koľko naviac si vytrpel, čo sa týka jazdy na motorke oproti "pohodlnej" jazde v aute....minimálne ochrana pred dažďu. Poliaci a ich jazyk sú sranda sami o sebe, ale keď sú navyše ešte típci ako títo dvaja, najmä Tomáš tak o zábavu je postarané.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Na svoju dobu zaujímavý a netradičný námet a scenár. Po komediálnej stránke podľa môjho názoru svojské, miestami mi to prípomínalo scénami filmy z 19 storočia.

Noc plná zázraků (2011)

Presladené, prekombinované, ale pritom pekné dielo z poľskej produkcie