Podivní (2010)

Totální odhadnutelnost a nepřekvapivost všech napínavých ;-) scén a celého filmu prostě vedla k tomu, že to napínavé ani děsivé nebylo ani na moment. Příběh je jako špatné B-čko ze sedmdesátých let (žeby tak poctivý remake? =), v nejlepším průměr. A to se mi nechce zkousávat. Zvlášť když mě celou dobu sledování napadali pořád lepší kousky "z oboru" co už jsem viděl a rozhodně jejich děj nevypadal jako by ho vymyslel čerstvý absolvent scénaristického kurzu u piva s příručkou 1000 a 1 scénaristické klišé..

Candyman (1992)

Jeden z hodně zapamatovatelnějších horrorů mládí. Příběh založený na Barkerově povídce si docela chytře pohrává s tím, že to co dělá z bubáků bubáky je právě naše víra v ně (myslím, že Shadwell by se nad tím mohl zamyslet =) a ukazuje to na skvělém příkladu se zrcadlem. Jakkoli inteligentní, tak ale není candyman tak zábavný jak by asi mohl být a bez skvělého Tonyho Todda a ještě lepší hudby Philipa Glasse (doporučuju!) by nejspíš zapadl.

Mazací hlava (1977)

Pro mě další (tzn. pořád stejný) Lynch, který je jiný tím, že se jeho snová pocitovost (tak dobře, feeling) pohybuje v rovině mnohem temnějších nočních můr, než jak jsem je v jeho podání znal. Nedává to smysl a nikdy dávat nebude. Ale některé záběry jsou tak úžasně atmosférické obrazy, že bych si je skoro pověsil na svoji zábavnou zeď vedle gigerů, nebo něčeho podobného. Třeba toho maličkého. Ťuťu..

Hannibal - Zrození (2007)

Nepřirozené, necharismatické, ne nudné ale tak trochu nijaké. Nevzniknout to, o nic nepříjdeme. Na to aby to byl dobrý fim prostě Ullielův znepokojující výraz nestačí...

Rec 2 (2009)

Konec to trochu spraví, ale to předtím je jen 80 minut zmateného a vytačejícího španělské hysterčení a padaní kamer , které mě težce táhlo k alt+f4. Bavily mě z toho jenom ty dva luxusní fórky, viz. holčina se zbraní :-) Poprvé bylo přece jenom tohle schématko zábavnější a na konci jedničky sem si málem strachy učůrl. Ve dvojce něco takového nehrozí, a spíš to nebezpečně balancuje na hraně solidního šitu. Tak když se vám to líbí...

Pátý element (1997)

Taková neškodná ptákovinka, kterou trochu zvedá jenom humor a úúúžasná Mila.

Matrix (1999)

Jeden z nejzásadnějších filmů konce devadesátých let ani po té době (11 let) neztratil moc ze svého kouzla. Fenomén, který - nejenom bullet timem - docela zásadně ovlivnil vývoj hollywoodské zábavy, tím že ukázal že i comicsová a akční poetika může být zabalená do chytrého příběhového kabátku. Další díly už se s tím neporvaly tak dobře, takže jednička zůstává nepřekonána. Skvělá hrdinská linka, bezchybný casting, porce cool kabátů, výborný soundtrack a bojová choreografie, která mě nutila koukat na některé scény tak tisíckrát :-)

30 dní dlouhá noc (2007)

Nevím proč. Prostředí a kamera fantastické, vizuál stylový, upíři opravdu děsiví, příběh v rámci žánru solidní. Ale i když to má všechny předpoklady, dokoukat to bylo jako dočíst comicsový sešit který zavřu, odhodím a řeknu si : Hm, tak sem to dočet. Nic víc. Prostě se mi to ani přes dokonalou tvůrčí práci nedokázalo dostat pod kůži a aspoň trochu se tam zavrtat a vyhřát. Radši si du čist Terror.

Volání Cthulhu (2005)

Lahůdka pro fajnšmekry a pro milovníky Lovecrafta, jehož se konečně podařilo kvalitně zadaptovat, prakticky povinnost. Autor je to úžasný a díky tomu také mnou považovaný za filmové obtížně zpracovatelný. Tvůrcům se to ale lišácky za použití originální formy povedlo. Černobílý němý film natočený dobovým stylem sice zní jako průser (taky jsem se k tomu chvilku odhodlával), ale z každého vypravěčského prvku číší chuť dělat to právě takhle a ne touha po nějaké úspoře na digitálních tricích. Navíc to vypravěčsky prostě funguje. Díky tomu atmosféra nezaškobrtává a graduje každým okamžikem. Snad jen samotný konec mě v tomhle ohledu zklamal, ale to už je jenom problém nezvizualizovaných fantazií oproti těm zvěčněným. Jinak jsem až překvapivě spokojený, což bych u takového filmu bez CGI efektů aspoň za sto mega předtím ani nepovažoval za možné:-)

Pan Rosnička (2005)

Je to jenom lehce černohumorné drama. Dobré, ale ne vyjímečné, což je vlastně divné, když náladově a pocitově oslovuje a dělá to naprosto suverénně. A čím víc to Cageovo packalství dokáže divák pochopit, tím to bude lepší zážitek. Ale možná tou snahou o běžnou kažododení depresívu, je film taky tak trochu lůzrem a to jestli si ho budete za pár dní pamatovat je težké říct. Ale stejně je sympatický, i když jinak než velké osobnosti a trháky. Lepší trojka ;-)